14:56 گرينويچ - يکشنبه 04 ژانويه 2009 - 15 دی 1387

درگیری نظامی میان حماس و اسرائیل آغاز شد

وزیر دفاع اسرائیل گفت نبرد زمینی علیه حماس ساده یا کوتاه نخواهد بود

در پی ورود نیروهای زمینی اسرائیل به نوار غزه، درگیری میان آنها و نیروهای حماس آغاز شده است.

اخباری از درگیری ها در شهر غزه گزارش شده است و شهر بیت لهیا در شمال نوار غزه و اردوگاه پناهجویان جبلیه هم محل وقوع درگیری میان نیروهای اسرائیلی و فلسطینی بوده اند.

در آغاز صبح روز یکشنبه چهارم ژانویه دود سیاه عظیمی که از بخشی از شمال نوار غزه به هوا برخواسته قابل مشاهده است.

گزارشگران می گویند صدای مسلسل و انفجار بطور ممتد شنیده می شود و اسرائیلی ها از زمین و دریا غزه را هدف قرار داده اند.

پرتاب خمپاره به داخل نوار غزه هم در طی شب ادامه داشته است.

تلویزیون و رادیو حماس از اسارت دو سرباز اسرائیلی در جریان نبردها خبر داده اند اما ارتش اسرائیل اعلام کرده اطلاعاتی درباره این ادعا در اختیار ندارد.

اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل در اولین اظهارات خود از زمان آغازحمله زمینی اسرائیل به غزه گفت حمله زمینی "اجتناب ناپذیر" بوده است اما تاکید کرد که اجازه بروز یک فاجعه انسانی در غزه را نخواهد داد.

نوار غزه

نوار غزه یک باریکه ساحلی در کرانه دریای مدیترانه است که از جنوب به مصر و از شمال و شرق به اسرائیل محدود شده است. طول این باریکه حدود 41 کیلومتر است و عرض آن بین شش تا 12 کیلومتر متغییر است. کل مساحت این باریکه از 360 کیلومتر مربع تجاوز نمی کند. اما در این مساحت محدود نزدیک یک و نیم میلیون فلسطینی زندگی می کنند که بیش از 70 درصد آنها آوارگانی هستند که بعد از تشکیل اسرائیل به این منطقه پناه برده اند. به همین جهت، غزه یکی از متراکم ترین مناطق مسکونی جهان محسوب می شود.

محمد منظرپور گزارشگر بخش فارسی سرویس جهانی بی بی سی در بیت المقدس می گوید یکی از نقاطی که در ساعات اولیه عملیات زمینی اسرائیل هدف قرار گرفت، تنها ایستگاه ذخیره گاز سوختی شهر غزه بود.

او همچنین به نقل از کمیته بین المللی صلیب سرخ خبر داد که برای دومین روز متوالی، ارتش اسرائیل از ورود نیروهای امدادرسانی به نوار غزه جلوگیری کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه تانک های اسرائیلی که به داخل غزه نفوذ کرده اند در اطراف شهر غزه و شهرهای بیت لهیا و جبلیه در شمال درگیر شده اند و به گفته شاهدان عینی نیروهای حماس هم با خمپاره و موشک به این حملات پاسخ گفته اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که 40 تاسیسات و مکان مختلف، از جمله تونلهایی که از آن برای قاچاق به داخل غزه استفاده می شد، انبارهای اسلحه و سکوهای پرتاب موشک هدف قرار گرفته اند.

منابع داخل غزه از کشته شدن حداقل 20 نفر و مجروح شدن ده ها نفر دیگر در طی شب خبر داده اند که بسیاری از آنها غیرنظامی بوده اند.

همچنین پس از انتشار خبر هدف قرار گرفتن یک مدرسه در بیت لهیا و یک مرکز خرید در شهر غزه، انتظار می رود شمار غیرنظامیان کشته شده به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

ارتش اسرائیل هم اعلام کرد 30 نفر از سربازان آن در جریان حمله زمینی مجروح شده اند که جراحات دو تن از آنها جدی است.

در جریان عملیات شبانه نه موشک از غزه به سمت مناطق اسرائیلی نشین شلیک شد و شهر های اسدروت، نتیووت و دیگر مجتمع های نزدیک به غزه را هدف قرار داد، هر چند گزارشی از میزان صدمات یا قربانیان این حملات منتشر نشده است.

یک سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرده است هدف عملیات زمینی "نابود کردن زیرساخت های تروریستی حماس در منطقه عملیات" بوده است.

منابع اسرائیلی عملیات جاری را عملیاتی "محدود" توصیف کرده اند.

با این حال پیش از نفوذ نیروهای اسرائیلی به خاک غزه، این منطقه شاهد یکی از سنگین ترین حملات هوایی و توپخانه اسرائیل در طی بیش از یک هفته حملات اسرائیل بود.

اولین مجموعه از مجروحان اسرائیلی بازگردانده شده اند

اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل در یک کنفرانس خبری گفت عملیات زمینی علیه حماس "ساده یا کوتاه نخواهد بود، اما ما مصمم هستیم."

"هدف ما این است که حماس را مجبور سازیم فعالیت های خشونت بار خود علیه اسرائیل و اسرائیلی ها از غزه را متوقف کند و می خواهیم تغییری عمده در شرایط جنوب اسرائیل ایجاد کنیم."

پال وود، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس می گوید احتمالا حمله زمینی فعلی، اولین موج حملات اسرائیل خواهد بود زیرا گفته می شود حدود 10 هزار نیروی اسرائیلی و صدها تانک در مناطق مرزی با غزه مستقر شده اند و دولت اسرائیل هم "ده ها هزار" نیروی ذخیره ارتش را فورا به خدمت فرا خوانده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید شرایط حاکی از آن است که مناقشه ای خونبار در پیش است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.