در سرزمینهای فلسطینی 'روز خشم' اعلام شد

غزه
Image caption نوار غزه همچنان هدف حملات هوایی اسرائیل قرار داشته است

با ادامه حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه و موضعگیری کشورهای مختلف از جمله ایران در این مورد، حماس از ساکنان سرزمین های فلسطینی خواسته است حمایت خود را از این گروه ابراز دارند.

جنبش اسلامگرای حماس با صدور بیانیه ای روز جمعه، 2 ژانویه (13 دی)، را روز خشم (یوم الغضب) در سرزمین های فلسطینی نام داده و خواستار آن شده است تا فلسطینیان ساکن کرانه باختری رود اردن به نشانه همدردی با ساکنان غزه به تظاهرات و راهپیمایی اعتراضی دست بزنند.

در ماه ژوئن سال 2007، شبه نظامیان گروه حماس پس از چند ماه درگیری خونین با نیروهای تشکیلات خودگردان فلسطینی در نوار غزه، اداره امور این بخش از سرزمین های فلسطینی را در دست گرفتند و ارتباط خود را با این تشکیلات، مستقر در کرانه باختری رود اردن، قطع کردند.

با اعلام دعوت حماس، پلیس و ارتش اسرائیل تدابیر امنیتی گسترده ای را در مناطق مختلف کرانه باختری به اجرا گذاشته و از جمله، بر شمار ماموران پلیس مستقر در بخش شرقی بیت المقدس افزوده اند.

رفت و آمد فلسطینیان ساکن شهرهای مختلف کرانه باختری رود اردن به شدت محدود شده و پاسگاه های بازرسی اسرائیلی ورود فلسطینیان به مناطق یهودی نشین را زیر نظر گرفته اند.

انتظار می رود پس از برگزاری نماز جمعه در کرانه باختری، به خصوص در بیت المقدس شرقی، نمازگزاران در حمایت از ساکنان غزه دست به تظاهرات بزنند و به همین دلیل، پلیس اسرائیل تنها به مردان بالاتر از پنجاه سال و زنان اجازه داده است در مراسم نماز جمعه مسجد الاقصی شرکت کنند.

در همان حال، منابع نظامی اسرائیل گفته اند که حملات هوایی، که به دلیل موشک پرانی از نوار غزه به هدف هایی در داخل خاک اسرائیل آغاز شده، طبق برنامه اجرا می شود و پیشرفت مورد نظر را داشته است.

براساس گزارش های رسیده از غزه، واحدهای پیاده و زرهی نیروی زمینی ارتش اسرائیل در نزدیکی مرز غزه تجمع کرده اند و بسیاری از خانواده های فلسطینی ساکن مناطق مرزی از بیم حمله قریب الوقوع زمینی اسرائیل خانه های خود را ترک گفته اند.

از زمان آغاز حملات هوایی اسرائیل به غزه در روز شنبه، واحدهای زمینی ارتش اسرائیل به مرز با غزه اعزام شده اند اما هنوز تحرکی از سوی این نیروها گزارش نشده است.

جنبش حماس هشدار داده که در صورت ورود نیروی زمینی اسرائیل به غزه، تلفات سنگینی را به این نیروها وارد خواهد ساخت.

ادامه حملات متقابل

از شامگاه گذشته، نیروی هوایی اسرائیل برای ششمین شب متوالی، به حملات خود به نوار غزه ادامه داد و تاسیسات و ساختمان های مرتبط با جنبش حماس، از جمله مراکز و محل سکونت شماری از رهبران تشکیلات نظامی این گروه را هدف قرار دادند.

سخنگوی نظامی اسرائیل گفته است که هدف اصلی این عملیات محل های پرتاب موشک و انبارهای اسلحه متعلق به گروه های فلسطینی بوده است. به گفته منابع فلسطینی، در جریان این حملات چند نفر زخمی شده اند.

Image caption موشک پرانی فلسطینیان تلفات و خساراتی را بر جای گذاشته است

مقامات حماس روز گذشته گفتند که نزار رایان، از فرماندهان ارشد حماس در غزه که از طرفداران حملات انتحاری علیه اسرائیل بود، همراه با چند عضو خانواده وی در اثر اصابت موشک به خانه مسکونی آنان در اردوگاه جبلیه کشته شده اند.

به نظر می رسد که نیروی هوایی اسرائیل، پس از تخریب ساختمان های متعلق به حماس در غزه، فرماندهان نظامی این گروه را هدف قرار داده اما تا کنون از حمله به رهبران سیاسی حماس خودداری کرده اند.

در مورد آمار تلفات درگیری های اخیر، منابع فلسطینی گفته اند که تا کنون بیش از چهارصد و بیست نفر در اثر حملات هوایی اسرائیل کشته و حدود دو هزار نفر زخمی شده اند و به گفته سازمان های امدادرسانی، حدود یکصد نفر از کشته شدگان افراد غیرنظامی بوده اند.

پرتاب موشک و خمپاره از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل نیز ادامه داشته و تا کنون دست کم چهار اسرائیلی را کشته، تعدادی را زخمی کرده و خساراتی را برجای گذاشته است.

