جامعه بین المللی خواستار صلح در غزه شد

Image caption غزه برای چهارمین روز پیاپی هدف حمله نیروهای اسرائیلی قرار گرفت

وزرای خارجه کشورهای عضو گروه چهار جانبه خاورمیانه خواستار توقف فوری جنگ در غزه و جنوب اسرائیل شده اند.

مقام های فلسطینی می گویند از روز شنبه که حملات نظامی اسرائیل در نوار غزه آغاز شد تا کنون 360 نفر جان خود را از دست داده اند.

چهار اسرائیلی هم در اثر اصابت راکت های شلیک شده توسط پیکارجویان حماس در نوار غزه به مناطق اسرائیلی نشین کشته شده اند.

گروه چهارجانبه که متشکل از آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است خواستار برقراری "آتش بسی فوری که دو طرف به هیچ عنوان ان را نقض نکنند" شد.

در بیانیه ای که از سوی اعضاء گروه چهارجانبه خاورمیانه صادر شد آمده است: "ما از همه طرف ها می خواهیم نیازهای جدی انسانی و اقتصادی در غزه را در نظر بگیرند و اقدام های لازم برای اطمینان از تامین ممتد منابع انسانی در این منطقه را انجام دهند."

پس از دیدار وزرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه هم گفت اسرائیل و حماس باید بطور دائم به خشونت ها خاتمه دهند.

او خطاب به رسانه های فرانسوی گفت: "ما می خواهیم آتش بس برقرار شود."

آقای کوشنر گفت: "ما می خواهیم [آتش بس] دائم باشد، نقض نشود، و اجازه ارسال کمکهای انسانی داده شود زیرا افراد بسیار زیادی قربانی شده اند" و افزود اتحادیه اروپا خواستار بازگشت طرفین بر سر میز مذاکرات صلح است.

او از آماده شدن یک بیانیه مشترک میان اعضاء اتحادیه اروپا خبر داد اما گفت: "بر سر این قضیه [در میان اعضاء] هیچ اختلاف نظری وجود ندارد."

این اخبار در شرایطی منتشر شده است که اسرائیل اصابت موشکی متعلق به پیکارجویان حماس در غزه، به شهر اسرائیلی بیرشبا در 42 کیلومتری عمق خاک مناطق اسرائیلی نشین را تایید کرد.

این بیشترین مسافتی است که تا کنون یک موشک فلسطینی به داخل اسرائیل طی کرده است.

مطالب مرتبط