مدرسه سازمان ملل در غزه هدف قرار گرفت

حمله اسرائیل به غزه 06/01
Image caption اسرائیل درباره حمله به مدرسه سازمان ملل اظهار نظری نکرده است

مقام های سازمان ملل می گویند دست کم 30 نفر در اثر فرود آمدن یک گلوله توپ ارتش اسرائیل در نزدیکی یک مدرسه تحت کنترل سازمان ملل در غزه کشته شده و 55 نفر نیز زخمی شده اند.

شماری کودک در میان کشته ها هستند. این حادثه در اردوگاه پناهندگان "جبلیه" در شمال نوار غزه و در یازدهمین روز از حملات گسترده اسرائیل به نوار غزه رخ داده است. مردم برای فرار از درگیری ها به این مدرسه (الفخورا) پناه برده بودند.

ارتش اسرائیل می گوید سربازانش هدف پرتاب خمپاره پیکارجویان از داخل این مدرسه قرار گرفته بودند. یک سخنگوی حماس این موضوع را که از ساختمان مدرسه برای پرتاب خمپاره استفاده شده است را رد کرد.

فلسطینی ها می گویند شمار تلفات آنها از آغاز حمله اسرائیل تا کنون به حدود ششصد نفر می رسد.

در حمله ای جداگانه سه نفر در یک مدرسه دیگر سازمان ملل در نوار غزه کشته شدند و یک سرباز اسرائیلی نیز در تبادل آتش کشته شده است.

بتانی بل، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس می گوید که فلسطینی ها در غزه می گویند که بیم دارند جایی برای پناه گرفتن آنها از خشونت ها وجود ندارد.

پیشتر کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که غزه با "یک بحران انسانی تمام عیار" روبرو است.

پیر کراهنبول، مدیر عملیات صلیب سرخ در غزه به بی بی سی گفت پس از 10 روز جنگ زندگی در غزه غیرقابل تحمل شده است.

او گفت: "گزارش هایی که ما دریافت کرده ایم حاکی از ان است که حملات دیشب (دوشنبه پنجم ژانویه) بدترین شب از نظر بمباران و عملیات نظامی بوده است."

Image caption پیر کراهنبول اقدام های انجام شده برای حمایت از غیرنظامیان در غزه را به هیچ وجه کافی ندانست

پیر کراهنبول هشدار داد که باید برای حمایت از غیرنظامیان تلاش بسیار بیشتری صورت گیرد.

اظهارات آقای کراهنبول در شرایطی منتشر شده که سازمان ملل متحد حمله اسرائیل به یک مدرسه تحت پوشش این سازمان که غیرنظامیان در آن پناه گرفته بودند را تایید کرد و امدادگران فلسطینی شمار کشته شدگان در این حمله را حداقل 12 نفر اعلام کرده اند.

در رفح و در سمت مصری مرز با غزه، انتقاد و اعتراض امدادگران از موانعی که دولت مصر در گذرگاه های مرزی با غزه ایجاد کرده افزایش یافته است.

کمک های پزشکی محدودی از طریق این گذرگاه وارد غزه شده اند و شمار اندکی از مجروحان فلسطینی نیز از این نقطه وارد مصر شده اند اما مصر اعلام کرده است تنها زمانی که نیروهای وابسته به محمود عباس و تشکیلات خودگردان فلسطینی، و نه حماس، کنترل این گذرگاه را در اختیار داشته باشند این گذرگاه را به طور کامل باز خواهد کرد.

اسرائیل هم از طریق گذرگاه های تحت کنترل خود اجازه عبور چند کامیون حامل کمک های امدادی به غزه را صادر کرده است.

تانکهای اسرائیلی در نزدیکی خان یونس

در ادامه تلاش های دیپلماتیک برای توقف خشونت ها در غزه نیکولا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه در دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کرده است.

آقای سارکوزی پس از این دیدار گفت از رهبر سوریه خواسته است تا در متقاعد کردن مسئولان حماس به همکاری برای پایان دادن به خشونت ها در غزه کمک کند.

Image caption جراحات در غزه در حال افزایش است

در همین حال درگیری میان نیروهای اسرائیلی و افراد مسلح فلسطینی ادامه دارد و در امتداد نوار غزه صدای انفجار و مسلسل شنیده می شود.

گفته می شود تانک های اسرائیلی به شهر خان یونس در جنوب نوار غزه نزدیک شده اند.

در پی درگیری در اطراف شهر غزه و خمپاره باران توسط نیروی دریایی اسرائیل گزارش هایی مبنی بر افزایش شمار کشته شدگان منتشر شده است.

پیشتر نیز نیروهای امدادی پزشکی فلسطینی می گویند از زمان آغاز تهاجم زمینی اسرائیل در روز شنبه حداقل 110 نفر کشته شده اند.

اسرائیل اعلام کرده است که 130 نفر از نیروهای حماس را کشته است و گزارش های مربوط به کشته شدن 10 نفر از سربازان اسرائیلی به دست نیروهای حماس را رد کرد.

مسئولان امور پزشکی در مناطق فلسطینی می گویند در طی عمیات نظامی اسرائیل که یازده روز قبل (شنبه 27 دسامبر 2008) برای متوقف کردن پرتاب موشک های دست ساز به مناطق اسرائیلی نشین آغاز شد، بیش از 560 فلسطینی کشته شده اند . سازمان ملل متحد اعلام کرده که حداقل یک چهارم این افراد غیرنظامی بوده اند.

تنها در روز سه شنبه ششم ژانویه 20 فلسطینی کشته شدند و سه سرباز اسرائیلی هم در شمال غزه در اثر آتش تانک خودی جان خود را از دست دادند.

اسرائیل اعلام کرده عملیاتش باعث توقف پرتاب موشک های فلسطینی به مناطق اسرائیلی نشین شده است اما در روز سه شنبه حداقل پنج موشک به نقاطی در جنوب اسرائیل اصابت کرد که یکی از آنها به شهر گادرا در 40 کیلومتری نوار غزه نیز رسید.

مطالب مرتبط