06:50 گرينويچ - سه شنبه 30 دسامبر 2008 - 10 دی 1387

شیخ حسینه در انتخابات بنگلادش پیروز شد

شیخ حسینه

عواملی لیگ به رهبری شیخ حسینه در انتخابات بنگلادش پیروز شد

کمیسیون انتخابات بنگلادش اعلام کرده که حزب عوامی لیگ، به رهبری شیخ حسینه، نخست وزیر سابق این کشور در انتخابات پارلمانی روز دوشنبه به پیروزی چشمگیری دست یافته است.

رقابت اصلی در این انتخابات بین عواملی لیگ و حزب ملیگرای بنگلادش، به رهبری خالده ضیا جریان داشت و براساس گزارش کمیسیون انتخاباتی، نامزدهای عوامی لیگ و متحدان آن توانسته اند نزدیک به سه چهارم کرسی های پارلمان را نصیب خود سازند.

سال هاست که شیخ حسینه و خالده ضیاء به عنوان دو رقیب اصلی در صحنه سیاست بنگلادش به تناوب در راس دولت قرار داشته اند.

انتخابات روز دوشنبه پس از دو سال حکومت نظامیان بر این کشور برگزار می شود که در طول آن، خالده ضیاء و شیخ حسینه برای مدت ها از فعالیت سیاسی برکنار و با بازداشت و احتمال محاکمه مواجه بوده اند.

گفتگو با محمد متین - برنامه چشم انداز بامدادی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آخرین انتخابات پارلمانی بنگلادش هفت سال پیش در این کشور برگزار شد و انتخابات بعدی به دلیل مداخله نظامیان در موعد مقرر انجام نگرفت.

شرکت رای دهندگان در انتخابات روز دوشنبه قابل توجه بود و به گفته مقام های دولتی، ۷۰ درصد از هشتاد میلیون شهروند واجد شرایط رای دادن در بنگلادش، در این انتخابات شرکت کردند.

گزارش ها همچنین بیانگر آرام بودن جو عمومی در زمان رای گیری است که تامین امنیت آن را ۵۰ هزار سرباز و ۶۰۰ هزار نیروی پلیس بر عهده داشته اند.

مارک دامت، خبرنگار بی بی سی در داکا، پایتخت بنگلادش می گوید طرفداران عوامی لیگ پیروزی این حزب را جشن گرفته و در خیابان ها مشغول شادمانی هستند.

بدترین شکست در این انتخابات متوجه حزب جماعت اسلامی، از متحدان خالده ضیاء، شد که بیشتر کرسی های نمایندگی خود در پارلمان قبلی را از دست داده است.

یکی از مسوولان حزب ملیگرای بنگلادش می گوید طرفداران این حزب در بعضی از نقاط کشور با موانعی برای رای دادن مواجه شده اند و این حزب قصد شکایت دارد اما رئیس کمیسیون انتخابات بنگلاش این اتهام را مردود دانسته و نسبت به سلامت انتخابات ابراز اطمینان کامل کرده است.

شیخ حسینه و خالده ضیاء هر دو نفر در مبارزات انتخاباتی خود وعده داده اند قیمت مواد غذایی را کاهش دهند و با تروریسم و فساد اداری و مالی در این کشور مبارزه کنند.

بنگلادش ۱۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد و گفته می شود تشکیلات اداری آن با فساد گسترده دست به گریبان اس

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.