پیشنهاد اسرائیل برای ایجاد کانال ارسال کمک به غزه

کودک فلسطینی در برابر صف نان در غزه
Image caption امدادرسانان در غزه می گویند برای توزیع آذوقه مشکل دارند

دفتر اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده است که دولت این کشور با ایجاد یک کانال ارسال کمک های انساندوستانه به نوار غزه موافقت کرده است.

براساس بیانیه دفتر آقای اولمرت ارتش اسرائیل "بخش هایی را برای مدت زمانی محدود باز می کند که طی آن جمعیت (نوار غزه) خواهد توانست کمک دریافت کند."

در این بیانیه آمده است که هدف "جلوگیری از بروز بحران انسانی" در نوار غزه است.

همزمان شورای امنیت سازمان ملل متحد سرگرم دیدار در نیویورک برای بحث درباره قطعنامه ای در مورد تهاجم اسرائیل به غزه است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا و وزرای خارجه کشورهای مهم اروپایی و عرب در این جلسه حضور دارند.

نماینده لیبی پیش نویس تازه ای را به نمایندگی از کشورهای عرب توزیع کرده است که خواستار آتش بس فوری و پایان عملیات نظامی و پرتاب راکت از دو طرف می شود.

این پیش نویس همچنین خواستار ایجاد یک نیروی ناظر بین المللی برای نظارت بر آتش بس و گشایش گذرگاه مرزی به نوار غزه می شود.

لورا ترولیان خبرنگار بی بی سی در مقر سازمان ملل می گوید که تلاش برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای بحران درحال قوت گرفتن است اما مساله این است که آیا این تلاش ها موثر خواهد بود یا نه.

به گفته خبرنگار ما بعید است که آمریکا و اسرائیل از پیش نویس مورد نظر لیبی حمایت کنند، زیرا حاوی هیچ بندی برای نظارت بر تونل هایی که حماس از آنها برای قاچاق اسلحه به غزه استفاده می کند نیست.

فرانسه نیز درحال کار به روی پیشنهادهایی است که شامل استقرار ناظر در طور مرز غزه با مصر برای مهار این نوع قاچاق می شود.

به گفته مقام های سازمان ملل پیشتر دست کم 30 نفر در اثر فرود آمدن آتش توپخانه در نزدیکی یک مدرسه تحت کنترل سازمان ملل در غزه کشته شدند. 55 نفر نیز در این حادثه زخمی شدند.

مدرسه الفخورا در اردوگاه پناهندگان جبلیه پناهگاه صدها نفری بود که از 11 روز نبردها گریخته بودند.

ارتش اسرائیل می گوید سربازان آن هدف پرتاب خمپاره پیکارجویان از داخل این مدرسه قرار گرفته بودند. یک سخنگوی حماس این موضوع را که از ساختمان مدرسه برای پرتاب خمپاره استفاده شده است را رد کرد.

مطالب مرتبط