جنگ غزه در اینترنت هم در جریان است

اینترنت

در حالی که درگیری ها در نوار غزه ادامه دارد جنگی دیگر به موازات آن در جریان است: اینترنت میدان نبردی مهم برای ابراز نظر طرفداران اسرائیل و گروه حماس شده است و آنها در تلاش بوده اند از این طریق بر طرف دیگر غلبه کنند.

شمار فزاینده ای از رسانه های آنلاین برای جلب نظر عمومی در سراسر جهان به کار گرفته شده است.

کاربران اینترنت بیست و چهار ساعت روز با هجومی از اطلاعات مرتبط با تحولات در نوار غزه مواجه هستند اما بخش عمده ای از آنچه در اینترنت یافت می شود مغرضانه است: یا نگرشی مثبت نسبت به حمله اسرائیل به غزه را ارائه می دهد یا تلاش دارد احساس همدردی مردم را نسبت به حماس و طرفدارانش برانگیزد.

طرفداران دولت اسرائیل گروه های خود را در فیس بوک (Facebook)، سایت شبکه ارتباطات فردی در اینترنت، تشکیل داده اند و چند روز پیش نظامیان اسرائیلی کانال ویدیویی خود را در سایت یوتیوب (YouTube)، راه اندازی کردند.

یکی از مقامات سفارت اسرائیل در آمریکا نیز در سایت تویتر (Twitter)، شبکه ارتباطات فردی و خدمات وبلاگ نویسی در اینترنت، با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و به سوالات آنها پاسخ داده است.

پرفسور ایدرین مانک، رئیس بخش خبرنگاری دانشگاه سیتی در لندن می گوید که اسرائیلی ها درس هایی را که در گذشته گرفته اند، خوب یاد گرفته اند: "به نظر من ارتش اسرائیل تا حدودی به خاطر شکستش در لبنان رسانه ها را مقصر می داند و به همین دلیل به طور اساسی جنگ تبلیغاتی خود را برای درگیری های غزه متحول کرده اند. مشکل این است که کسی به طور مستقل آنچه در داخل نوار غزه می گذرد را تائید نکرده است."

تا زمانی که خبرنگاران خارجی اجازه نداشته باشند وارد نوار غزه شوند جنگ رسانه ای در اینترنت احتمالا ادامه خواهد داشت. این جنگ شامل شمار زیادی سایت هایی می شود که نظری موافق با جنبش حماس دارند.

تصاویر سانسور نشده از زنان و کودکان فلسطینی که در تبادل آتش در نوار غزه گرفتار شده اند در سایت های حامی حماس قابل دسترسی است.

گفته شده است که هکرهایی که با حماس همکاری می کنند در سایت های اینترنتی حامی اسرائیل اخلال ایجاد کرده اند.

در هر صورت تاکنون دولت اسرائیل و طرفدارانش در حیطه اینترنت دست بالا را داشته اند و از طریق وبلاگ های بانفوذ و سایت هایی که مورد بازدید کاربران جوان در سراسر جهان هستند تبلیغات خود را منتشر کرده اند.

مطالب مرتبط