درگذشت یک چهره برجسته ضدآپارتاید

هلن سوزمن
Image caption هلن سوزمن علیه قوانین ظالمانه نژادی آفریقای جنوبی مبارزه کرد

هلن سوزمن، نماینده سرشناس پارلمان آفریقای جنوبی و مبارز ضدآپارتاید در سن 91 سالگی درگذشته است.

خانم سوزمن، که ابتدا نماینده حزب مخالف "متحد" و سپس حزب "پیشرو " در پارلمان بود، از منتقدان صریح اللهجه آپارتاید به حساب می آمد.

خانم سوزمن دختر یک مهاجر یهودی اهل لیتوانی، برای 13 سال تنها نماینده ای در پارلمان بود که علنا رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی را محکوم می کرد.

وی دو بار نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد.

این نماینده سابق پارلمان که اخیرا در وضعیت شکننده ای قرار داشت در نخستین ساعات پنجشنبه در منزل خود در ژوهانسبورگ درگذشت.

استقف اعظم دزموند توتو گفت که کشورش در نبرد با آپارتاید عمیقا مدیون خانم سوزمن است.

وی گفت: "خانم سوزمن واقعا شکست ناپذیر بود."

آچمات دنگور رئیس بنیاد نلسون ماندلا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که خانم سوزمن "یک میهن پرست بزرگ و یک مبارز نترس علیه آپارتاید بود."

پیتر بایلز خبرنگار بی بی سی در ژوهانسبورگ می گوید خانم سوزمن که ابتدا در سال 1953 وارد پارلمان آفریقای جنوبی شد همچون خاری در چشم رژیم آپارتاید بود.

وی مکررا در زندان "روبن آیلند" به بازدید نلسون ماندلا رهبر کنگره ملی آفریقا می رفت، جایی که آقای ماندلا 18 سال در آن محبوس بود.

نلسون ماندلا در زندگینامه خود نوشته است: "دیدن این زن جسور درحالی که به داخل سلول زندان چشم دوخته بود و در حیاط زندان راه می رفت، صحنه ای عجیب و خارق العاده بود. وی اولین و تنها زنی بود که با حضور خود سلول های ما را مزین کرد."

خانم سوزمن در سال 1989 از نمایندگی پارلمان کناره گیری کرد با این حال به آنچه ناکامی های دولت "ای ان سی" پس از دوران آپارتاید می دانست انتقاد می کرد.

وی روز هفتم نوامبر 1917 در جرمیستون در یک خانواده مهاجر لیتوانیایی به دنیا آمده بود.

مطالب مرتبط