عراق اختیار "منطقه سبز" بغداد را به دست گرفت

مراسم تحویل منطقه سبز به دولت عراق

دولت عراق اختیار بخش به شدت محافظت شده شهر بغداد، موسوم به "منطقه سبز" را از نیروهای ارتش آمریکا تحویل گرفته و به این ترتیب گامی بلند به سوی اعمال حاکمیت کامل خود برداشته است.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد از این تحول استقبال کرد و این روز را "روز حاکمیت ملی عراق" نامید.

شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۰۳ و مدت کوتاهی پس از تهاجم نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق، وظیفه حفظ امنیت را به این نیروها سپرده بود که دوره این مأموریت نیمه شب چهارشنبه ۳۱ دسامبر ۲۰۰۸ پایان یافت.

با این حال نیروهای آمریکایی و بریتانیایی در عراق باقی خواهند ماند، اما حضور آنها از این پس با اجازه دولت عراق و بر اساس دو توافقنامه جداگانه با دولت این کشور خواهد بود.

نخست وزیر عراق در مراسم تحویل مسئولیت که در کاخ ریاست جمهوری در بغداد برگزار شد گفت: "مایلم در این روز که ۱۷ سال انتظارش را کشیده بودیم، به شما و مردم عراق تبریک بگویم".

Image caption نخست وزیر عراق این روز را، روز حاکمیت ملی عراق نامید

آقای مالکی افزود: "حق داریم این روز را روز حاکمیت ملی خود تلقی کنیم و این آغاز فرآیندی است که در آن عراق دوباره بر ذره ذره خاک خود تسلط می یابد و اراده و حاکمیت خود را اعاده می کند".

به این ترتیب نیروهای امنیتی عراق مسئولیت منطقه امن بغداد را به عهده می گیرند که ساختمان های دولت عراق، مرکز فرماندهی نیروهای ائتلاف و اکثر سفارتخانه های خارجی در آن واقع است.

منطقه حفاظت شده بغداد از مهم ترین نمادهای اشغال عراق توسط نیروهای تحت رهبری آمریکا است که پس از تحویل به نیروهای عراقی، مقررات تازه ای در آن اعمال خواهد شد.

بریتانیایی ها و بصره

عراقی ها همچنین از این پس خواهند توانست سربازان آمریکایی را اگر بیرون از قرارگاه های خود و در شرایطی که در حال خدمت نیستند مرتکب جرم شوند، مورد پیگرد قضایی قرار دهند.

هنوز مشخص نیست که آیا همین قاعده درباره سربازان بریتانیایی هم اعمال خواهد شد یا نه.

مفاد توافقنامه دوجانبه میان بریتانیا و عراق هنوز منتشر نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد مصبح الوائلی، استاندار بصره گفته است: "امروز روز بزرگ و بسیار مهمی است که در آن برج مراقبت و کل فرودگاه بصره توسط بریتانیا به ما تحویل داده شد".

دو زندانی عراقی که در قرارگاه نیروهای بریتانیایی در فرودگاه بصره در بازداشت این نیروها بودند نیز به مقامات عراقی تحویل داده شده اند، زیرا با پایان یافتن دوره اختیارات ناشی از مصوبه سازمان ملل، نیروهای بریتانیایی حق نگاه داشتن آنها را نداشتند.

این دو مرد عراقی به دست داشتن در قتل دو سرباز بریتانیایی در ماه مارس سال ۲۰۰۳ مظنون بودند.

مطالب مرتبط