آمریکا مانع بیانیه شورای امنیت شد

بان کی مون
Image caption آقای بان در تماسی تلفنی با نخست وزیر اسرائیل از شرایط ابراز نگرانی کرد

با وجود درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد برای توقف فوری مناقشه در غزه، جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره غزه بدون نتیجه به پایان رسید.

قرار بود در این جلسه نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت درباره صدور بیانیه ای برای آتش بس فوری در غزه مذاکره کنند اما پس از تقریبا چهار ساعت مذاکره ژان موریس ریپرت نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد و رئیس فعلی شورای امنیت اعلام کرد "توافق رسمی بین اعضاء به دست نیامد."

آقای ریپرت در یک کنفرانس خبری از وجود "همگرایی عمومی بر سر نگرانی از بیشتر شدن خشونت ها و بدتر شدن شرایط" میان اعضاء شورای امنیت خبر داد.

اما از سوی دیگر به گزارش منابع خبری مختلف، آمریکا، که در روزهای اخیر حمایت قاطع خود را از اسرائیل در مناقشه با حماس و پیکارجویان فلسطینی در غزه اعلام کرده بود، با استناد به واکنش پیشین حماس به درخواست برقراری آتش بس، در مخالفت اعلام کرد بخت چندانی برای آنکه حماس خود را به مفاد این بیانیه مقید کند وجود ندارد آلخاندرو ولف، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز بازگشت به شرایط پیش از تهاجم زمینی اسرائیل به غزه را غیرقابل قبول دانست.

از زمان آغاز حملات اسرائیل به غزه در روز 27 دسامبر سال 2008، این سومین باری است که شورای امنیت جلسه ای اضطراری تشکیل می دهد و پیش نویس بیانیه مورد بحث نیز توسط لیبی و از طرف اتحادیه عرب مطرح شده بود.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که در این پیش نویس هرچند از تهاجم زمینی اسرائیل به غزه ابراز "نگرانی جدی" شده بود اما اشاره ای به حملات ادامه دار چریک های فلسطینی به مناطق اسرائیلی نشین به وسیله موشک های دست ساز نشده بود و از این رو از سوی نمایندگان آمریکا و بریتانیا، بیانیه ای در طرفداری از حماس قلمداد شده بود.

با این وجود خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد آمریکا در تلاش است تا آتش بس برقرار شود اما جزئیاتی درباره نحوه برقراری آتش بس ارائه نکرد.

مطالب مرتبط