غزه 'با وضعیت بحرانی روبروست'

حمله کودک فلسطینی به بیمارستان شفا در شهر غزه
Image caption به گفته سازمان ملل حدود دو هزار فلسطینی در حملات اسرائیل زخمی شده اند

با ادامه حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه برای هفتمین روز متوالی، سازمان ملل متحد اخطار داده است که فلسطینی ها در این ناحیه با یک بحران جدی بهداشتی و غذایی روبرو هستند.

به گفته ماکسول گیلارد، هماهنگ کننده کمک های سازمان ملل در نوار غزه، این "بحران اضطراری" علیرغم افزایش ارسال محموله های انساندوستانه پیش می آید.

سازمان ملل بر این باور است که دست کم 100 نفر از 400 فلسطینی کشته شده در عملیات اسرائیل غیرنظامی بوده اند.

اسرائیل می گوید اهالی نوار غزه همچنان مواد غذایی و دارویی کافی دریافت می کنند.

وزیر خارجه اسرائیل در بیانیه ای گفت از زمان آغاز عملیات، معادل 335 کامیون کمک انساندوستانه (7800 تن) تحویل غزه شده است.

در این بیانیه آمده است که دولت اسرائیل با سازمان های بین المللی در غزه و همچنین دولت های مختلف همکاری می کند "تا نیازهای انسانی را ارزیابی کرده ... و به طور مناسب به آن واکنش نشان دهد."

این بیانیه همچنین می گوید کلیه گزارش ها حاکیست که دارو و غذای کافی در غزه موجود است.

ماکسول گیلارد مامور سازمان ملل گفت: "این درست است که تدارکات درحال ورود به نوار غزه بوده است، در واقع احتمالا بیش از هفته های پیش، اما همزمان شکاف های حیاتی وجود دارد."

آکسفام، یک موسسه خیریه بین المللی ممتاز، که در غزه فعالیت می کند اخطار داد که وضعیت "هر روز بدتر می شود" و کمبود آب آشامیدنی، سوخت و مواد غذایی وجود دارد.

این گروه گفت بیمارستان ها برای رسیدگی به زخمی ها در تقلا هستند، و گزارش داد که آب فاضلاب مستقیما به برخی خیابان ها جاری شده است.

پس از آنکه حماس کنترل غزه را 18 ماه قبل از دست فتح خارج کرد، اسرائیل کنترل آنچه به این منطقه پرجمعیت وارد و از آن خارج می شود را تشدید کرد.

سازمان ملل می گوید از آن زمان وضعیت خدمات اولیه و زیرساخت های نوار غزه به طور جدی رو به وخامت گذاشته است و 80 درصد جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفری آنجا قادر به امرار معاش مستقل نیستند.

حملات تازه

در تازه ترین حملات هوایی اسرائیل پنج فلسطینی از جمله سه کودک کشته شده اند. در جریان عملیات چند روز اخیر، نیروهای دفاعی اسرائیل به بیش از 500 مرکز متعلق به حماس در غزه حمله کرده اند.

به گفته سازمان ملل تاکنون دو هزار فلسطینی نیز مجروح شده اند.

حملات پیکارجویان فلسطینی به اسرائیل نیز ادامه داشته و آنها طی 24 ساعت گذشته 60 راکت به اسرائیل پرتاب کرده اند. در این حملات چهار نفر در شهر جنوبی اشکلان زخمی شدند.

تاکنون در مجموع چهار اسرائیلی در حملات راکتی فلسطینی ها کشته شده اند. اسرائیل برای جلوگیری از همین راکت پرانی ها عملیات تازه را آغاز کرده است.

خالد مشعل رهبر تبعیدی حماس گفت که اگر اسرائیل دست به عملیات زمینی علیه نوار غزه بزند با "سرنوشتی تیره" روبرو خواهد شد.

وی در پیامی از پیش ضبط شده که از تلویزیون خصوصی "الجزیره" پخش شد گفت که این کار "اشتباهی احمقانه" از سوی اسرائیل خواهد بود و افزود که نیروی مقاومت حماس و زیرساخت های آن دست نخورده باقی مانده است.

آقای مشعل که در سوریه اقامت دارد گفت: "ما مغلوب نمی شویم، تسلیم نمی شویم، و تسلیم شرایط شما نیز نخواهیم شد."

همزمان هزاران فلسطینی در کرانه باختری رود اردن علیه حملات اسرائیل به نوار غزه تظاهرات کردند.

مطالب مرتبط