حملات اسرائیل به غزه ادامه دارد

غزه
Image caption حملات هوایی اسرائیل تلفات و خسارات سنگینی به غزه وارد کرده است

با وجود اعتراضات بین المللی، از جمله در ایران، علیه حملات اسرائیل به غزه، دولت اسرائیل به این عملیات ادامه داده و آن را اقدامی موجه دانسته است.

روز دوشنبه، 29 دسامبر (9 دی)، در نخستین حمله مستقیم هوایی اسرائیل به یکی از ساختمان های متعلق به تشکیلات دولت حماس در غزه در جریان عملیات کنونی، ساختمان وزارت کشور دولت حماس هدف بمباران هواپیماهای اسرائیلی قرار گرفت و ویران شد.

پیشتر، ساختمان دانشگاه اسلامی غزه که از آن به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی حماس در باریکه غزه نام برده می شود توسط هواپیماهای اسرائیلی بمباران شده بود.

عملیات هوایی اسرائیل در باریکه غزه از دو روز پیش آغاز شده و به گفته منابع فلسطینی، تا کنون حدود سیصد کشته برجای گذاشته است.

هدف های اصلی حملات هوایی اسرائیل پایگاه ها و محل تمرکز نیروهای امنیتی وابسته به حماس بوده اما یک گروه فلسطینی مدافع حقوق بشر، با تایید کشته شدن دست کم دویست پنجاه نفر، از تلفات غیرنظامی خبر داده و گفته است که بیست نفر کودک زیر شانزده سال و ده نفر زن در میان کشته شدگان این حملات بوده اند.

به نقل از منابع بیمارستانی در غزه نیز گزارش شده است که تا کنون بیش از ششصد تن در اثر حملات هوایی اسرائیل زخمی شده و به بیمارستان ها انتقال یافته اند.

Image caption کشورهای منطقه شاهد تظاهراتی در محکومیت اسرائیل بوده اند

سازمان های امدادرسانی گفته اند که بیمارستان های غزه با کمبود شدید دارو و تجهیزات پزشکی و ساکنان غزه، که از ماه ژوئن سال 2007 و آغاز تسلط حماس بر این منطقه کمابیش به طور دائم در محاصره اقتصادی قرار داشته اند، با کمبود مواد اساسی مواجه اند.

در عین حال، در روز دوشنبه نیز تعدادی موشک دست ساز از داخل باریکه غزه به سوی نقاطی در داخل اسرائیل پرتاب شد اما تعداد این موشک ها نسبت به روزهای گذشته به مراتب کمتر بوده است.

منابع اطلاعاتی ارتش اسرائیل گفته اند که توانایی موشک پرانی حماس در نتیجه حملات اخیر هوایی به غزه حدود پنجاه درصد کاهش یافته است.

اعتراض بین المللی

دولت اسرائیل انگیزه حملات هوایی اخیر به غزه را توقف موشک پرانی تندروهای فلسطینی وابسته به جنبش حماس عنوان کرده و زیپی لیونی، وزیر خارجه و رهبر حزب حاکم اسرائیل، گفته است که تا قبل از این حملات، گروه های تندرو فلسطینی "احساس می کردند که می توانند به هر اقدامی که می خواهند دست بزنند."

مقامات اسرائیلی حمله به غزه را به عنوان اقدامی در دفاع از شهروندان این کشور موجه دانسته و خانم لیونی گفته است که در خلال شش ماه آتش بس بین اسرائیل و فلسطینیان، تندروهای فلسطینی توانایی آن را به دست آوردند تا موشک های خود را به نقاطی دورتر از مرز با غزه پرتاب کنند.

Image caption در تهران تظاهراتی در حمایت از فلسطینیان برگزار شده است

دو هفته پیش، دوره آتش بس شش ماهه اسرائیل و حماس، که در ماه ژوئن با میانجیگری مصر به دست آمده بود، به پایان رسید و جنبش حماس اعلام داشت که از تمدید آتش بس خودداری می ورزد و حملات موشکی علیه اسرائیل از سر گرفته شد.

با تشدید حملات هوایی به غزه، کابینه اسرائیل چند هزار تن از نفرات ذخیره ارتش را به خدمت فرا خوانده و این احتمال مطرح شده است که ارتش این کشور در نظر دارد پس از اطمینان از کاهش توانایی گروه های مسلح فلسطینی، به یک رشته عملیات زمینی در داخل غزه دست بزند.

پیشتر، خانم لیونی هشدار داده بود که اسرائیل در نظر دارد "واقعیات موجود" در غزه را تغییر دهد و به نظر می رسد منظور وی، از میان بردن توانایی جنبش حماس برای اداره موثر باریکه غزه و حمایت از گروه های تندرو در این بخش از سرزمین های فلسطینی باشد.

