انصراف بیل ریچاردسون از کابینه باراک اوباما

بیل ریچاردسون و اوباما
Image caption بیل ریچاردسون در دولت بیل کلینتون وزیر انرژی و برای مدتی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود

بیل ریچاردسون، فرماندار دموکرات ایالت نیومکزیکوی آمریکا که به پست وزیر بازرگانی در دولت باراک اوباما منصوب شده بود، از احراز این مقام اعلام انصراف کرده است.

بیل ریچاردسون 61 ساله یکی از مهم ترین سیاستمداران اسپانیایی تبار (لاتین تبار) در آمریکا به حساب می آید.

او دلیل انصرافش از حضور در دولت بعدی آمریکا را در جریان بودن یک پرونده قضایی که در آن به ارتکاب فساد مالی و تضاد منافع متهم شده، اعلام کرده است.

اتهام اصلی علیه بیل ریچاردسون این است که یک شرکت خصوصی بنام "سی دی آر" حدود چهار سال پیش به ستاد انتخاباتی او کمک مالی کرد و در عوض از سوی دولت ایالتی نیومکزیکو به فرمانداری بیل ریچاردسون، قرارداد کلانی دریافت کرده است.

بیل ریچاردسون روز یکشنبه (4 ژانویه) با صدور بیانیه ای بر بیگناه بودن خود تاکید کرد.

با این همه، او در این بیانیه گفت ادامه تحقیقات درباره اتهامات وارده به او و دولت ایالتی نیومکزیکو، به تاخیر در تایید وی از سوی مجلس سنای آمریکا منجر می شود و به همین دلیل او از ورود کابینه باراک اوباما منصرف شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، از این انصراف بیل ریچاردسون ابراز تاسف کرده ولی آن را پذیرفته است.

این دومین مورد مرتبط با فساد مالی-سیاسی است که در هفته های اخیر گریبانگیر حزب دموکرات شده است.

راد بلاگویویچ، فرماندار دموکرات ایالت ایلینوی، در ماه دسامبر گذشته به فساد و تلاش برای "فروش" کرسی باراک اوباما در مجلس سنا متهم شد.

بیل ریچاردسون در دولت بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، وزیر انرژی و نیز برای مدتی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود.

او بعد از ناکامی در مبارزات مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا، از باراک اوباما در برابر هیلاری کلینتون حمایت کرد.

مطبوعات آمریکا پیشتر از آقای ریچاردسون به عنوان یکی از کاندیداهای پست وزیر امور خارجه یاد می کردند. اما باراک اوباما در نهایت هیلاری کلینتون را به عنوان وزیر امور خارجه خود منصوب کرد.

مجلس سنای آمریکا باید تمام مقام هایی که باراک اوباما برای کابینه خود در نظر گرفته است را تایید کند و به زودی روند بررسی صلاحیت آن ها را آغاز خواهد کرد.

مطالب مرتبط