اسرائیل با سه ساعت آتش بس در غزه موافقت کرد

سارکوزی و مبارک
Image caption سارکوزی و مبارک برای برقراری آتش بس در غزه تلاش می کنند

با گسترش حمایت بین المللی از برقراری آتش بس در غزه، اسرائیل هر روز به مدت سه ساعت عملیات نظامی خود را متوقف می کند.

ارتش اسرائیل اعلام داشته است که به منظور فراهم آوردن امکان ارسال و توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز یک و نیم میلیون فلسطینی ساکنان نوار غزه، از روز چهارشنبه، 7 ژانویه (18 دی)، هر روز عملیات نظامی در نوار غزه به مدت سه ساعت متوقف می شود اما مشخص نکرده که آیا این آتش بس شامل تمامی نقاط غزه و کلیه عملیات نظامی خواهد شد و در صورت تیراندازی احتمالی فلسطینیان در این مدت، چه واکنشی به آن نشان خواهد داد.

نخستین مورد از آتش بس روزانه ساعت 11 به وقت گرینویچ به اجرا گذاشته شد اما به گفته خبرنگاران، پس از چند دقیقه، دست کم دو حمله هوایی علیه غزه صورت گرفت.

خبر تصمیم اسرائیل برای رعایت آتش بس کوتاه مدت در غزه ساعاتی قبل از تشکیل جلسه کابینه امنیتی این کشور برای بررسی اوضاع غزه و پاسخ به خواست بین المللی برای برقراری آتش بس در عملیات نظامی کنونی انتشار یافت.

پیشتر، به نقل از منابع دولتی اسرائیل گزارش شده بود که اهود اولمرت، نخست وزیر، دعوتی را از حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، برای سفر به آن کشور و مذاکره در باره توقف عملیات نظامی در نوار غزه دریافت کرده و آن را مورد بررسی قرار داده است.

انتظار می رود دفتر آقای اولمرت تا ساعاتی دیگر با صدور بیانیه ای، پاسخ نخست وزیر اسرائیل به دعوت رئیس جمهوری مصر را اعلام دارد.

دولت مصر امیدوار است نخست وزیر اسرائیل، یا یکی از مقامات ارشد این کشور، هر چه زودتر برای مذاکره در مورد پذیرش آتش بس در عملیات غزه عازم ملاقات با مقامات مصری شود.

روز سه شنبه، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، وارد مصر شد و در پی ملاقات با آقای مبارک، دو طرف اعلام کردند که طرح مشترکی را برای برقراری آتش بس در غزه تدوین کرده اند.

گفته می شود در این طرح، توقف فوری درگیری و برقراری آتش بس موقت به منظور ارسال کمک های بشردوستانه به غزه و فراهم کردن زمینه گفتگوی نمایندگان اسرائیل و گروه های فلسطینی پیش بینی شده است.

Image caption اولمرت دعوت سفر به مصر را مورد بررسی قرار می دهد

در پی ملاقات با رئیس جمهوری فرانسه، آقای مبارک اعلام داشت که مصر از اسرائیل و فلسطینیان دعوت می کند با شرکت در جلسه ای فوری، در مورد ترتیبات و تضمین های لازم به منظور جلوگیری از تکرار وضعیت موجود مذاکره کنند."

گفته می شود تضمین های مورد اشاره رئیس جمهوری مصر شامل اطمینان به اسرائیل در مورد حفظ امنیت مرز غزه توسط فلسطینیان در برابر اقدام اسرائیل در بازگشایی گذرگاه مرزی و رفع محاصره اقتصادی این بخش از سرزمین های فلسطینی است.

آقای سارکوزی نیز از اسرائیل برای مذاکره در مورد موضوع امنیت مرزی دعوت کرد و اظهار داشت که انتظار دارد یک هیات اسرائیلی برای گفتگو پیرامون این مساله با مقامات مصری ملاقات کند.

گفته می شود ایالات متحده نیز از طرح آتش بس مورد نظر فرانسه و مصر، که متضمن تلاش برای توقف موشک پرانی به سوی اسرائیل نیز باشد، حمایت کرده است.

ادامه درگیری

همزمان با تلاش بین المللی برای برقراری آتش بس، عملیات نظامی در غزه با شدت ادامه داشته است.

روز چهارشنبه، سخنگوی نظامی اسرائیل گفت که از ساعات اولیه بامداد، نیروی هوایی این کشور عملیات خود در داخل غزه را ادامه داد و با اجرای سی ماموریت جنگی، به "پایگاه های پرتاب موشک و گروه های مسلح" فلسطینی در نقاط مختلف نوار غزه حمله کرد.

شناورهای نیروی دریایی و توپخانه نیروی زمینی ارتش اسرائیل هدف هایی در غزه را زیر آتش گرفته اند.

در جنوب غزه نیز چندین دستگاه تانک و بولدوزر متعلق به ارتش اسرائیل پس از عملیاتی که حدود بیست و چهار ساعت به طول انجامیده بود، از شهرک خان یونس خارج شدند اما جزئیات بیشتری در مورد ماهیت این عملیات در دست نیست اما منابع فلسطینی از درگیری سنگین در این شهرک و وارد کردن تلفاتی به نیروهای اسرائیلی خبر داده اند.

Image caption عملیات نظامی اسرائیل در غزه تلفات سنگینی برجای گذاشته است

به گفته منابع فلسطینی، نواحی اطراف شهرک زیتون نیز شاهد نبرد سنگین بین سربازان اسرائیلی و افراد مسلح فلسطینی بوده و درمانگاه های محلی از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن سه نفر دیگر در این درگیری خبر داده اند.

