15:34 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژانويه 2009 - 10 بهمن 1387

عراق شرکت بلک واتر را اخراج کرد

صحنه حادثه

صحنه حادثه ای که ماموران بلک واتر در آن دخیل بودند

عراق به شرکت بزرگ آمریکایی بلک واتر گفته است اجازه ندارد از این به بعد در این کشور فعالیت کند.

وزارت کشور عراق روز پنجشنبه (29 ژانویه)، گفت تقاضای پروانه کار این شرکت خصوصی را به خاطر حادثه ای که در سال 2007 رخ داد، رد کرده است.

کارمندان بلک واتر متهم شدند هفده غیرنظامی عراقی را در آن سال در یک حادثه تیراندازی کشته اند. آنها متهمند که در ماه سپتامبر 2007، حین محافظت از یک کاروان دیپلماتیک آمریکایی بدون دلیل اقدام به تیراندازی کرده و غیرنظامیان را کشته اند.

وزارت کشور عراق گفته است این تصمیم به هیچوجه تغییر نخواهد کرد.

از ماه ژانویه سال جاری میلادی کلیه شرکت های خصوصی ارائه دهنده خدمات امنیتی باید با مجوز کار، در عراق فعالیت کنند.

بلک واتر در حال حاضر در عراق فعالیت دارد و با هلیکوپتر و کاروان از پرسنل سفارت آمریکا در بغداد محافظت می کند. قرارداد دولت آمریکا با این شرکت در ماه آوریل به پایان می رسد.

مسئولان سفارت آمریکا در بغداد می گویند که از تصمیم دولت عراق آگاهند و تبعات آن برای این سفارتخانه در دست بررسی است.

جیم میور، گزارشگر بی بی سی در بغداد، می گوید که اعلام تصمیم دولت عراق در باره بلک واتر با توجه به عواطفی که کشته شدن غیرنظامیان در سال 2007 برانگیخت، تعجب آور نبوده است.

باور بر این است که پیش از خبر امروز برخی فعالیت ها و همچنین کارمندان بلک واتر به شرکت هایی منتقل شده اند که مجوز کار از دولت عراق گرفته اند.

گزارشگر بی بی سی می گوید وزارت امور خارجه آمریکا قصد دارد در دراز مدت جزئیات امنیتی خود را شکل دهد اما تا آن زمان قراردادهای بلک واتر بعد از تاریخ انقضا احتمالا به شرکت های امنیتی دیگر تحویل داده خواهند شد.

کشتار سال 2007 باعث شد پارلمان عراق مصونیت از تعقیب قانونی شرکت های خصوصی خدمات امنیتی را لغو کند و شرایطی را برای ادامه فعالیت ها آنها تحت مجوز کار معرفی کند.

پنج نفر از ماموران شرکت بلک واتر رسما متهم به ارتکاب قتل شده اند. هر چند اتهام هایی علیه کارمندان این شرکت وارد شده اما هنوز هیچ اتهامی متوجه خود این شرکت نگردیده است.

شرکت بلک واتر اعلام کرده است که در جریان آن حادثه کاروان نیروهای اش از سوی پیکارجویان مورد حمله قرار گرفته بود.

این حادثه باعث بروز خشونتهایی گسترده در عراق شد و به بحث هایی درباره نقش شرکت های امنیتی خصوصی در عراق که آمریکا به شدت به آنها متکی است، منجر شد.

شرکت بلک واتر که در کارولینای شمالی مستقر است، یکی از اولین شرکتهای امنیتی خصوصی بود که پس از سرنگونی دولت صدام حسین در عراق آغاز به کار کرد.

این شرکت در عراق نیروهای امنیتی در اختیار دیپلماتهای آمریکا و دیگر کشورهای جهان قرار می دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.