19:36 گرينويچ - يکشنبه 04 ژانويه 2009 - 15 دی 1387

اتحادیه اروپا در تلاش برای برقراری آتش بس در غزه

کارل شوارزنبرگ ریاست هیئت اتحادیه اروپا در سفر به خاورمیانه را بر عهده دارد

هیئتی از اتحادیه اروپا جهت تلاش برای برقراری مجدد آتش بس میان اسرائیل و حماس امروز (یکشنبه چهارم ژانویه) به خاورمیانه سفر می کند.

ریاست این هیئت را کارل شوارزنبرگ، وزیر خارجه جمهوری چک برعهده دارد که کشورش سمت ریاست ادواری اتحادیه اروپا را از آغاز سال جدید میلادی در اختیار گرفته است.

در تازه ترین خبر اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در واکنش به وخیم تر شدن بحران انسانی در غزه به ارزش بیش از 4.5 میلیون دلار کمک های اضطراری در اختیار فلسطینیان قرار خواهد داد.

گفتگوی اختصاصی محمد منظرپور، با ایمن دراغمة از نمایندگان حماس

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که این کمک ها غذا، چادر و سرپناه موقت، و تجهزات پزشکی و دارو را دربر می گیرد.

آقای شوارزنبرگ از اسرائیل خواست اجازه دهد کمک ها به دست ساکنان غزه برسد.

جمهوری چک در جریان مناقشه اخیر میان اسرائیل و حماس با قاطعیت از اسرائیل حمایت کرده و در ابتدا حملات اسرائیل را اقدامی دفاعی خوانده، اما اکنون تقاضای برقراری آتش بس را مطرح کرده است.

گزارش رادیویی برنامه جلم جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

کارل شوارزنبرگ در بیانیه ای اعلا کرده است: "حتی حق غیرقابل انکار یک کشور برای دفاع از خود انجام اقدام هایی که عمدتا غیرنظامیان را تحت تاثیر قرار می دهد را مجاز نمی سازد."

خاویر سولانا مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه سوئد که پس از جمهوری چک ریاست اتحادیه اروپا را بعهده خواهد گرفت نیز در هیئت اتحادیه اروپا که برای دیدار با رهبران فلسطینی و اسرائیلی به خاورمیانه سفر می کند، حضور دارند.

در واکنشی دیگر هم گوردون براون نخست وزیر بریتانیا توقف فوری خشونت ها از سوی هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی را ضروری خواند.

با این حال آقای براون که در یک مصاحبه تلویزیونی با بی بی سی سخن می گفت، اظهار داشت توقف خشونت ها باید با توافقی مورد حمایت جامعه بین المللی برای توقف قاچاق تسلیحات به غزه و باز شدن نقاط عبور مرزی همراه شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.