اسرائیل گزارشگر تلویزیون العالم را بازداشت کرد

خضر شاهین
Image caption شاهین به دلیل نقض مقررات سانسور اخبار نظامی بازداشت شده است

ماموران اسرائیلی گزارشگر یک شبکه خبری متعلق به ایران را بازداشت کرده اند.

روز سه شنبه، 6 ژانویه (17 دی)، شبکه خبری عرب زبان العالم، متعلق به ایران، اعلام داشت که خضر شاهین، گزارشگر این شبکه در اسرائیل، و دستیار وی توسط ماموران اسرائیلی بازداشت شده اند.

العالم در گزارش بعدی خود گفت که مقامات اسرائیلی آقای شاهین را به ارتکاب اقدامات غیرقانونی در پوشش خبری حملات زمینی اسرائیل به غزه متهم کرده اند.

این شبکه تلویزیونی در گزارش خود افزوده است خضر شاهین در بازداشت ارتش اسرائیل است و "در حال حاضر تحت بازجویی و شکنجه قرار دارد."

ظاهرا گزارشگر شبکه العالم که اخبار مربوط به حملات اسرائیل به غزه را پوشش می داد دستور ارتش اسرائیل در منع ارسال گزارش مربوط به شروع عملیات زمینی در غزه را نادیده گرفته و پیش از سر رسیدن زمان تعیین شده توسط ارتش، اخبار این عملیات را مخابره کرده بود.

به همین دلیل، آقای شاهین به درخواست ارتش اسرائیل و به ظن نقض مقررات سانسور خبری بازداشت شده است.

در حال حاضر، ارتش اسرائیل مناطق عملیاتی در غزه را منطقه جنگی اعلام داشته و تحت سانسور خبری قرار داده است.

در زمان عملیات جنگی، ارتش اسرائیل از اختیارات گسترده ای برای نظارت بر انتشار اخبار نظامی برخوردار است و حق سانسور اینگونه خبرها را دارد.

در حال حاضر، ورود خبرنگاران به نوار غزه محدود شده و به همین دلیل، انتشار گزارش های خبری مستقل مربوط به تحولات نظامی در بخش هایی از غزه با تاخیر و به شکلی پراکنده صورت می گیرد.

با اینهمه، شبکه تلویزیونی العالم و چند شبکه خبری دیگر به ارسال گزارش تحولات جنگی در غزه و به خصوص پخش اطلاعیه های حماس حاوی شرح دستاوردهای نظامی فلسطینیان در برابر ارتش اسرائیل مبادرت می کنند.

خبرگزاری فارس در ایران با انتشار خبر بازداشت گزارشگر العالم، گفته است که خضر شاهین از فلسطینیان ساکن اسرائیل و دارای شناسنامه اسرائیلی است.

مطالب مرتبط