ارتش اسرائیل غزه را منطقه جنگی اعلام داشته و به دلیل سانسور خبری و اعمال محدودیت بر ورود خبرنگاران، گزارش های دو طرف توسط منابع مستقل تایید نشده است.

روز گذشته، انفجار بمب یا گلوله توپخانه در نزدیکی مدرسه متعلق به سازمان ملل در غزه، که شماری از فلسطینیان در آنها پناه گرفته بودند، دست کم سی کشته برجای گذاشت و به درخواست های بین المللی برای توقف عملیات نظامی شدت بخشید.

اسرائیل تا کنون اصرار داشته است که تا زمان کسب اطمینان لازم از توقف موشک پرانی از داخل غزه، عملیات نظامی خود را متوقف نخواهد کرد.

نیروهای اسرائیلی در تابستان سال 2005 و با برچیدن شهرک های یهودی نشین در غزه، از این بخش از سرزمین های فلسطینی خارج شدند و امنیت آن را به تشکیلات خودگردان فلسطینی واگذار کردند اما در ماه ژوئن سال 2007، جنبش اسلامگرای حماس، در پی چندین هفته درگیری خونین با نیروهای وابسته به تشکیلات خودگردان، این نیروها را از غزه بیرون راند اداره امور این منطقه را دست گرفت.

به گفته اسرائیل، از آن زمان، گروه های تندرو فلسطینی مستقر در غزه به موشک پرانی به داخل خاک اسرائیل ادامه داده اند و در مقابل، اسرائیل نیز غزه را محاصره اقتصادی کرده است.

در ماه زوئن سال 2008، دو طرف با میانجیگری مصر به یک توافق شش ماهه آتش بس دست یافتند اما با خاتمه این توافق در ماه گذشته، جنبش حماس اعلام داشت که به دلیل ادامه محاصره اقتصادی غزه، این توافقنامه را تمدید نمی کند و عملیات مسلحانه علیه اسرائیل را از سر خواهد گرفت.

روز 27 دسامبر، اسرائیل حملات گسترده به مراکز و تشکیلات وابسته به حماس را آغاز کرد و در روز شنبه این هفته نیز نیروی زمینی خود را به داخل غزه اعزام داشت.

براساس آماری که از سوی فلسطینیان انتشار یافته، از آغاز حملات هوایی اسرائیل در روز 27 دسامبر تا کنون، دست کم 666 فلسطینی، از جمله 215 کودک، کشته و حدود سه هزار نفر زخمی شده اند.

حمایت ایران و حزب الله از حماس

در همانحال، فعالیت های دیپلماتیک ایران در حمایت از فلسطینیان ادامه داشته است.

قرار است علی لاریجانی، رئیس مجلس برای گفتگو با مقامات سوریه در مورد بحران غزه به این کشور سفر کند.

Image caption نصرالله: اسرائیل به خاطر حمله به غزه مجازات خواهد شد

به گفته سفارت جمهوری اسلامی در دمشق، آقای لاریجانی در طول دیدار از دمشق با حافظ اسد، رئیس جمهوری، و رئیس مجمع ملی (پارلمان) سوریه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

تلاش برای تشکیل جلسه فوق العاده بین المجالس آسیایی به منظور بررسی بحران غزه از جمله موضوعاتی است که در مذاکرات رئیس مجلس ایران با رئیسان مجالس سوریه و اندونزی مطرح خواهد شد.

همزمان، خبرگزاری فارس گزارش کرده است که فرستاده ویژه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، روز سه شنبه وارد خارطوم، پایتت سودان شد و در ملاقات با رئیس جمهوری این کشور، پیام آقای احمدی نژاد در مورد بحران غزه را به وی تسلیم کرد.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی نیز برای رایزنی با مقامات ترکیه در مورد تحولات غزه به این کشور سفر می کند.

در روزهای اخیر، نمایندگان اعزامی رئیس جمهوری ایران به منظور تشریح موضع جمهوری اسلامی در مورد غزه و جلب حمایت برای جنبش حماس به کشورهای مختلف سفر کرده اند.

در لبنان نیز، سید حسن نصرالله، دبیرکل گروه اسلامگرای حزب الله، در یک پیام تلویزیونی به مناسبت روز عاشورا گفته است که اسرائیل به خاطر آنچه که در غزه انجام می دهد مجازات خواهد شد.

دبیرکل حزب الله، از محلی نامعلوم سخن می گفت، بار دیگر رهبران کشورهای عرب را به سازشکاری در برابر اقدامات اسرائیل متهم کرد و خواستار انتقاضه جدید فلسطینیان علیه اسرائیل شد.

ارتش اسرائیل پیشتر به حزب الله اخطار کرده است که در صدد گشودن جبهه جدیدی در منطقه از طریق دست زدن به عملیات نظامی در مرز اسرائیل و لبنان بر نیاید.

در تابستان سال 2007، ارتش اسرائیل در واکنش به عملیات جریک های حزب الله، نیروی زمینی خود را پس از یک رشته حملات هوایی سنگین وارد لبنان کرد اما پس از چند هفته جنگ با نفرات حزب الله، که با موشک پرانی شدید این گروه به شهرهای شمالی اسرائیل همراه بود، قطعنامه آتش بس شورای امنیت را پذیرفت.

عملکرد ارتش اسرائیل در این جنگ باعث انتقاد شدید از دولت اهود اولمرت شد در حالیکه حزب الله خروج ارتش اسرائیل از لبنان را یک پیروزی عمده برای خود اعلام داشت.

مطالب مرتبط