15:28 گرينويچ - چهارشنبه 17 دسامبر 2008 - 27 آذر 1387

پاکستان تعدادی نیرو به مرز با هند اعزام کرده است

پرچم هند و پاکستان

در ادامه تنشها بین هند و پاکستان اکنون به نقل از مقامات پاکستان گزارش شده است که این کشور تعدادی از نفرات نظامی خود را که در ایالت سرحد این کشور مستقر بوده اند، به مرز با هند برده است. همین گزارشها حاکیست که مرخصی نیروهای پیاده نظام پاکستان نیز لغو شده است.

یک سخنگوی نیروهای نظامی پاکستان این اقدامات را تحرکی دفاعی در چارچوب تنش بین هند و پاکستان خوانده است.

پیشتر مقامات پاکستانی هشدار داده بودند که در صورت افزایش تنشها آنها ممکن است تعدادی از نیروهای خود را در مناطق سرحد و مناطق هم مرز با افغانستان به مرز با هند منتقل کنند.

بسیاری از تحلیلگران این هشدار پاکستان را با هدف فشار بر آمریکا و متحدین آن کشور که در افغانستان فعالیت دارند، تعبیر کردند. به گفته این تحلیلگران مقامات پاکستانی تلویحا با اینگونه اظهارات در واقع می گویند که هرگونه تنش و درگیری بین هند و پاکستان می تواند به معنی مستقر شدن نیروهای پاکستان در مرز با هند و در نتیجه کم شدن تعداد این نیروها در مرز با افغانستان در کمک به نیروهای ائتلاف و در چارچوب جنگ علیه تروریسم منتهی شود.

گفتگو با محمد متین

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

همچنین پاکستان نیروی هوایی خود را به حالت آماده باش درآورده و چند روز پیش این نیرو مانوری غیر معمول و از قبل برنامه ریزی نشده را به اجرا در آورد.

در همین رابطه هند از اتباع خود خواسته است تا با توجه به وضعیت بین دو کشور از سفر به پاکستان خودداری کنند. این اقدام مقامات هندی پس از آن عنوان شد که برخی گزارشها از پاکستان حاکی از بازداشت چند تبعه هندی در پاکستان به ظن دست داشت در یک حادثه بمبگذاری، بوده است.

همزمان بر اساس گزارشها تلاشهای منطقه ای و بین المللی برای کمک به کاهش تنش بین دو کشور ادامه دارد . در همین رابطه گزارش شده است که وزیر خارجه عربستان سعودی به دهلی رفته است. همین گزارشها همچنین حاکی از گفتگوهای تلفنی برخی از مقامات منطقه ای برای کمک به کاهش تنش بین دهلی و اسلام آباد است.

بدنبال حملات ماه گذشته به بمبئی هند، مقامات دهلی خواهان اقدامات بیشتر پاکستان برای مبارزه با ستیزه جویان و افرادی شده است که به ادعای مقامات هند در حادثه بمبئی دخیل بوده اند.

پاکستان تحت فشار هند و جامعه جهانی به مقر گروه جماعة الدعوه در کشمیر تحت کنترل پاکستان حمله کرد و تعدادی از رهبران این گروه را بازداشت کرد. این کشور همچنین علیه تعداد ی از افراد منسوب به گروه لشکر طیبه و چند گروه دیگر اسلامگرا نیز اقداماتی انجام داد.

محمد اجمل قصاب

مقامات هندی می گویند که آقای قصاب اذعان کرده که وی و دیگر حمله کنندگان به بمبئی پاکستانی هستند.


پاکستان در عین حال می گوید که مقامات هندی تا کنون مدارک مستدلی مبنی بر اینکه حمله کنندگان به بمبئی پاکستانی بوده و یا در این کشور آموزش دیده اند را به اسلام آباد نداده است.

اما هند می گوید که تمام مدارک در این رابطه مشخص است به ویژه اینکه تنها فرد زنده مانده از بین مهاجمان بمبئی که دستگیر شده است، خود را پاکستانی خوانده و اخیرا هم نامه ای را به مقامات سفارت پاکستان در هند نوشته است.

هند می گوید محمد اجمل امیر قصاب که در بین حمله کنندگان به بمبئی بود، در این نامه از پاکستان تقاضای کمک کرده است.

بر اساس گزارشها آقای قصاب در نامه خود گفته که او و دیگر حمله کنندگان به بمبئی پاکستانی هستند.

در عین حال گزارشها حاکیست که آقای قصاب در نامه خود درخواست کمک حقوقی کرده است. وکلای هندی از نمایندگی آقای قصاب در دادگاه سرباز زده اند.

در حادثه حمله به اهدافی در بمبئی، افراد مسلح به چند هتل و یک مرکز یهودیان هجوم برده و تعدادی از افراد را به گروگان گرفتند. در جریان این حملات بیش از 170 نفر کشته شدند.

همزمان با انتشار خبر نامه آقای قصاب، پرناب موکرجی، وزیر خارجه هند، در اجلاس سفرا و نمایندگان این کشور در خارج که در دهلی برگزار شد گفته است گروه های ستیزه جو در پاکستان بزرگ ترین خطر برای صلح و امنیت در سراسر جهان هستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.