خالد مشعل به اسرائیل هشدار داد

خالد مشعل
Image caption خالد مشعل از مقر خود در دمشق به اسرائیل هشدار داد

خالد مشعل، رهبر تبعیدی حماس به اسرائیل هشدار داد در صورت انجام حمله زمینی به غزه با "سرنوشتی سیاه" مواجه خواهد شد.

آقای مشعل که برای اولین بار در یک هفته گذشته و پس از آغاز حملات هوایی اسرائیل سخن می گفت اظهار داشت خدشه ای به جنبش مقاومت و زیرساختارهای حماس وارد نشده است.

همچنین در آغاز هفته دوم حملات اسرائیل به غزه اعلام شده است که ابو زکریا الجمال، یکی دیگر از فرماندهان ارشد حماس در جریان حملات هوایی شبانه کشته شده است.

پیکارجویان فلسطینی هم با موشک های خود شهر های اسرائیلی اشکلون و اسدروت را هدف قرار داده اند..

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا هم جنبش حماس را مسبب بروز خشونت ها دانسته و موشک پرانی به سمت اسرائیل را اقدامی تروریستی خوانده است.

او گفت بدون نظارت بر روند توقف قاچاق سلاح به "گروه های تروریستی فلسطینی" هیچ معاهده صلحی قابل قبول نخواهد بود.

اسرائیلی ها درباره انجام حمله زمینی به غزه هشدار داده اند. نیروهای ذخیره ارتش اسرائیل فراخوانده شده اند و تانک های اسرائیلی و نیروهای اسرائیل در نواحی مرزی با غزه مستقر شده اند.

جرمی بوئن سردبیر مسائل خاورمیانه در بی بی سی می گوید یک هفته بمباران اسرائیلی ها نتوانسته باعث توقف شلیگ موشک های دست ساز فلسطینی به سمت مناطق اسرائیلی نشین شود و اسرائیل باید درباره صدور دستور حمله زمینی تصمیم بگیرد.

"احمقانه"

خالد مشعل که در دمشق پایتخت سوریه مستقر است، در یک بیانیه تلویزیونی از پیش ضبط شده که از طریق تلوزیوین الجزیره پخش شد گفت اگر اسرائیل تانک های خود را به داخل غزه بفرستد مرتکب "اشتباهی احمقانه" شده است.

او در این سخنرانی که خطاب آن به اسرائیلی ها، فلسطینی ها و جهان اسلام بود گفت: "ما خرد نخواهیم شد، تسلیم نمی شویم و به شرایط شما تن در نمی دهیم."

آقای مشعل گفت اسرائیلی ها تنها با حماس نمی جنگند بلکه رو در روی کل امت اسلام قرار دارند؛ تحلیلگران این گفته آقای مشعل را اشاره به این تفکر اسلامی قلمداد کرده اند که فلسطینی ها از جهان اسلام در برابر صلیبیون جدید دفاع می کنند.

در همین حال سازمان ملل متحد اعلام کرده است که ارتش اسرائیل حملات خود علیه رهبری حماس در غزه را در روز جمعه شدت بخشیده و در تازه ترین دور حملات هوایی منازل بیش از 20 نفر از مقام های جنبش حماس را هدف قرار داده است.

در پاسخ پیکارجویان فلسطینی هم در 24 ساعت گذشته بیش از 60 موشک دست ساز را به سمت مناطق اسرائیلی نشین پرتاب کرده اند که موجب مجروح شدن چهار نفر در شهر اشکلون در جنوب اسرائیل شده است.

تا کنون چهار اسرائیلی به واسطه اصابت موشک های فلسطینی کشته شده اند.

اظهارات خالد مشعل در شرایطی منتشر شد که سازمان ملل متحد درباره بدتر شدن شرایط بحران انسانی در غزه هشدار داد.

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که بیش از 25 درصد 400 فلسطینی کشته شده به واسطه حملات اسرائیل غیرنظامی بوده اند.

مطالب مرتبط