تعلیق فعالیت شرکتهای مرتبط با اسرائیل در ایران

مجلس ایران
Image caption مجلس تحریم واردات از شرکتهای مرتبط با اسرائیل را تصویب کرده است

ایران در ادامه واکنش علیه حملات اسرائیل به غزه، فعالیت شرکت های مرتبط با اسرائیل را به حالت تعلیق در آورده است.

علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن ایران گفته است به تمام واحدهای تابع این وزارت خانه دستور داده شده است تا فعالیت تولیدی و توزیعی "تمام شرکت هایی را که ممکن است صهیونیست ها بخشی از سهام آن ها را در خارج از کشور در اختیار داشته باشند" به حالت تعلیق در آورند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت صنایع و معادن، آقای محرابیان تاکید کرده که "لازم است تمام فعالیت های تولیدی و توزیعی اینگونه شرکت ها تا اطلاع ثانوی تعلیق شود تا پس از دریافت نظر قطعی، مراجع مربوط در این باره تصمیم نهایی را اتخاذ کنند."

اطلاعیه وزارت صنایع و معادن مشخص نمی کند که آیا شرکت های مشمول دستور علی اکبر محرابیان صرفا طرف معامله این وزارت خانه بوده اند و یا اینکه در زمینه های دیگری نیز در ایران فعالیت داشته اند.

همچنین، معلوم نیست با وجود خصومت جمهوری اسلامی نسبت به اسرائیل و نبود روابط اقتصادی بین دو طرف، چنین شرکت هایی تا کنون به چه صورت در ایران فعال بوده و با دستگاه های دولتی همکاری داشته اند.

ممکن است منظور وزارت صنایع و معادن توقف همکاری سازمان های تابع این وزارت خانه با آن گروه از شرکت های خارجی باشد که شهروندان اسرائیل یا حامیان آن کشور سهامداران اصلی آنها هستند یا از محل درآمدهای خود، به اسرائیل کمک مالی می کنند.

Image caption متکی با مقامات خارجی گفتگو کرده و احمدی نژاد نمایندگانی را به کشورهای مختلف فرستاده است

در عین حال، شمار سهامداران شرکت های بزرگ معمولا به چند هزار نفر می رسد و در حالی که این سهام به طور مرتب در بازارهای بورس معامله می شود، معمولا تعیین هویت مالکان سهام به سادگی امکانپذیر نیست.

در اطلاعیه وزارت صنایع و معادن مراجع تصمیم گیرنده در مورد اقدام این وزارت خانه و چگونگی کسب نظر قطعی در مورد شرکت های مشمول دستور وزیر توضیح داده نشده است.

روز دوشنبه، شورای نگهبان قانون اساسی اعلام داشت که طرح مصوب مجلس در مورد الزام دولت به حمایت همه جانبه از مردم فلسطین را مورد تایید قرار داد.

در بخشی از این طرح، که هفته گذشته و در واکنش به حملات اسرائیل به غزه به تصویب نمایندگان مجلس رسید، به دولت تکلیف شده است تا واردات کالا از شرکت های حمایت کننده از اسرائیل را متوقف کند.

اقدامات دیپلماتیک ایران

همزمان، اقدامات دیپلماتیک جمهوری اسلامی برای کسب حمایت بین المللی از توقف حملات اسرائیل به نوار غزه ادامه داشته است.

روز سه شنبه، 6 ژانویه (17 دی)،علی سعیدلو، معاون رئیس جمهوری ایران، که به کویت سفر کرده است، با امیر این کشور ملاقات و پیام محمود احمدی نژاد را به وی تسلیم کرد.

آقای سعیدلو در این ملاقات خواستار کمک کشورهای اسلامی به مردم غزه و همچنین وادار کردن مصر به گشایش گذرگاه رفح برای ارسال این کمک ها به داخل نوار غزه و انتقال مجروحان فلسطینی به کشورهای اسلامی شد.

Image caption بسیج دانشجویی: هفتاد هزار نفر داوطلب اعزام به غزه شده اند

همچنین منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، در تماس تلفنی با وزیران امور خارجه نروژ و هلند، در باره اوضاع غزه با آنان گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای متکی در تماس با وزیر امور خارجه نروژ گفت که سران اسرائیل "قطعا به اهداف خود در تهاجم به غزه دست نخواهند یافت اما سازمان های بین المللی و حامیان آنان باید پاسخگوی سکوت و بی تحرکی خود در برابر کشتار مردم فلسطین باشند."

وزیر امور خارجه نروژ در پاسخ، نسبت به تلفات انسانی در غزه ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت آن کشور موضع مستقلی در مورد غزه دارد و به دولت منتخب مردم فلسطین احترام می گذارد.

وزیر امور خارجه هلند نیز در گفتگو با آقای متکی، ضمن ابراز نگرانی از بحران غزه، گفت که اتحادیه اروپا با اعزام هیات هایی به منطقه اعزام داشته است.

به گزارش ایرنا، وی گفت که هلند مایل است با کمک ایران و نفوذی که جمهوری اسلامی بر حماس دارد، زمینه خاتمه دادن به درگیری های کنونی غزه را فراهم آورد.

همچنین، علی اکبر محرابیان، وزیر صنایع و معادن نیز که به عنوان نماینده وِیژه آقای احمدی نژاد به ونزوئلا سفر کرده، با هوگو چاوز، رئیس جمهوری آن کشور، دیدار و در مورد بحران غزه با وی گفتگو کرد.

آقای چاوز ضمن ابراز حمایت از سیاست جمهوری اسلامی در مورد غزه، خواستار توقف حملات اسرائیل به این بخش از سرزمین های فلسطینی شد.

به گزارش ایرنا، آقای محرابیان، که در قالب اقدامات دیپلماتیک ایران در مورد تحولات خاورمیانه به آمریکای لاتین و حوزه کارائیب سفر کرده، برای تسلیم پیام آقای احمدی نژاد به رهبران نیکاراگوئه و کوبا عازم این دو کشور خواهد شد.

در خبری دیگر از تهران، به نقل از سازمان بسیج دانشجویی گزارش شده است که طی هفته گذشته، بیش از هفتاد هزار دانشجو در "گردان های استشهادی لبیک یا خامنه ای" ثبت نام کرده اند.

یکشنبه هفته گذشته، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در پیامی خواستار کمک مسلمانان به مردم غزه شد و گفت کسانی که در این راه جان خود را از دست بدهند، شهید محسوب می شوند.

در پی صدور این پیام، چند نهاد دانشجویی با راه اندازی یک سایت اینترنتی، اعلام داشتند از داوطلبان اعزام به غزه ثبت نام می کنند در روزهای بعد، منابع خبری جمهوری اسلامی از راهپیمایی ها و تظاهرات متعدد دانشجویان بسیجی داوطلب عزیمت به غزه خبر دادند.

مطالب مرتبط