گفتگوهای روسیه و ناتو از سر گرفته شد

کامیون تدارکات ناتو در پاکستانی
Image caption یکی از کامیون های تدارکات ناتو در پاکستان آماده انتقال به افغانستان است

نمایندگان کشورهای عضو پیمان ناتو و روسیه برای اولین بار پس از قطع شدن روابط میان آنها بر سر اقدامات نظامی روسیه در گرجستان در ماه اوت سال گذشته، در بروکسل تشکیل جلسه داده اند.

این گفتگوهای غیررسمی (که در چارچوب شورای ناتو-روسیه انجام گرفته است)، بخشی از تلاشی است که ناتو آن را تعامل مجدد این سازمان با روسیه توصیف کرده است.

گزارشگران می گویند که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، سریعا به کمک روسیه برای گشودن راه های دیگر انتقال تدارکات به افغانستان نیاز دارد.

راه های انتقال تدارکات ناتو از طریق پاکستان بسیار ناامن است و روسیه ابزار آمادگی کرده که در این زمینه به ناتو کمک کند.

در همین حال وزیر امور خارجه لهستان، که به طور گسترده انتظار می رود در ماه آوریل دبیرکل بعدی ناتو بشود، گفته است که ناتو فعلا توان گسترش بیشتر را ندارد.

Image caption نیروهای گرجستان در ماه اوت گذشته از اوستیای جنوبی بیرون رانده شدند

رادک سیکروسکی در گفتگویی با روزنامه دیلی تلگراف، چاپ لندن، گفت عضویت گرجستان و اوکراین به همین دلیل تا موعدی در آینده دور امکان پذیر نخواهد بود.

او به این روزنامه گفته است که ناتو باید وعده عضویت که به رومانی داده است را حفظ کند اما آمادگی پیوستن گرجستان و اوکراین را در حال حاضر ندارد.

وزیر امور خارجه لهستان انکار کرد که پذیرفته نشدن گرجستان و اوکراین توسط ناتو در واقع پیروزی برای روسیه محسوب می شود.

روسیه با پیوستن این دو کشور به پیمان ناتو به شدت مخالفت می کند.

عضویت گرجستان در ناتو

در پی جنگ گرجستان با روسیه در ماه اوت گذشته، همکاری پیمان ناتو با روسیه متوقف شد.

این جنگ همچنین موجب مطرح شدن این سوال شد که آیا گرجستان با توجه به مناقشات ارضی خود آماده پیوستن به ناتو هست یا این که وضعیتش بیش از حد بحرانی و متلاطم است.

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهوری گرجستان به غرب هشدار داده که بازگشت به روابط سابق با روسیه، بدون این که این کشور ناچار به جوابگویی در مورد عملیاتش در گرجستان شود، ریسک بسیار بزرگی است.

دولت سابق آمریکا و بسیاری از اعضای جدیدتر اتحادیه اروپا، خواستار روابط نزدیک تر هستند ولی آلمان، فرانسه و ایتالیا محتاط بوده و از این نگرانند که ممکن است روابط نزدیک تر پیمان ناتو با گرجستان و اوکراین، موجب ایجاد تنش با روسیه شود.

مطالب مرتبط