غزه زیر بمباران در روز چهارم عملیات زمستان داغ

Image caption ساختمان بسیاری از نهادهای حماس مورد حمله اسرائیل قرار گرفته است

بمباران نوار غزه طی شبانه روز اخیر (سه شنبه 30 دسامبر) از هوا و دریا ادامه یافت. به گفته منابع فلسطینی یک مجتمع دولتی در شهر غزه که وزارتخانه های خارجه، دارایی، و کشور، و همچنین دفتر اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس را در خود جای داده، صبح امروز بمباران شده است.

علاوه بر ساختمانهای دولتی، طی شب گذشته و بامداد امروز پاسگاه های پلیس، تاسیسات شاخه نظامی حماس و منازل شخصیتهای عضو حماس هدف بمباران جنگنده های اسرائیلی قرار گرفت.

در موج اخیر بمبارانها حداقل 10 فلسطینی دیگر کشته شده و دهها نفر دیگر زخمی شده اند.

در شهر بیت هانون در شمال نوار غزه، فعالان بین المللی مدافع حقوق بشر شاهد کشته شده دو خواهد چهار و یازده ساله فلسطینی بودند که ظاهرا ً در حالی که مشغول حمل کیسه زباله به خارج از خانه بودند در اثر بمباران هواپیماهای اسرائیلی کشته شدند و یک پسر خردسال نیز در این حملات شدیدا ً مجروح شده است.

به گفته این منابع، در بیت هانون یک تعاونی کشاورزی، یک مرکز اجتماعی و یک پاسگاه پلیس بمباران شده است. مراکز پلیس در ال بــُرِيج واقع در مرکز نواز غزه و خان یونس در جنوب این بارکه نیز حداقل در دو نوبت بمباران شده اند.

علی رغم چهار روز بمباران شدید، شلیک موشکها از نوار غزه متوقف نشده و به گفته ارتش اسرائیل، تا حدود ساعت پنج بعد از ظهر امروز (سه شنبه 30 دسامبر) به وقت محلی، حدود 30 موشک فلسطینی به جنوب اسرائیل شلیک شده است.

شب گذشته در اثر خمپاره باران گذرگاه مرزی نهال اوز، یک نظامی اسرائیلی کشته شد که اولین تلفات ارتش اسرائیل از زمان آغاز بمباران نواز غزه محسوب می شود.

شهر اسرائیلی اشدود نیز که در سی کیلومتری نوار غزه واقع شده، امروز برای نخستین بار هدف یک موشک گراد قرار گرفت که در اثر آن یک زن اسرائیلی کشته و هفت نفر دیگر از جمله یک سرباز اسرائیلی زخمی شدند. وضعیت این سرباز وخیم گزارش شده است.

مصر: گذرگاه رفح را باز نخواهیم کرد

در حالی است که یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز دوشنبه 29 دسامبر تعداد مجروحان فسلطینی در نوار غزه را هزار و چهارصد نفر اعلام کرد، مقامات درمانی نوار غزه امروز به بی بی سی گفتند که تا کنون تنها 62 زخمی از طریق گذرگاه رفح به مصر منتقل شده اند و مصر کماکان به آمبولانسها اجازه ورود نمی دهد.

در واکنش به موج انتقاداتی که متوجه مصر شده، امروز حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر صراحتا ً اعلام کرد که تا زمانی که تشکیلات خودگردان به رهبری محمود عباس طرف فلسطینی گذرگاه را در دست نگیرد، این گذرگاه را باز نخواهد کرد.

مطالب مرتبط