جنگ در نوار غزه و موقعیت بغرنج حزب‌الله لبنان

حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان در واکنش به حمله هوایی بی ‌سابقه اسرائیل به نوار غزه، خواستار قیام مردم جهان عرب بخصوص مردم مصر به منظور وادار کردن دولت‌های عربی برای کمک به حماس شد، اما سخنی از احتمال گشودن جبهه تازه‌ای علیه اسرائیل از شمال لبنان مطرح نکرد.

در تابستان سال 2006 که اسرائیل پس از ربوده شدن گلعاد شالیط سرجوخه ارتش این کشور توسط نیروهای حماس، فشار علیه نوار غزه را تشدید کرده بود، مبارزان حزب‌الله با نفوذ به خاک اسرائیل، شش تن از نظامیان اسرائیلی را کشته و دو تن را به اسارت گرفتند.

این اقدام که گفته شد به منظور کاهش فشار اسرائیل بر روی نوار غزه صورت گرفته است، توجه اسرائیل را از نواز غزه به جنوب لبنان معطوف کرد و سبب بروز جنگی 33 روزه بین اسرائیل و حزب‌الله شد.

در حال حاضر نیز که اسرائیل تهاجم نظامی بی‌سابقه‌ای را علیه نوار غزه آغاز کرده است، برخی محافل لبنانی و اسرائیلی از آن نگرانند که حزب‌الله به منظور کمک به حماس، جبهه دیگری را علیه دولت عبری از جنوب لبنان بگشاید و جنگ جاری در نوار غزه به صورت جنگی منطقه‌ای در آید.

آقای نصرالله اما ضمن آنکه از آماده شدن نیروهایش برای مقابله با حمله احتمالی اسرائیل به جنوب لبنان خبر داد، هرگونه تحرک احتمالی علیه مرزهای اسرائیل از طرف حزب‌الله را نفی کرد.

پیش از سخنرانی دبیر کل حزب‌الله، میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان از جنوب این کشور دیدار کرد و به صراحت گفت که همه باید به لبنان و حاکمیت آن احترام بگذارند و خاک این کشور را به منطقه درگیری تبدیل نکنند.

آقای سلیمان ضمن هشدار به اسرائیل برای رعایت قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل، تاکید کرد که لبنان پایگاهی برای شلیک موشک نیست.

اظهارات آقای سلیمان را می توان هشداری تلویحی به حزب‌الله نیز به شمار آورد.

هفته گذشته نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان (یونیفیل) چند فروند موشک کاتیوشا در ناقوره در نزدیکی مرز لبنان و اسرائیل کشف کردند که برخی محافل لبنانی آن را به نیروهای حزب‌الله نسبت دادند.

حسن نصرالله کشف موشک‌های کاتیوشا در جنوب لبنان را بی ارتباط با حزب‌الله دانست و تاکید کرد که اگر این گروه کاری انجام دهد، ترسی از اعلام آن ندارد.

به هر حال، روشن است که دیدار میشل سلیمان از جنوب لبنان نگرانی عمیق دولت لبنان از احتمال کشیده شدن پای این کشور به جنگ در نوار غزه را بازتاب می‌دهد.

بر همین اساس، نیروهای ارتش و یونیفیل در جنوب لبنان، تدابیر امنیتی در مرز اسرائیل را تشدید کرده‌اند.

این قدام در پی کشف موشک‌های کاتیوشا در ناقوره و تحرکات اسرائیل در مرزهای شمالی آن صورت گرفته است.

طی روزهای گذشته هواپیماهای اسرائیلی با نقض حریم هوایی لبنان، در منطقه بقاع به پرواز درآمده اند و تدابیری برای حفظ امنیت شهرک نشینان ساکن شمال اسرائیل نیز در نظر گرفته شده است.

هر چند که آقای نصرالله این تحرکات را ناشی از قصد احتمالی اسرائیل برای حمله به مواضع حزب‌الله در جنوب لبنان ارزیابی کرده، اما به نظر نمی‌ رسد که اسرائیل در حال حاضر قصد حمله به لبنان را داشته باشد، بلکه بیشتر از احتمال حمله موشکی حزب‌الله به مواضع خود نگران است.

رسانه‌های عربی گزارش داده‌اند که میشل سلیمان رئیس جمهوری، فواد سینیوره نخست وزیر و نبیه بری رئیس مجلس لبنان با رهبران حزب‌الله در تماسند تا از قصد آنها برای آرام نگه داشتن جنوب لبنان مطمئن شوند.

به هر حال، رهبر حزب‌الله با وجود زبان شدیداللحنی که علیه برخی از رهبران عرب به کار گرفت، در مجموع به لبنانی‌ها اطمینان داد که قصد درگیری نظامی با اسرائیل برای کمک به حماس در نوار غزه را ندارد.

با این حال، اگر حزب‌الله بخواهد در شرایط کنونی اقدامی نظامی علیه اسرائیل انجام دهد، با واکنش نیروهای ارتش و یونیفیل در جنوب لبنان و موضع گیری رهبران سیاسی این کشور روبه رو خواهد شد و این به تضعیف موقعیت حزب‌الله در لبنان خواهد انجامید.

بی‌تحرکی نظامی حزب‌الله نیز تاثیرات خاص خود را دارد و در نزد محافل ضد اسرائیلی منطقه نوعی نمایش ضعف تلقی می‌شود.

آقای نصرالله با تاکید بر بسیج عمومی در جهان عرب، ظاهرا می‌خواهد راه میانه‌ای برای حزب‌الله پیدا کند، اما آیا در این جهت موفق خواهد شد یا اینکه جنگ 33 روزه تابستان 2006تاثیرات جدی اما نامرئی خود را بر موقعیت استراتژیک حزب‌الله بر جنوب لبنان گذاشته است؟

مطالب مرتبط