گسترش عملیات ارتش اسرائیل در غزه

عزه
Image caption اسرائیل از ورود خبرنگاران به نوار غزه جلوگیری می کند

نیروهای اسرائیلی به پیشروی در نوار غزه ادامه داده اند و با کنترل نقاط مهم، نوار غزه را در عمل به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده اند.

همزمان نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، برای مذاکره درباره طرح آتش بس 48 ساعته در نوار غزه، روز دوشنبه (5 ژانویه) به مصر وارد می شود.

اتحادیه اروپا و روسیه هر یک به طور جداگانه نمایندگانی به مصر و اسرائیل فرستاده اند تا برای برقراری مجدد آتش بس تلاش کنند.

اسرائیل در عین حال، عملیات تازه ای در جنوب نوار غزه آغاز کرده است. در همین رابطه، اسرائیل درخواست روسیه برای آتش بس در غزه را رد کرده است.

گزارش ها از غزه حاکی از آن است که حدود 40 تانک اسرائیلی به سمت شهر خان یونس و نیز گذرگاه رفح در مرز مصر با غزه، در حال پیشروی هستند. اسرائیل همچنین نیروهایش را در دو طرف شهر غزه که در کنترل گروه حماس است، مستقر کرده و آن را در محاصره خود دارد.

خبرنگار بی بی سی در شهر غزه می گوید محاصره این شهر و ادامه درگیری ها، به شدت بیمارستان های مملو از زخمی غزه را تحت فشار قرار داده است.

مقام های ارتش اسرائیل می گویند که سربازان اسرائیلی از زمان ورود به نوار غزه به ندرت از نزدیک با قوای حماس درگیر شده اند و اعضای حماس بیشتر از راه دور با خمپاره و راکت به نیروهای اسرائیلی حمله کرده اند.

اما حماس گفته است که در برخی نواحی نیروهایش به طور رو در رو با نیروهای اسرائیلی جنگیده و نه تن از آن ها را کشته اند.

اسرائیل تلفات نظامیان خود را یک کشته و 32 زخمی اعلام کرده است.

مقام های فلسطینی نیز می گویند فقط از زمان آغاز ورود نیروهای اسرائیلی به داخل نوار غزه دست کم 50 فلسطینی کشته شده اند.

Image caption منابع درمان در غزه می گویند هر آن ممکن است برق اتاق های عمل و دستگاه های تنفسی قطع شود

حمله اسرائیل به نوار غزه تا کنون به مرگ بیش از 500 تن و زخمی شدن دست کم 2500 نفر منجر شده است. بسیاری از این افراد غیرنظامی بوده اند.

اسرائیل می گوید تعداد راکت هایی شلیک شده از غزه به اسرائیل به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

با این همه، روز یکشنبه (4 ژانویه) دست کم 30 راکت از نوار غزه به جنوب اسرائیل اصابت کرد.

در همین رابطه، اتحادیه اروپا با هدف برقراری آتش بس بین اسرائیل و حماس هیات ویژه ای به قاهره، پایتخت مصر، اعزام کرده است.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، نیز روز دوشنبه (5 ژانویه) در قاهره با حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، درباره اوضاع غزه مذاکره خواهد کرد.

قرار است که که گروه حماس هم نمایندگانی به دعوت دولت مصر به این کشور بفرستد.

رئیس جمهوری فرانسه سپس به اسرائیل سفر خواهد کرد تا با مقام های اسرائیلی درباره آتش بس در غزه گفتگو کند. وی قرار است که در کرانه باختری رود اردن هم با مقام های تشکیلات خودگردان فلسطینی ها دیدار کند.

اما شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، روز یکشنبه آتش بس در غزه را رد کرد، ولی گفت که اسرائیل قصد اشغال نظامی نوار غزه را ندارد.

هم زمان، دیک چنی، معاون رئیس جمهوری آمریکا، از ورود نظامیان اسرائیلی به نوار غزه دفاع کرده و این اقدام را برای خاتمه حملات موشکی از غزه به اسرائیل لازم دانسته است.

او در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا گفت که اسرائیل برای اعزام نیرو به نوار غزه از آمریکا اجازه قبلی نگرفته است.

محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگران فلسطینی ها، می گوید برای توقف "تجاوز وحشیانه" اسرائیل تمام تلاش خود را می کند.

صائب عریقات، از مشاوران بلند پای محمود عباس، نیز یکشنبه هشدار داد که حمله به غزه روند صلح خاورمیانه را نابود می کند و به تقویب جناح های افراطی منجر خواهد شد.

مطالب مرتبط