اسرائیل به نقض حقوق بشر در غزه متهم شد

بمباران غزه توسط اسرائیل
Image caption حملات اسرائیل به غزه با انتقاد گسترده بین المللی مواجه بوده است

ادامه حملات هوایی اسرائیل علیه باریکه غزه با انتقاداتی در مورد نقض حقوق بشر مواجه شده و درخواست برای توقف این عملیات را در پی آورده است.

روز سه شنبه، 30 دسامبر (10 دی)، ریچارد فالک، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در سرزمین های فلسطینی، در مصاحبه با بی بی سی دولت اسرائیل را به نقض فاحش حقوق بشر و کاربرد تسلیحات پیشرفته برای ارتکاب یک رشته خشونت تکان دهنده علیه مردم بی دفاع در غزه متهم کرد.

آقای فالک گفت که از اینکه جامعه بین المللی برای تحت فشار قرار دادن اسرائیل و وادار کردن این کشور به توقف حملات به غزه اقدامات بیشتری نکرده متعجب است.

گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل ادامه عملیات نظامی اسرائیل علیه باریکه غزه را محکوم کرد و گفت که دولت اسرائیل امکان برقراری آتش بس را که از سوی حماس پیشنهاد شده نادیده گرفته است.

پیشتر، مایر شیتریت، وزیر کشور اسرائیل، برقراری آتش بس در مرحله کنونی از عملیات نظامی علیه باریکه غزه را رد کرده بود.

آقای شیتریت گفته بود اسرائیل تنها زمانی می تواند آتش بس را بپذیرد که خطر حملات موشکی از داخل غزه به سوی هدف هایی در داخل خاک اسرائیل به طور کامل رفع شده باشد.

Image caption اسرائیل آتش بس در جنگ را به توقف موشکپرانی از غزه مشروط کرده است

وزیر کشور اسرائیل در مصاحبه با رادیو اسرائیل گفت که اسرائیل برای هفته ها جنگ علیه حماس آمادگی دارد.

منابع اسرائیلی گفته اند که در خلال روزهای اخیر، حملات موشکی گروه های فلسطینی به داخل خاک اسرائیل با شدت کمتری نسبت به قبل ادامه داشته است.

در اثر اصابت موشک به ساختمان های غیر نظامی در داخل خاک اسرائیل، تا کنون دست کم سه غیر نظامی و یک سرباز اسرائیلی کشته و تعدادی زخمی شده اند.

حملات هوایی اسرائیل به باریکه غزه از روز سه شنبه این هفته آغاز شده و به شدت ادامه داشته است.

روز سه شنبه، هواپیماهای اسرائیلی عمدتا ساختمان ها و تاسیسات امنیتی متعلق به تشکیلات دولت حماس در غزه را هدف قرار دادند که در اثر آن، دست کم ده نفر کشته شدند.

به گفته منابع فلسطینی، در حملات هوایی چهار روز اخیر تا کنون دست کم سیصد و شصت تن جان خود را از دست داده اند که اکثر آنان ماموران امنیتی و انتظامی حماس بوده اند اما شماری غیر نظامی، از جمله زنان و کودکان فلسطینی نیز در این حملات کشته شده اند.

واکنش جهانی و دعوت از دانشجویان ایرانی

در واکنش نسبت به ادامه حملات هوایی اسرائیل به غزه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، ضمن ابراز تاثر نسبت به شرایط غیرنظامیان در اثر درگیری های جاری، خواستار برقراری سریع آتش بس و خویشتنداری هر دو طرف مناقشه شده است.

همچنین، روز سه شنبه، نمایندگان سنای موریتانی از دولت این کشور خواستند در اعتراض به عملیات اسرائیل در باریکه غزه روابط سیاسی خود را با اسرائیل قطع کند.

نمایندگان سنای موریتانی با صدور قطعنامه ای اسرائیل را متهم کردند که هرگز در صدد دستیابی به صلح نبوده و مسئولیت عملیات تهاجمی مکرر علیه فلسطینیان را برعهده دارد.

Image caption در ایران سایت ثبت نام از دانشجویان شهادت طلب راه اندازی شده است

جمهوری اسلامی موریتانی، واقع در شمال غرب آفریقا، از معدود کشورهای عضو اتحادیه عرب است که با اسرائیل روابط سیاسی برقرار کرده است.

همزمان، وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز برای بررسی بحران کنونی در باریکه غزه تشکیل جلسه می دهند و وزیر خارجه فرانسه، که کشورش ریاست دوره ای اتحادیه را برعهده دارد، گفته است در این جلسه امکان تلاش برای کاهش این بحران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا، در آستانه برگزاری اجلاس اتحادیه اروپا، نگرانی شدید دولت این کشور در مورد وضعیت غزه را مورد تاکید قرار داده و خواستار برقراری فوری آتش بس در عملیات کنونی شده است.

در ایران، منوچهر متکی، وزیر خارجه، در ملاقات با وزیر مشاور دولت الجزایر که در تهران به سر می برد، با اشاره به تماس تلفنی رئیسان جمهوری دو کشور برای بررسی اوضاع غزه، کشورهای غربی را به دورویی در مورد رعایت حقوق بشر متهم کرد.

آقای متکی گفته است "در یک سوی جهان کشورهای غربی چشم های خود را بر روی مسایل اساسی و حقوق بشر بسته اند ولی در جاهای دیگر، مسایل جزئی و بی اهمیت جوامع را بزرگنمایی می کنند."

همچنین، خبرگزاری فارس از گشایش یک سایت اینترنتی برای ثبت نام از دانشجویان داوطلب شهادت خبر داده است.

به نوشته این خبرگزاری، بسیج دانشجویی، دفتر تحکیم وحدت، اتحادیه انجمن های اسلامی مستقل، جامعه اسلامی دانشجویان و جنبش عدالتخواه دانشجویی یک پایگاه اینترنتی به نام "گروه دانشجویان شهادت طلب استشهادی" را برای ثبت نام از علاقمندان نبرد با اسرائیل و کمک به مردم غزه راه اندازی کرده اند.

اصطلاح عملیات استشهادی در جمهوری اسلامی معمولا به حملات انتحاری اطلاق می شود اما این خبرگزاری در مورد این فراخوان جزئیات بیشتری انتشار نداده و با چاپ یک نشانی اینترنتی، گفته است کاربران فضای مجازی می توانند برای ثبت نام به این نشانی مراجعه کنند.

روز گذشته نیز جامعه روحانیت مبارز از کسانی که آمادگی جنگ رزمی، مالی و تبلیغاتی علیه اسرائیل و دفاع از مردم غزه را دارند دعوت کرد تا در پاسخ به پیام آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، طوماری را که در سایت اینترنتی این گروه انتشار یافته امضا کنند.

آیت الله خامنه ای در پیامی در روز یکشنبه این هفته، خواستار حمایت تمامی مسلمانان مومن از مردم غزه شد و گفت که کسانی که در این راه کشته شوند، شهید محسوب خواهند شد.

در عین حال، شرایط غزه و نگرانی در مورد بحرانی شدن اوضاع خاورمیانه افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی شد و در معاملات روز سه شنبه در بازارهای نفت آسیایی، بهای نفت خام به حدود چهل دلار در بشکه رسید.

مطالب مرتبط