به گفته منابع اسرائیلی، روز پنجشنبه حدود پنجاه موشک از نوع گراد و تعدادی گلوله خمپاره به سوی هدف هایی در شماری از شهرهای اسرائیل پرتاب شد و در خلال ساعات شب نیز، آژیر حمله موشکی در چند شهر نزدیک مرز غزه به صدا درآمد.

تحولات دیپلماتیک

در حالی که اهالی غزه نگران تشدید حملات هوایی و احتمال آغاز حمله زمینی ارتش اسرائیل هستند، وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرده است که روز جمعه به حدود چهارصد شهروند خارجی اجازه خواهد داد تا با عبور از گذرگاه مرزی با اسرائیل، از نوار غزه خارج شوند.

علاوه بر تعدادی شهروند کشورهای دیگر، اکثر این افراد همسران و فرزندان فلسطینیان ساکن غزه هستند که تابعیت خارجی دارند.

Image caption لیونی: جنگ زمانی که دولت اسرائیل تصمیم بگیرد متوقف می شود

به استثنای اجازه خروج به شهروندان خارجی، اسرائیل از پذیرش درخواست بازگشایی مرز غزه برای ارسال اقلام ضروری برای ساکنان این بخش از سرزمین های فلسطینی و جلوگیری از بروز یک فاجعه انسانی خودداری ورزیده است.

زیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل که به فرانسه سفر کرده است، پس از ملاقات با مقامات این کشور گفت که غزه با فاجعه انسانی مواجه نیست.

وی درخواست فرانسه برای برقراری آتش بس چهل و هشت ساعته برای ارسال کالاهای اساسی به غزه را رد کرد و گفت که عملیات نظامی اسرائیل با تخریب زیرساخت های تشکیلات حماس، باعث تضعیف گروه های تندرو مسلح فلسطینی شده است.

خانم لیونی افزود که حملات اسرائیل تنها زمانی متوقف خواهد شد که دولت این کشور با توجه به لزوم حفاظت از شهروندان خود، چنین تصمیمی را گرفته باشد.

قرار است نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه هفته آینده برای مذاکره در مورد راه های خاتمه دادن به بحران کنونی عازم خاورمیانه شود و با مقامات مصر، اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی ملاقات و گفتگو کند.

همزمان، نخست وزیر جمهوری چک، که کشورش از ابتدای سال جاری میلادی به مدت شش ماه ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را در دست گرفته، در صدد اعزام یک هیات دیپلماتیک، متشکل از وزیر خارجه این کشور و چند مقام ارشد اتحادیه، برای بررسی اوضاع منطقه است.

نخست وزیر چک گفته است که از آنجا که دولت آمریکا، در آستانه آغاز دوره زمامداری رئیس جمهوری جدید آن کشور، فعالیت چندانی در مورد بحران خاورمیانه ندارد، لازم است که اتحادیه اروپا رهبری تلاش های بین المللی در این زمینه را در دست بگیرد.

اعتراض ایران

در ایران، محکومیت حملات اسرائیل، انتقاد از کشورهای متهم به حمایت از اسرائیل و ابراز همبستگی با جنبش حماس همچنان ادامه داشته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - هیات نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل با ارسال نامه ای برای رئیس شورای امنیت خواستار "خاتمه بی تفاوتی این شورا" در قبال حملات اسرائیل به غزه و تلاش برای خاتمه دادن به این حملات شد.

Image caption دانشجویان بسیجی در برابر سفارت بریتانیا دست به تظاهرات زدند

در این نامه، اسرائیل متهم شده است که "یک و نیم میلیون نفر مردم غزه را تحت گرسنگی اجباری قرار داد و اینک طی برنامه ای از قبل طراحی شده، در حال نابودی آنهاست."

نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نامه خود گفته است که رهبران اسرائیل باید محاکمه و مجازات شوند و چنین اقدامی را از وظایف جامعه بین المللی خوانده است.

در داخل ایران نیز تظاهرات علیه اسرائیل ادامه دارد و نمازگزاران در شهرهای مختلف به راهپیمایی هایی دست زده اند.

در تهران، نمازگزاران پس از اجتماع در میدان فلسطین، به سوی محل برگزاری نماز در دانشگاه تهران راهپیمایی کردند.

در خبری دیگر از تهران، خبرگزاری فارس گزارش کرده است که تحصن دانشجویان در اعتراض به سیاست مصر در مورد غزه در برابر دفتر حفاظت از منافع این کشور ادامه دارد و تظاهرکنندگان از دولت خواسته اند این دفتر را تعطیل کند.

بعد از ظهر پنجشنبه، گروهی از دانشجویان بار دیگر با اجتماع در برابر سفارت بریتانیا نسبت به حملات اسرائیل اعتراض کردند.

در روزهای اخیر، در اعتراض به بحران غزه، تظاهرات و راهپیمایی های متعددی در تهران سازمان داده شده و از جمله گروهی از دانشجویان بسیجی با رژه در خیابان ها، آمادگی خود را برای اعزام به غزه اعلام کرده اند.

روز گذشته، و با ادامه تظاهرات در برابر تعدادی از سفارتخانه های خارجی در تهران، نمایندگی آیت الله خامنه ای در دانشگاه ها با حضور در میان گروهی از دانشجویان بسیجی، از آنان خواست تا ضمن ادامه تظاهرات اعتراضی، از ورود به ساختمان سفارتخانه ها خودداری ورزند.

مطالب مرتبط