اسرائیل نهادهای کلیدی حماس را هدف قرار داد

غزه
Image caption اسرائیل ساختمان نهادهای کلیدی حماس را هدف قرار داده است

برای سومین روز متوالی حملات هوایی اسرائیل به غزه ادامه یافته و تاسیسات کلیدی مربوط به گروه حماس هدف قرار گرفته اند.

روز دوشنبه، 29 دسامبر (9 دی)، در نخستین حمله مستقیم هوایی اسرائیل به یکی از ساختمان های متعلق به تشکیلات دولت حماس در غزه در جریان عملیات کنونی، ساختمان وزارت کشور دولت حماس هدف بمباران هواپیماهای اسرائیلی قرار گرفت و ویران شد.

پیشتر، ساختمان دانشگاه اسلامی غزه که از آن به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی حماس در باریکه غزه نام برده می شود توسط هواپیماهای اسرائیلی بمباران شده بود.

زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل هشدار داد اسرائیل در نظر دارد "واقعیات موجود" در غزه را تغییر دهد و به نظر می رسد منظور وی، از میان بردن توانایی جنبش حماس برای اداره موثر باریکه غزه و حمایت از گروه های تندرو در این بخش از سرزمین های فلسطینی باشد.

همچنین برخی کارشناسان احتمال آغاز تهاجمی زمینی از سوی اسرائیل به غزه را نیز مطرح می کنند.

اسرائیل همچنین نیروهای خود را در امتداد مرز غزه مستقر کرده و نواحی اطراف غزه را "نواحی نظامی ممنوعه" اعلام کرده است.

گزارشگران می گویند این اقدام و فراخواندن هزاران سرباز ذخیره اسرائیلی ممکن است پیش درآمدی برای یک عملیات زمینی باشد؛ هر چند برخی کارشناسان هم آن را تنها عاملی جهت افزایش فشار بر حماس می دانند.

دیگر مراکز قدرت حماس، از جمله مقر نهادهای امنیتی و انتظامی، دفاتر دولتی و تونل هایی که به مصر منتهی می شد نیز در طی دو روز گذشته هدف قرار گرفته اند.

در ساعات اولیه بامداد شاهدان عینی از انفجاری شدید در محل وزارت کشور حماس خبر دادند.

پیشتر هم حمله ای ساختمان دانشکده علوم در دانشگاه اسلامی غزه را ویران کرد که بسیاری از مقام های ارشد حماس از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و از مراکز حامی گروه حماس محسوب می شود.

کشته پس از کشته

حماس اعلام کرده از روز شنبه 27دسامبر (7 دی) 300 فلسطینی در اثر حملات اسرائیل کشته شده اند اما سازمان ملل متحد شمار غیرنظامیان کشته شده را 56 نفر ذکر کرده است که از جمله در حملات اخیر پنج دختر در اردوگاه پناهندگان جبلیه و در جریان بمباران مسجدی در این اردوگاه کشته شدند.

Image caption سربازان اسرائیلی مستقر در مرز غزه جشن حنوکا را برگزار کردند

یک پزشک فلسطینی در غزه به بی بی سی گفته است تقریبا تمام مجروحانی که او در طی شب یکشنبه 28 دسامبر و در روز دوشنبه 29 دسامبر دیده است غیرنظامی بوده ااند.

این پزشک گفت بیمارستان محل کار او اتاق های عادی را به واحد های مراقبت ویژه (ICU) تبدیل کرده تا امکان رسیدگی به شمار بالای مجروحان وجود داشته باشد، هر چند منابع دارویی و پزشکی در حال به پایان رسیدن است.

رئیس سرویس امدادی حماس اعلام کرده است در مجموع 312 فلسطینی کشته و بیش از 1400 نفر دیگر مجروح شده اند.

در اسرائیل با اصابت یک موشک گراد به یک کارگاه ساختمانی در نزدیکی شهر اشکلون تعداد کشته شدگان در اثر حملات موشکی فلسطینیان به دو نفر رسید و گزارش شده سه نفر هم به شدت مجروح شده اند.

اسرائیل اعلام کرده پیکارجویان فلسطینی از روز شنبه 110 موشک به سمت مناطق اسرائیلی نشین پرتاب کرده اند.

"حماس را غافلگیر کردیم"

حملات در شرایطی ادامه دارد که بجز آمریکا، متحد کلیدی اسرائیل، دیگر کشورهای جهان و نهادهای بین المللی از هر دو طرف خواسته اند فورا به خشونت ها پایان دهند.

Image caption حملات اسرائیل با وجود اعتراض های بین المللی ادامه دارد. صحنه تظاهرات مقابل سفارت مصر در بیروت.

آمریکا بار مسئولیت را بردوش حماس دانسته که موشک پراکنی به نواحی اسرائیلی را متوقف کند.

زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل هم در مصاحبه ای با بی بی سی در روز یکشنبه 28 دسامبر موفقیت اسرائیل در حملاتش را پیش بینی کرد و گفت: "ما حماس را غافلگیر کردیم. ما مقرهای حماس را هدف قرار دادیم، در نتیجه امیدوارم این آغاز عملیاتی موفقیت آمیز باشد."

حملات شنبه تقریبا یک هفته پس از آن انجام شد که حماس پایان آتش بسی شش ماهه با اسرائیل را اعلام کرد.

اسرائیل شهر های اصلی در نوار غزه از جمله شهر غزه در شمال این منطقه، و خان یونس و رفح در جنوب ان را هدف قرار داده است.

تحلیلگران حوادث روز شنبه را خونبارترین روز در تاریخ غزه از زمان اشغال این منطقه توسط اسرائیل در سال 1967 می دانند هرچند هیچ منبع مستقلی شمار دقیق کشته شدگان در این روز را تایید نکرده است.

پس از اشغال نوار غزه در سال 1967، شهرک نشینان یهودی در داخل این منطقه به ساخت مجتمع های مسکونی پرداختند.

هرچند اسرائیل در سال 2005 از نوار غزه خارج شد اما کنترل ورود و خروج به غزه و حریم هوایی آن را در اختیار داشته است.

مطالب مرتبط