نیروهای اسرائیل وارد نوار غزه شدند

سرباز اسرائیل در نزدیکی مرز با نوار غزه
Image caption عملیات زمینی حدود یک هفته پس از عملیات هوایی آغاز می شود

یک هفته پس از تهاجم هوایی اسرائیل علیه حماس در نوار غزه، مقام های نظامی اسرائیل تایید کرده اند که نیروهای زمینی ارتش وارد این منطقه شده اند.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که هدف این عملیات به دست گرفتن کنترل بخش هایی است که پیکارجویان فلسطینی از آنجا به سوی اسرائیل راکت می اندازند.

شاهدان عینی می گویند وسایل نقلیه زرهی از چهار نقطه مختلف و با حمایت هلی کوپترها وارد شمال نوار غزه شدند.

پیشتر اسرائیل حملات هوایی و توپخانه ای به این منطقه را تشدید کرده بود.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به درگیری ها از اسرائیل خواسته است فورا عملیات زمینی را متوقف کند.

فرانسه شدیدا از عملیات زمینی اسرائیل انتقاد کرده است. دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا گفت که اوج گیری درگیری زنگ خطرها را به صدا در می آورد و مایه یاس است.

اسرائیل از زمان آغاز تهاجم هشت روز قبل تاکنون 800 حمله به نوار غزه انجام داده است که 40 مورد آنها روز شنبه انجام شد.

سازمان ملل نسبت به وخیم تر شدن وضعیت مردم نوار غزه هشدار داده است و معتقد است 25 درصد از حدود 400 فلسطینی که در حملات اسرائیل کشته شده اند غیرنظامی هستند. اسرائیل می گوید حدود 80 درصد کشته ها پیکارجویان حماس هستند. تاکنون چهار اسرائیلی در حملات راکتی از غزه کشته شده اند.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرد که عملیات زمینی آغاز شده است و گفت که هدف آن "نابودی ساختارهای تروریستی حماس در ناحیه عملیات است."

سرهنگ آویتال لایبوویچ به خبرنگاران گفت: "ما بخش هایی از نواحی مورد استفاده حماس برای پرتاب (راکت) را خواهیم گرفت."

مقام های اسرائیلی این تهاجم زمینی را یک عملیات "محدود" توصیف کرده اند.

اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفت که عملیات زمینی علیه حماس "آسان یا کوتاه نخواهد بود، اما ما مصمم هستیم."

وی در یک کنفرانس خبری گفت: "هدف ما وادار کردن حماس به دست کشیدن از فعالیت های خصمانه اش علیه اسرائیل و اسرائیلی ها از غزه است، و همچنین ایجاد تغییری ملموس در وضعیت بخش جنوبی اسرائیل."

او افزد: "ما با دقت گزینه های عملیاتی خود را سنجیده ایم. ما تشنه جنگ نیستیم، اما اجازه نخواهیم داد وضعیتی پدید آید که در آن شهرها، روستاها و جمعیت غیرنظامی ما دائما هدف (حمله) حماس باشند."

پل وود خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید این احتمالا نخستین موج یورش است چرا که گفته می شود حدود 10 هزار نیروی اسرائیلی و صدها تانک در کنار مرز با غزه تجمع کرده اند.

دفتر اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل نیز اعلام کرده است که دولت دستور فراخواندن فوری "ده ها هزار" نیروی ذخیره ارتش را صادر کرده است.

درست پیش از آغاز حمله زمینی اسرائیل، حماس با صدور بیانیه ای قول داد کودکان فلسطینی بر جنازه تانک های اسرائیل و سربازان آن کشور راه بروند.

پیشتر خالد مشعل رهبر سیاسی و تبعیدی حماس اخطار داده بود که اگر اسرائیل دست به حمله زمینی بزند "سرنوشتی تیره" در انتظار نیروهای آن خواهد بود.

محمد منظرپور خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس می گوید گلوله باران نقاط مختلف غزه ادامه دارد و یکی از نقاطی که در ساعات اولیه عملیات زمینی اسرائیل هدف قرار گرفت، تنها ایستگاه ذخیره گاز سوختی شهر غزه بود که با انفجار عظیمی منهدم شد.

در حالی که نبرد شدید خیابانی بین نیروهای فلسطینی و قوای اسرائیل ادامه دارد، بر اساس آخرین گزارشها نیروهای اسرائیلی به شهرهای بیت لهیا و بیت هانون رسیده اند.

درتحولی جداگانه، کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرده که برای دومین روز متوالی، ارتش اسرائیل از ورود نیروهای امدادرسانی به نوار غزه جلوگیری کرده است.

نوار غزه یک باریکه ساحلی در کرانه دریای مدیترانه است که از جنوب به مصر و از شمال و شرق به اسرائیل محدود شده است. طول این بارکه حدود 41 کیلومتر است و عمق آن بین شش تا 12 کیلومتر متغییر است.

کل مساحت این بارکه از 360 کیلومتر مربع تجاوز نمی کند. اما در این مساحت محدود نزدیک یک و نیم میلیون فلسطینی زنگی می کنند که بیش از 70 درصد آنها آوارگانی هستند که بعد از تشکیل اسرائیل به این منطقه پناه برده اند. به همین جهت، غزه یکی از متراکم ترین مناطق مسکونی جهان محسوب می شود.

مطالب مرتبط