هند: نهادهای دولتی پاکستان با حملات بمبئی ارتباط داشتند

سینگ و گیلانی
Image caption سینگ (راست) دولت گیلانی را به عدم همکاری با هند متهم کرده است

هند برخی نهادهای دولتی پاکستان را به داشتن ارتباط با حملات سال گذشته در شهر بمبئی متهم ساخته است.

روز سه شنبه، 6 ژانویه (17 دی)، مانموهان سینگ، نخست وزیر هند، در سخنانی گفت که "شواهد کافی در دست است که نشان دهد با توجه به پیچیدگی و دقت نظامی که در حملات بمبئی به کار رفت، حمله کنندگان می بایست از حمایت برخی نهادهای رسمی پاکستان برخوردار بوده باشند."

روز 26 نوامبر سال گذشته، گروهی افراد مسلح نقاطی از شهر بمبئی در هند را هدف حمله قرار دادند که در نتیجه آن، بیش از یکصد و هفتاد تن کشته شدند.

رویارویی نفرات ارتش و پلیس هند با مهاجمان تا روز 29 نوامبر به طول انجامید و در جریان آن، نه تن از این افراد کشته و یک نفر توسط ماموران هندی دستگیر شد.

نخست وزیر هند افزود که کاملا مشخص است این عملیات توسط افراد وابسته به لشکر طیبه، که یک گروه اسلامگرای تندرو مستقر در پاکستان است، سازماندهی و اجرا شده است.

آقای سینگ پاکستان را متهم کرد که در صدد افزایش تنش با هند است و افزود که مقامات آن کشور تروریسم را به عنوان "ابزاری در امور حکومتی" به کار می گیرند.

Image caption اظهارات تنها بازداشتی عملیات بمبئی از جمله شواهد دولت هند است

نخست وزیر هند همچنین دولت پاکستان را به برانگیختن احساسات خصمانه متهم ساحت اما گفت که این تحولات باعث استحکام اتحاد ملت هند و تقویت روند همبستگی ملی در این کشور شده است.

روز دوشنبه هم پراناب موکرجی، وزیر خارجه هند، گفت که شواهد کافی در مورد مسئولان برنامه ریزی حمله بمبئی در دست است و از مقامات پاکستانی خواست تا براساس این شواهد، این افراد را به دست عدالت بسپارد.

به گفته وزیر خارجه هند، این شواهد از بازجویی از فرد بازداشت شده در عملیات بمبئی، جزئیات مکالمات تلفنی و تسلیحات و تجهیزاتی که مهاجمان به کار بردند به دست آمده است.

موضع پاکستان

دولت پاکستان همواره ارتباط نهادهای دولتی این کشور با حملات بمبئی و موارد دیگر خرابکاری در هند را تکذیب کرده است.

مقامات پاکستانی حملات بمبئی را محکوم کرده و دست داشتن نهادهای حکومتی این کشور در این عملیات را مردود دانسته اند.

در پی اظهارات وزیر خارجه هند در روز دوشنبه، یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان گفت که مقامات دولت وی شواهد مورد اشاره آقای موکرجی را دریافت کرده و بررسی آنها را آغاز کرده اند.

Image caption پاکستان ارتباط نهادهای دولتی با حملات بمبئی را رد می کند

آقای گیلانی افزود که در صورتی که مدارکی "قانع کننده" حاکی از ارتباط هر یک از شهروندان پاکستانی با حملات بمبئی به دست آید، دولت پاکستان مسئولین این عملیات را مجازات خواهد کرد.

مقامات هندی گفته اند که شواهد مربوط به حملات بمبئی را در اختیار مراجع بین المللی قرار خواهند داد تا با افزایش فشار بر پاکستان، دولت این کشور را وادار سازند چند شهروند پاکستانی را که به ارتباط با این حملات مظنون هستند برای بازجویی در اختیار هند قرار دهد.

پاکستان تا کنون استرداد شهروندان این کشور به هند را نپذیرفته اما برای همکاری با سازمان های هندی در شناسایی مسئولان احتمالی حملات بمبئی و بازداشت و مجازات آنان اعلام آمادگی کرده است.

لشکر طیبه، که به گفته مقامات هندی حملات بمبئی را سازمان داد در پاکستان، هند، آمریکا، بریتانیا، کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه و استرالیا یک گروه تروریستی تلقی شده و فعالیت آنها در این کشورها غیر قانونی است هر چند مقامات هندی تاکید دارند که این گروه با بخشی از سازمان های اطلاعاتی پاکستان در ارتباط است.

از لشکر طیبه، که در پاکستان مستقر است، به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های اسلامگرای تندرو در جنوب آسیا نام برده می شود که هدف آن، ایجاد حکومت های اسلامی در این منطقه و خاتمه دادن به حکومت هند بر کشمیر تحت اداره آن کشور است.

گفته می شود که در زمان زمامداری پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق پاکستان، برخی گروه های انشعابی از لشکر طیبه به عملیات تروریستی در برخی نقاط پاکستان نیز دست زدند.

این گروه ارتباط با حملات بمبئی را تکذیب کرده است.

هند و پاکستان از زمان کسب استقلال در سال 1947 تا کنون در سه جنگ تمام عیار درگیر بوده اند و روابط دو کشور در طول این زمان، عمدتا به خاطر اختلاف بر سر حاکمیت بر کشمیر، غالبا تیره بوده است.

مطالب مرتبط