شکست استالین از شاهزاده نیفسکی در یک نظرخواهی

در رای گیری برای انتخاب برجسته ترین شخصیت روسی، جوزف استالین، دیکتاتور شوروی سابق، در برابر الکساندر نیفسکی یک شاهزاده روس در قرون وسطی شکست خورد. این نظرسنجی را یک شبکه تلویزیونی برگزار کرده بود.

استالین با آن که مسوول مرگ میلیون ها روس در "اردوگاه های کار" و تصفیه مخالفان سیاسی بوده است، توانست در این رای گیری به مقام سوم برسد.

الکساندر نیفسکی، نفر نخست این رای گیری، در قرن 13 میلادی در دفاع از روسیه متحد، با نیروهای مهاجم اروپایی مقابله کرده بود.

ییوتر استولیپین، نخست وزیر اصلاح طلب روسیه هم که در سال 1911 ترور شد، در جایگاه دوم این رای گیری قرار گرفت.

در این رای گیری که توسط یکی از بزرگ ترین ایستگاه های تلویزیونی روسیه و به صورت تلفنی، اینترنتی و اس ام اسی برگزار شد، بیش از 50 میلیون نفر شرکت کردند. این رای گیری بیش از 6 ماه طول کشید و در این مدت، تعداد نامزدهای آن از 500 نفر در مرحله نخست به 12 نفر در مرحله نهایی رسید.

به گفته ریچارد گالپین، خبرنگار بی بی سی در مسکو، استالین، که خود اصلیت گرجستانی داشت، در طول برگزاری رای گیری، تا چند ماه در مقام نخست قرار داشت تا این که تهیه کننده برنامه از بینندگان خواست به فرد دیگری رای بدهند.

استالین از دوران زمامداری خود از دهه 1920 میلادی تا زمان مرگ در سال 1953 میلادی، میلیون ها نفر را در اردوگاه های کار "گولاک" به کام مرگ فرستاد. میلیون ها نفر دیگر نیز در تصفیه مخالفان سیاسی یا هنگام کار اجباری در مزارع اشتراکی، جان خود را از دست دادند.

بسیاری از مردم روسیه به دلیل نقش استالین در جنگ جهانی دوم و شکست دادن آلمان نازی، هنوز از وی به احترام یاد می کنند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، در شرایط کنونی تلاش زیادی می شود تا استالین بار دیگر احیا شود و به نظر می رسد بیشتر این تلاش ها از سطوح عالی رتبه دولت انجام می شود.

نیکیتا میخالکوف، هنرپیشه و کارگردان روسی که از داوران این رقابت بود، پس از اعلام نتایج گفت ما باید به طور جدی به این فکر کنیم که چرا مردم، استالین را به عنوان سومین چهره برجسته روسیه انتخاب کرده اند.

نیفسکی، نفر نخست رای گیری، برای محافظت از روسیه در قرون وسطی با مهاجمان سوئدی و آلمانی مقابله کرد. وی همچنین برای محافظت از مرزهای شرقی روسیه، سیاستی آشتی جویانه با فرمانروایان قدرتمند مغول در پیش گرفت. وی در قرن 16 میلادی از طرف کلیسای ارتدوکس روسیه، قدیس خوانده شد.

استولیپین، نفر دوم رای گیری هم به دلیل تلاش های خود برای مدرن کردن صنایع کشاورزی و نیز سرکوب انقلابیون چپ گرا در زمان نخست وزیری خود در دوره حکومت تزار نیکولاس دوم در خاطرات مانده است.

مطالب مرتبط