تحولات غزه: بن بست در شورای امنیت؛ ادامه حمایت ایران

جلسه شورای امنیت
Image caption شورای امنیت بر سر قطعنامه آتش بس به توافق نرسید

در حالی که مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد بحران خاورمیانه به نتیجه نرسیده، در ایران واکنش علیه حملات اسرائیل به غزه همچنان ادامه داشته است.

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که به منظور مذاکره و تصویب قطعنامه ای حاوی درخواست برقراری آتش بس در عملیات نظامی بین اسرائیل و فلسطینیان تشکیل شده بود به دلیل بروز اختلاف نظر اعضای شورا در مورد پیش نویس قطعنامه بدون نتیجه خاتمه یافت.

پیش نویسی که لیبی با کمک مصر و حمایت کشورهای عرب برای طرح در شورای امنیت مطرح کرده بود از اسرائیل می خواست تا فورا حمله نظامی به نوار غزه را متوقف کند.

این پیش نویس با محکومیت آنچه که استفاده نا متناسب و کورکورانه اسرائیل از قدرت نظامی علیه فلسطینیان خوانده شده، خواستار رعایت آتش بس از سوی اسرائیل می شد.

نمایندگان آمریکا و بریتانیا محتوای قطعنامه را ناکافی و فاقد بیطرفی خواندند و گفتند که در آن، به اقدامات حماس به خصوص خودداری این گروه از تمدید آتش بس ششمانه و آغاز موشک پرانی به داخل خاک اسرائیل اشاره ای نشده است.

این دو کشور تاکید ورزیدند که اقدامات حماس عامل آغاز دور جدید خشونت در منطقه بوده و قطعنامه شورای امنیت باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد.

پیشتر مقامات اسرائیلی گفته بودند که تنها در صورتی آتش بس در عملیات کنونی را خواهند پذیرفت که به موشک پرانی از داخل نوار غزه به سوی هدف هایی در داخل خاک اسرائیل خاتمه دهد.

Image caption مراکز اداری و امنیتی حماس هدفهای اصلی حملات اسرائیل بوده است

برخی ناظران گفته اند که در حالیکه انتخابات عمومی اسرائیل برای ماه فوریه سال جاری برنامه ریزی شده است، حزب کادیما، که رهبری دولت ائتلافی را در دست دارد، مایل نیست بدون دستیابی به نتیجه ای ملموس از عملیات جاری، از جمله تضمین امنیت مناطق جنوبی اسرائیل در برابر موشک پرانی فلسطینیان، به حملات کنونی خاتمه دهد.

در مقابل، به نظر می رسد که جنبش حماس، که از ماه ژوئن سال 2007 و با اخراج تشکیلات خودگردان فلسطینی، اداره امور باریکه غزه را در دست داشته، امیدوار بوده است تا نتیجه جنگ لبنان در تابستان سال 2007 را تکرار کند که از آن با عنوان ناکامی ارتش اسرائیل در برابر جنبش حزب الله یاد شده است.

جنگ لبنان در واکنش به اقدام چریک های حزب الله در ربودن یک نظامی اسرائیلی آغاز شد و طی آن، ارتش اسرائیل، پس از بمباران هوایی مناطق تمرکز حزب الله در لبنان، نیروی زمینی خود را وارد آن کشور کرد اما، در حالیکه حزب الله مناطق شمالی اسرائیل هدف موشک پرانی شدید قرار داده بود، دولت اسرائیل آتش بس پیشنهادی شورای امنیت را پذیرفت و از لبنان خارج شد.

ادامه حملات

از بامداد روز پنجشنبه، 1 ژانویه، نیروی هوایی اسرائیل بمباران مراکز متعلق به تشکیلات اداری و امنیتی حماس در نوار غزه را از سر گرفت و از جمله، ساختمان پارلمان فلسطینی در منطقه را هدف قرار داد که باعث زخمی شدن تعدادی از ساکنان ساختمان های اطراف این محل شد.

در مقابل، فلسطینیان به پرتاب موشک به داخل اسرائیل ادامه دادند در حالیکه به گفته برخی منابع اسرائیلی، در این عملیات، به جای موشک های دست ساز که قبلا مورد استفاده تندروهای فلسطینی قرار می گرفت، موشک های نوع گراد به کار رفته که دارای برد و قدرت تخریب بیشتری است.

این نوع موشک ها در اصل در روسیه طراحی و ساخته شد اما به گفته منابع اسرائیلی، در حال حاضر چند کشور دیگر از جمله چین و ایران نیز این نوع اسلحه را تولید می کنند.

Image caption نیروی زمینی اسرائیل در کنار نوار غزه در حالت آماده باش به سر می برد

منابع فلسطینی گفته اند که از آغاز حملات اسرائیل در روز شنبه تا کنون، دست کم چهارصد تن، از جمله بیش از شصت غیر نظامی فلسطینی، جان خود را از دست داده اند و حدود دو هزار تن زخمی شده اند و اسرائیل نیز از کشته شدن چهار شهروند این کشور در اثر اصابت موشک های فلسطینیان خبر داده است.

در همانحال، واحدهای نیروی زمینی اسرائیل در کنار مرز غزه تجمع کرده اند و در حالت آماده باش عملیاتی به سر می برند اما هنوز نشانه ای از حرکت آنها به داخل غزه گزارش نشده است.

