11:11 گرينويچ - جمعه 02 ژانويه 2009 - 13 دی 1387

'ارتش سریلانکا مقر اصلی ببرهای تامیل را تصرف کرد'

نبرد در اطراف کیلینوچی ماه هاست که ادامه داشته است

ماهیندنا راجاپاکسه، رئیس جمهور سریلانکا اعلام کرد اکنون شهر استراتژیک کیلینوچی کاملا تحت تصرف ارتش درآمده است. ببرهای تامیل این شهر را پایتخت خود می دانستند.

مدت کوتاهی پس از اظهارات رئیس جمهور که از طریق تلویزیون پخش شد، انفجار شدیدی در نزدیکی پایگاه هوایی کلمبو ، پایتخت سریلانکا شهر را به لرزه در آورد. این انفجار دست کم دو کشته و 30 نفر زخمی به جای گذاشته است.

تصرف کیلینوچی ضربه بزرگی برای شورشیان محسوب می شود که از سال 1983 تا کنون برای ایجاد کشوری مستقل برای اقلیت قومی تامیل جنگیده اند.

گفتگو با محمد متین -- برنامه چشم انداز بامدادی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

ببرهای تامیل هنوز ادعاهای ارتش را تائید نکرده اند و از آنجایی که دولت مانع ورود خبرنگاران مستقل به منطقه می شود، هیچ منبع مستقلی در این باره گزارشی نداده است.

لاکشمان هولوگاله، سخنگوی دولت گفت:" سربازها از سه زاویه وارد کیلینوچی شده اند ."

کیلینوچی مدتهاست که هدف اصلی دولت برای سرنگونی شورشیان بوده است. نبرد در اطراف کیلینوچی از چند ماه قبل ادامه داشته و هر دو طرف ادعا کرده اند که تعداد زیادی مجروح داده اند.

شورشیان از سال 1999 کیلینوچی را تحت کنترل داشته اند و آن را پایتخت کشوری مستقل می دانند که می خواهند برای اقلیت قومی تامیل ایجاد کنند.

سرتیپ اودایا نانا یاکارا، سخنگوی ارتش گفت: "پایگاه اصلی سیاسی و عملیاتی آنها در کیلینوچی است. آنها دادگاه ها و بانک اصلی خود را در آنجا تشکیل دادند. "

شورشیان هنوز بعضی از مناطق شرقی را تحت کنترل خود دارند.

به گفته گزارشگران، به نظر می رسد دولت قدرت بیشتری داشته باشد اما نبردهای سنگینی در پیش است و نگرانی های زیادی برای غیر نظامیان ساکن مناطق تحت کنترل تامیل ها وجود دارد.

شورشیان استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی و مجبور کردن ساکنین منطقه به جنگیدن را انکار می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.