'حمله تروریستی در بریتانیا کاهش یافته است'

Image caption جاناتان اوانز مدیر کل MI5

جاناتان اوانز، مدیر کل سرویس اطلاعاتی داخلی بریتانیا MI5 گفته است تعقیب افراد مظنون به تروریسم در سال های اخیر، از حمله های تروریستی در بریتانیا کاسته است.

در اولین مصاحبه از نوع خود با مدیر کل MI5، جاناتان اوانز تاکید کرد این فقط به این معناست که شبکه های تروریستی سر خود را در لاکشان فرو برده اند ولی هنوز کاملا از فعالیت دست نکشیده اند.

آقای اوانز در گفتگویی با خبرنگاران بریتانیایی اضافه کرد که القاعده مصمم است در بریتانیا دست به حملاتی بزند. به گفته او رکود اقتصادی در جهان تهدیدهای تازه ای را برای امنیت ملی به همراه خواهد داشت.

او گفت که از 2 سال پیش 86 نفر مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند و بیش از نیمی از آنها به جرائم خود اعتراف کردند. وی افزود: " تعقیب آنها از تعداد حملات کاسته است و در نتیجه در خلال 18 ماه گذشته شاهد کاهش طرح های جدی برای دست زدن به حملات تروریستی بوده ایم."

آقای اوانز که در جشن صدمین سالگرد تاسیس MI5 سخن می گفت افزود: " تعداد هواداران فعال شبکه های تروریستی قابل ملاحظه است. فعالیت آنها شامل جمع آوری کمک های مالی، کمک و برنامه ریزی برای سفر افراد به افغانستان، پاکستان و سومالی می شود."

گوردون کوررا خبرنگار امور امنیتی بی بی سی می گوید مصاحبه یک مدیر کل ام آی فایو با خبرنگاران امری "نادر و غیر منتظره" بود.

آقای اوانز پیش بینی کرد که افراط گرایان از حمله اسرائیل به نوارغزه و درگیری های اخیر در افغانستان سوء استفاده خواهند کرد و تلاش می کنند افراد دیگر را به گرایش های افراطی بکشانند.