حماس در انزوا قرار گرفته است

تانک های اسرائیلی به طرف مرز غزه با اسرائیل پیش می رود
Image caption تانک های اسرائیلی به طرف مرز غزه با اسرائیل پیش می روند

در حالی که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه از مصر راهی اسرائیل و سایر کشورهای منطقه خاورمیانه می شود و یک هیئت بلند پایه اتحادیه اروپا نیز به منطقه سفر کرده است، تلاش های دیپلماتیک برای متوقف کردن نبرد در نوار غزه وارد مرحله ای جدی تر شده است.

حماس، به رغم موفقیتی که در انتخابات پارلمانی فلسطینی داشت و همین طور ادعای این گروه که نماینده فلسطینیان نوار غزه است به طور گسترده ای مورد بی اعتنایی جامعه بین المللی قرار گرفته است.

روسیه پیشنهاد کرده که میان حماس و اسرائیل میانجیگری کند اما اسرائیلی ها این پیشنهاد را رد کرده اند.

به نظر می رسد اسرائیل به دنبال راه حلی است که با توسل به زور بتوان آن را به حماس تحمیل کرد.

ظاهرا آمریکایی ها، یا دست کم آن دسته ای از آنها که تا دو هفته دیگر در قدرت هستند، با این نحوه برخورد موافقند.

اروپایی ها موافق با این روش نیستند اما دیپلماسی آنها به خاطر آن که حاضر نیستند با حماس گفتگو کنند مگر این که این گروه اسرائیل را به رسمیت بشناسد، راه به جایی نبرده است.

راه برای برقرار کردن ارتباط با شخصیت های حماس یا آنهایی که در پشت صحنه با این گروه نزدیکند، باز است اما کمتر می توان امید داشت که این بحران از طریق گفتگو با رهبران اسرائیلی از یک سو و رهبران فلسطینی در کرانه باختری (تشکیلات خودگردان به رهبری محمود عباس) از سوی دیگر متوقف شود.

پس به ناچار مصر مجبور است وارد معرکه شود چون کشوری است که قبلا توانسته میان حماس و اسرائیل میانجیگری کند.

اما در حال حاضر رابطه مصر با حماس ضعیف است. با این که بسیاری از مصری ها به طور فزاینده خواستار نقش فعال تر دولتشان در تلاش های دیپلماتیک برای متوقف کردن درگیری ها در نوار غزه شده اند، برخی مقامات مصری در خفا گفته اند که آشفتگی که حماس با آن روبرو شده دست مایه اقدامات خود این گروه بوده است.

در همین حال، آینده بحران در غزه به دولت آتی آمریکا به ریاست باراک اوباما بستگی خواهد داشت.

اگر آنچه در این بخش از منطقه خاورمیانه می گذرد آخرین بحران دوره ریاست جمهوری بوش باشد، اولین بحرانی خواهد بود که دو هفته دیگر (20 ژانویه) رئیس جمهوری بعدی آمریکا با آن مواجه می شود.

مطالب مرتبط