گروه حماس گفته است که در صورت حمله زمینی اسرائیل به غزه، تلفات سنگینی را به نیروهای اسرائیلی وارد خواهد ساخت.

حملات اسرائیل به نوار غزه با ابراز نگرانی شماری از گروه های مدافع حقوق بشر و سازمان های امدادرسانی بین المللی در مورد وضعیت غیرنظامیان ساکن این بخش از سرزمین های فلسطینی همراه بوده است.

دولت های آمریکا و بریتانیا به منظور کمک به اهالی غزه، کمک هایی شامل غذا و سوخت را در نظر گرفته اند و گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که دولت اسرائیل وعده داده است امکان حمل این اقلام به داخل نوار غزه را فراهم آورد.

واکنش ایران

همچنین، در کشورهای مختلف جهان، به خصوص کشورهای اسلامی و عرب، تظاهراتی به حمایت از فلسطینیان و محکومیت حملات اسرائیل برگزار شده است.

در ایران، که شاهد تظاهرات متعددی علیه اسرائیل و چند کشور دیگر بوده است، از بامداد روز پنجشنبه گروه های داوطلب اعزام به غزه در تهران دست به راهپیمایی زدند.

Image caption در برابر دفتر عبادی هم تظاهرات ضد اسرائیلی برگزار شد

منابع خبری جمهوری اسلامی گفته اند که چند هزار دانشجوی دختر و پسر بسیجی در قالب گردان های کفن پوش پس از اجتماع در برابر ساختمان سفارت سابق آمریکا در تهران، به سوی دانشگاه تهران به راهپیمایی پرداختند و به حمایت از پیام آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای کمک به مردم غزه شعار دادند.

راهپیمایان که پرچم حزب الله لبنان و پرچم فلسطین را با خود داشتند، ضمن محکوم کردن رهبران برخی کشورهای عرب، که آنان را به سازش با اسرائیل متهم می کردند، به ابراز حمایت از جنبش حماس و حزب الله لبنان پرداختند و تصاویر نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری مصر را آتش زدند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در گزارش خود از این راهپیمایی می افزاید که تا کنون بیش از بیست و پنج هزار دانشجو از سراسر کشور در "گردان های استشهادی لبیک یا خامنه ای" نام نویسی کرده اند.

آیت الله خامنه ای در پیامی روز یکشنبه این هفته فرستاد خواستار کمک مسلمانان به مردم غزه و مبارزه علیه اسرائیل شد و گفت که هرکس در این راه کشته شود، شهید محسوب خواهد شد.

در پی صدور این پیام، تعدادی از انجمن های دانشجویی با راه اندازی یک سایت اینترنتی به نام "گروه دانشجویان شهادت طلب استشهادی"، اعلام د اشت که در عمل به حکم آیت الله خامنه ای، از داوطلبان مقابله با حملات اسرائیل نام نویسی می کند.

Image caption دانشجویان بسیجی برای عزیمت به غزه ابراز آمادگی کرده اند

همزمان، به گزارش خبرگزاری فارس، تحصن داوطلبان اعزام به غزه در فرودگاه مهرآباد و تحصن تظاهرکنندگان در اعتراض به خودداری دولت مصر از بازگشایی گذرگاه مرزی با غزه، در برابر دفتر حافظ منافع مصر در تهران ادامه داشته است.

این خبرگزاری همچنین از تحصن دانشجویان سراسر کشور در برابر سفارت اردن "در اعتراض به سکوت کشورهای عربی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی خبر داده و افزوده است که در روزهای اخیر، تجمعات مختلفی در برابر سفارت عربستان و دفتر حافظ منافع مصر در تهران برگزار شده است.

در این خبر آمده است که این گروه از تظاهرکنندگان در مسیر خود به سوی سفارت اردن، در برابر دفتر شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده جایزه نوبل نیز اجتماع کردند و با دادن شعارهایی، وی را به سکوت در برابر حملات اسرائیل به غزه متهم ساختند و تصاویر رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسرائیل را آتش زدند.

اخیرا دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، که ریاست آن را خانم عبادی بر عهده دارد، به دستور مقامات قضایی مهر و موم شد و همچنین، ماموران دولتی با ورود به دفتر وکالت وی، برخی اسناد و دستگاه کامپیوتر این دفتر را با خود بردند که اعتراض برخی سازمان های مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه آمریکا را به دنبال آورد.

به گزارش منابع خبری جمهوری اسلامی، تظاهرات و اجتماعات متعددی برای روزهای آینده برنامه ریزی شده است و از جمله قرار است درمراسم نماز جمعه این هفته تهران و سایر شهرها، تظاهراتی علیه حملات اسرائیل و به حمایت از پیام آیت الله خامنه ای برگزار شود و مرکز رسیدگی به امور مساجد هم یک حساب بانکی را برای دریافت کمک های نقدی برای ساکنان غزه اختصاص داده است.

در خبری دیگر در مورد واکنش ایران به حوادث غزه، پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری گزارش کرد که روز پنجشنبه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در تماس با عبدالله واد، رئیس جمهوری سنگال و رئیس دوره ای سازمان کنفرانس اسلامی، خواستار اقدام کشورهای مسلمان برای توقف حملات اسرائیل و کمک به مردم غزه شد.

مطالب مرتبط