برگزاری مراسم پنجاهمین سالگرد انقلاب کوبا

پنجاهمین سالگرد انقلاب کوبا
Image caption به گفته خبرنگاران با گذشت پنجال سال، میراث انقلاب کوبا یکدست نیست

مراسم پنجاهمین سالگرد انقلاب کوبا که به قدرت رسیدن فیدل کاسترو و ایجاد حکومتی کمونیستی در یک قدمی آمریکا را به دنبال داشت درحال برگزاری است.

رائول کاسترو رئیس جمهور کوبا که سال گذشته قدرت را از برادرش فیدل تحویل گرفت این مراسم را هدایت می کند.

اما جشن های سالگرد انقلاب با توجه به تقلای این کشور برای جبران خسارات توفان های اخیر و مقابله با چالش های بزرگ اقتصادی، کم سر و صدا خواهد بود.

یک سخنگوی کاخ سفید در واکنش به برگزاری این مراسم گفت که آمریکا همچنان خواهان آزادی مردم کوبا است.

رائول کاسترو که فوریه گذشته به ریاست جمهوری رسید، از شهر "سانتیاگو دی کوبا" در جنوب شرقی این کشور سخنرانی خواهد کرد.

او قرار است از همان بالکونی نطق خود را ایراد کند که فیدل کاسترو پس از فرار فولگنسیو باتیستا، دیکتاتور مورد حمایت آمریکا از کشور، از آن اعلام پیروزی کرده بود.

قرار است یک رشته کنسرت های رایگان در سراسر کوبا برگزار شود اما مقام ها گفته اند که اکنون پس از سپری شدن یکی از سخت ترین سال های اقتصادی پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، وقت برگزاری جشن های پر ریخت و پاش نیست.

مایکل واس خبرنگار بی بی سی در هاوانا می گوید که وضعیت شکننده سلامتی فیدل کاسترو نیز فضا را سرد کرده است.

فیدل کاسترو که 82 سال دارد از زمان یک عمل جراحی عمده که 18 ماه پیش انجام شد تاکنون در انظار عمومی ظاهر نشده است. هیچ پیام از پیش ضبط شده ای از وی در شب سال نو از تلویزیون کوبا پخش نشد و از سرمقالاتی که معمولا در روزنامه ها چاپ می کند نیز به مناسب سالگرد انقلاب خبری نبود.

با این حال او همچنان حضوری پررنگ در زندگی کوبایی ها دارد.

رائول کاسترو اصلاحات محدودی را از زمان به دست گرفتن زمام امور اعمال کرده است اما به گفته خبرنگار بی بی سی بسیاری از کوبایی ها بر این باورند که تا زمانی که فیدل زنده است، تغییرات موثر اقتصادی و سیاسی در این کشور ممکن نخواهد بود.

با گذشت پنجاه سال، میراث انقلاب کوبا یکدست نیست. آموزش و مراقبت های بهداشتی برای عموم رایگان است اما اقتصاد دولتی کوبا باعث پایین بودن دستمزدها شده است که به طور متوسط ماهانه 20 تا 25 دلار است.

خبرنگار ما می گوید که مشکلات کشور را تنها نمی توان به تحریم های آمریکا یا مشکلات مالی جهان نسبت داد.

وی می افزاید که فشار و انتظارات برای تغییر در میان مردم بالاست. طی چند دهه پس از انقلاب، مخالفان سیاسی کاملا سرکوب شده اند و صدها هزار کوبایی به تبعید رفته اند.

گوردون جاندرو سخنگوی کاخ سفید در آستانه مراسم سالگرد انقلاب کوبا گفت: "برادران کاسترو خیلی با مردم خود خوب رفتار نکرده اند."

"بسیاری از مخالفان سیاسی در زندان به سر می برند. اقتصاد این کشور شدیدا مبتلا و غیرآزاد است. و آمریکا به تلاش خود برای رسیدن مردم کوبا به آزادی ادامه می دهد و از آنها حمایت می کند."

مطالب مرتبط