وزیر خارجه اسرائیل گفت که هدف این حملات صرفا مراکز نظامی و امنیتی حماس بوده اما اذعان کرد که احتمال تلفات غیرنظامی در جریان بمباران هوایی را نمی توان منتفی دانست.

در عین حال، عملیات اسرائیل علیه غزه با واکنش گسترده بین المللی مواجه شده است.

Image caption خاتمی به واکنش کشورهای اسلامی علیه اسرائیل امیدوار نیست

شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف این عملیات و مذاکره بین دو طرف شده و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از اسرائیل خواسته است تا با بازگشایی گذرگاه های مرزی با غزه، امکان ارسال کمک های بشردوستانه به ساکنان این منطقه را فراهم آورد.

در شماری از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی تظاهراتی علیه حملات هوایی اسرائیل برگزار شده و تظاهرکنندگان از دولت های خود خواسته اند به اقداماتی برای توقف این حملات دست بزنند.

دولت آمریکا ضمن ابراز تاسف از بروز درگیری در خاورمیانه، گفته است که وظیفه خاتمه دادن به این وضعیت بر عهده حماس است تا با توقف موشک پرانی به سوی اسرائیل، برقراری آتش بس را امکانپذیر سازد.

تظاهرات در خاورمیانه

بسیاری از کشورهای خاورمیانه نیز شاهد تظاهرات مردم علیه اسرائیل و ابراز همبستگی با ساکنان غزه بوده اند و فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن هم در اعتراض به این حملات، تظاهراتی برگزار کرده و با ماموران اسرائیلی درگیر شده اند.

مصر، که نقش میانجی را در آتش بس بین اسرائیل و حماس ایفا کرده بود، خواستار توقف فوری حملات اسرائیل به غزه شد و دولت سوریه، که در ماه های اخیر در مذاکرات غیر مستقیم صلح با اسرائیل شرکت داشت، گفته است این مذاکرات را به حالت تعلیق در می آورد.

به گفته ناظران، خاتمه آتش بس بین حماس و اسرائیل و شرایط کنونی در باریکه غزه امکان برقراری صلح بین فلسطینیان و اسرائیل را تضعیف کرده و در نتیجه، به سود گروه های مخالف صلح در اسرائیل و گروه های تندرو فلسطینی تمام شده است.

Image caption در تهران تظاهراتی نیز در اعتراض نسبت به سیاست مصر برگزار شده است

در واکنش به حملات اسرائیل به باریکه غزه، روز دوشنبه تظاهراتی با حضور گروهی از مقامات و شخصیت های جمهوری اسلامی از جمله تعدادی از اعضای هیات دولت در میدان فلسطین تهران برگزار شده و تظاهرات مشابهی برای شهرهای مختلف ایران سازمان داده شده است.

خبرگزاری فارس همچنین از تحصن شبانه دانشجویان بسیجی در برابر دفتر حافظ منافع مصر در تهران به نشانه اعتراض به سیاست دولت آن کشور در قبال غزه برگزار شده است.

به گفته این خبرگزاری، متحصنین گفته اند که تا زمانی که دولت مصر گذرگاه مرزی با غزه را بازگشایی نکرده به این تحصن ادامه خواهند داد و در اعتراض به آنچه که همکاری دولت مصر با اسرائیل خوانده شده، "نهضت شمع" را در برابر این دفتر برگزار خواهند کرد.

برخی دیگر از مقامات مذهبی و سیاسی جمهوری اسلامی نیز با انتشار بیانیه هایی حملات اسرائیل به غزه را محکوم کرده و خوستار واکنش تند کشورهای منطقه علیه اسرائیل شده اند.

روز گذشته آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، با صدور پیامی آنچه را که "سکوت تشویق آمیز " برخی از سران کشورهای غربی می خواند مورد انتقاد قرار داد و گفت که اسرائیل باید توسط کشورهای اسلامی تنبیه شوند و خواستار محاکمه و مجازات رهبران اسرائیل به دلیل محاصره اقتصادی و حمله به غزه شد.

همچنین، محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، کشورهای اسلامی و عربی منطقه را به حمایت از اسرائیل متهم کرد .

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای خاتمی برخی کشورهای منطقه را به حمایت از اسرائیل متهم کرد و گفت که این کشورها برای خود "خفت خریده و شرف و آزادگی خود را در معرض خطر قرار داده اند" و افزود که دولت ها و کشورهای اسلامی اگر بخواهند می توانند با فشارهای بین المللی مانع از اقدامات دولت اسرائیل شوند اما وی نسبت به چنین واکنشی خیلی امیدوار نیست.

مطالب مرتبط