اعتراض مردم اندونزی به حملات اسرائیل به غزه

Image caption زنان و مردان مسلمان اندونزیایی برای پایان دادن به حملات اسرائیل به غزه در خیابان ها راه پیمایی می کنند

اندونزی، پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان، این روزها شاهد تظاهرات مردم در اعتراض به حملات اسرائیل به غزه است.

راهپیمایان در جاکارتا امروز وارد منطقه تجاری جاکارتا شدند و این منطقه به "دریایی از پرچم فلسطین" تبدیل شده است.

زنان و مردان مسلمان اندونزیایی برای پایان دادن به حملات اسرائیل به غزه در خیابان ها راه پیمایی می کنند. بعضی از تظاهرکنندگان ماکت هایی از موشک های حماس را به همراه دارند که از غزه به خاک اسرائیل شلیک می شوند.

دولت هم ناظر بر این راهپیمایی هاست و گاهی فریادهای تظاهر کنندگان در هیاهوی هلی کوپترهایی که بالای سرشان پرواز می کند، گم می شود.

تظاهرکنندگان در منطقه تجاری جاکارتا، مردم غزه را "برادران" خود می نامند. زنی از تظاهرکنندگان می گوید اتفاقی که در غزه می افتد جنایت علیه بشریت است. وی می گوید اسرائیل از حماس متنفر است و برای همین تمام غزه و مردم را هم از بین می برد.

و می گوید که حماس برای زندگی می جنگد و از این رو طرفدار حماس است.

برخی از تظاهر کنندگان می گویند که می خواهند برای جنگ با اسرائیل نیرو به غزه اعزام کنند. به نظر این زن تظاهرکننده باید چنین اتفاقی بیافتد. او هم با این کار موافق است و می گوید که مردم اندونزی مانند مردم غزه مسلمان هستند و آنها باید به هم کمک کنند. او می گوید که اگر دولت اندونزی او را به اسرائیل بفرستد، برای رفتن به اسرائیل و جنگیدن آماده است.

دولت اندونزی پیش از این گفته بود که یک میلیون دلار به مردم غزه کمک می کند که بیشتر آن کمک های دارویی است. اندونزیایی ها همیشه سعی کرده اند که کمک هایشان به فلسطینیان را در قالب کاری سیاسی جلوه دهند نه اتفاقی مذهبی. آنها می گویند که اعتراض هایشان برای حقوق بشر، قوانین بین المللی و در اعتراض به اشغال است نه اینکه تنها برای حمایت از "برادران دینی" خود. اما مردمی که به دعوت از حزب اسلامی مخالف دولت به خیابان ها آمده اند، تنها به حمایت از "برادران دینی" خود فکر می کنند.

مطالب مرتبط