جلسه شورای امنیت برای بحث درباره بحران نوار غزه

ساختمان وزارت امور داخلی حماس در نوار غزه
Image caption مراکز متعلق به حماس دز حملات هوایی اسرائیل هدف بوده است

همزمان با فزونی گرفتن تقاضاهای بین المللی برای توقف خشونت میان اسرائیل و فلسطینی ها، شورای امنیت سازمان ملل متحد درحال ملاقات و بحث درباره بحران نوار غزه است.

نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه نیز گفت او در تلاش برای پایان دادن به بحران که شاهد پنج روز حملات هوایی اسرائیل و راکت پرانی حماس بوده است از منطقه بازدید خواهد کرد.

پیشتر اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل درخواست ها برای یک آتش بس 48 ساعته جهت ورود کمک های بیشتر انساندوستانه به نواره غزه را رد کرده بود.

از سوی دیگر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی تهدید کرده است که از گفتگوهای صلح خارج خواهد شد.

وی بمباران غزه توسط اسرائیل را "وحشیانه و تجاوزی جنایتکارانه" خواند و گفت برای توقف گفتگوهای صلح با اسرائیلی ها "مکث نخواهد کرد اگر این گفتگوها بر ضد منافع ما باشد و به تجاوز کمک کند."

آقای اولمرت پس از ملاقات با اعضای کابینه اش گفت شرایط برای آتش بس مهیا نیست اما او چنین گامی در آینده را رد نمی کند.

طی پنج روز گذشته جنگنده ها و هلی کوپترهای اسرائیلی مراکز متعلق به حماس از جمله مجتمع های امنیتی، ساختمان های دولتی، تونل های قاچاق زیر مرز با مصر و خانه های متعلق به رهبران این گروه را هدف گرفته اند.

مقام های فلسطینی می گویند که 391 فلسطینی در حملات هوایی اسرائیل جان باخته اند؛ چهار اسرائیلی نیز در حملات راکتی فلسطینی ها از غزه که تحت کنترل حماس است کشته شده اند.

از جمله شهر بیرشبا هدف اصابت راکت های فلسطینی ها قرار گرفته است که دورترین نقطه ای است که فلسطینی ها موفق به هدف قرار دادن آن می شوند.

فشارهای بین المللی بر طرفین مناقشه برای توقف خشونت درحال افزایش بوده است و بیمارستان های غزه به علت کثرت قربانیان در تقلا هستند. ذخیره مواد غذایی و سوخت در این منطقه نیز رو به پایان است.

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست اتحادیه عرب برای بحث درباره این بحران تشکیل جلسه داده است.

وزرای خارجه اتحادیه عرب که درحال ملاقات در قاهره بوده اند خواهان تصویب یک قطعنامه الزام آور در سازمان ملل برای تضمین برقراری آتش بس فوری در غزه و رفع انسداد از نوار غزه توسط اسرائیل هستند.

نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه گفت او روز دوشنبه به خاور میانه سفر خواهد کرد زیر "وظیفه فرانسه است که همه جا به دنبال نقشه راه صلح بگردد."

وی ابتدا روز پنجشنبه در پاریس با زیپی لیونی وزیر خارجه اسرائیل دیدار خواهد کرد.

اسرائیل نیروهای خود را در خط فاصل با نوار غزه جمع کرده و ناحیه اطراف آن را "منطقه بسته نظامی" اعلام کرده است که به گمانه زنی در مورد تهاجم قریب الوقوع زمینی به نوار ساحلی غزه دامن زده است.

اسماعیل هنیه رهبر حماس در غزه گفت "مردم ما این تانک ها را شکست خواهند داد" و افزود که حماس تنها در صورتی درباره آتش بس بحث خواهد کرد که اسرائیل بمباران نوار غزه را متوقف کند.

مطالب مرتبط