مخالفت اوباما با فرد منتخب فرماندار ایلینوی در سنا

بلاگویویچ در کنار بوریس
Image caption آقای بوریس (چپ) قبلا دادستان کل ایالتی بوده است

باراک اوباما می گوید اعضای دموکرات سنا باید مردی را که راد بلاگویویچ، فرماندار ایلینوی، به عنوان فرد جایگزین او در سنا انتخاب کرده است رد کنند.

آقای بلاگویویچ هم اکنون موضوع تحقیقات قضایی است و رسما به تلاش برای "فروش" کرسی آقای اوباما به کسی که بیشترین مبلغ را بپردازد متهم شده است.

اما فرماندار ایلینوی علیرغم فشارها در روز سه شنبه رولاند بوریس، دادستان کل سابق ایالتی را برای پر کردن کرسی خالی آقای اوباما که پس از پیروزی وی در انتخابات خالی مانده است برگزید.

سناتورهای دموکرات قول داده اند هر کسی را که آقای بلاگویویچ منصوب کند وتو کنند.

رئیس جمهور منتخب آمریکا گفت او موافق است که سنا نمی تواند شخصی را که از سوی آقای بلاگویویچ انتخاب شده باشد بپذیرد و افزود که فرماندار ایلینوی خود باید استعفا دهد.

آقای بلاگویویچ هرگونه تخلفی را انکار کرده و درخواست های قبلی برای استعفا را رد کرده است.

آقای بوریس، 71 ساله، در سال 1978 با پیروزی در انتخابات اولین سیاهپوست در ایلینوی بود که به یک مقام ایالتی یعنی حسابرس رسید.

وی از 1991 تا 1995 دادستان کل ایالت بود و در سال 1984 در انتخابات سنای آمریکا و در سال 1994 در انتخابات فرمانداری ایلینوی شرکت کرد اما شکست خورد.

آقای اوباما گفت: "رولاند بوریس یک مرد خوب و یک خدمتکار خوب برای مردم است."

"اما دموکرات های سنا هفته ها قبل روشن کردند که نمی توانند هرگونه انتصابی از سوی فرمانداری که به فروش این کرسی متهم است را بپذیرند. من با این تصمیم موافقم."

آقای بلاگویویچ روز سه شنبه هنگام معرفی آقای بوریس به عنوان جانشین باراک اوباما گفت: "خواهش می کنم اجازه ندهید اتهامات علیه من یک مرد خوب و درستکار را بدنام کند."

اما هری رید رهبر دموکرات ها در سنا گفت: "هرکسی که از سوی فرماندار بلاگویویچ انتخاب شده باشد نمی تواند نماینده ای موثر مردم ایلینوی باشد و از سوی دموکرات ها منصوب نخواهد شد."

هر یک از پنجاه ایالت تشکیل دهنده ایالات متحده آمریکا دارای دو سناتور در مجلس سنای این کشور است که با آرای مردم برای دوره های شش ساله انتخاب می شوند.

دوره خدمت سناتورها به نحوی است که هر دو سال یکبار، زمان نمایندگی یک سوم از آنان خاتمه می یابد و انتخاب مجدد برای گزینش این گروه، برگزار می شود.

در صورت کناره گیری یا مرگ سناتور یک ایالت قبل از خاتمه دوره نمایندگی او، برگزاری فوری انتخابات برای گزینش سناتور جدید لزومی ندارد.

طبق قانون اساسی ایالات متحده، مجالس قانونگذاری ایالتی مجاز هستند به فرماندار اختیار انتصاب فردی را تا پایان دوره نمایندگی سناتور قبلی بدهند و پس از خاتمه این دوره و برگزاری انتخابات، سناتور جدید با رای مردم برگزیده می شود.

باراک اوباما در سال 2005 به عضویت سنای آمریکا از ایالت ایلینوی در آمد و دوره نمایندگی او تا سال 2011 ادامه خواهد داشت و جانشین منتخب فرماندار ایالت ایلینوی نمایندگی این ایالت در سنای آمریکا را تا آن زمان برعهده خواهد داشت.

مطالب مرتبط