'اسرائیل و تشکیلات فلسطینی با آتش بس موافقت کردند'

زن مجروح در نوار غزه
Image caption سازمانهای امدادی در باره بحران فجیع انسانی در غزه هشدار دادهاند

اسرائیل می گوید درباره اصول کلی یک طرح آتش بس برای غزه توافق حاصل شده، اما اجرای عملی آن دشوار خواهد بود. در این حال گروه حماس که بر نوار غزه تسلط دارد می گوید چنین توافقی وجود ندارد، اما نشانه های مثبتی از آن دیده می شود.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه پیشتر از حصول توافق میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی بر سر طرحی که به طور مشترک از سوی فرانسه و مصر پیشنهاد شده خبر داده بود.

آقای سارکوزی روز گذشته (سه شنبه 17 دی)، وارد مصر شد و در پی ملاقات با حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، دو طرف اعلام کردند که طرح مشترکی را برای برقراری آتش بس در غزه تدوین کرده اند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی هنوز واکنشی به انتشار این خبر نشان نداده است، اما یکی از سخنگویان حماس گفته است که نشانه های مثبتی دیده می شود.

خطوط اصلی این طرح توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده و خواستار توقف حملاتی است که در دوازده روز گذشته در جریان بوده است. این طرح مورد حمایت گسترده بین المللی قرار گرفته است.

روزی سه ساعت توقف حملات توسط اسرائیل

در همین حال، گزارش شده است که پس از پایان آتش بس سه ساعته که اسرائیل امروز (7 ژانویه) اعلام کرده بود، حملات توپخانه ای این کشور به غزه بار دیگر از سر گرفته شده است.

در پی گسترش حمایت بین المللی از برقراری آتش بس در غزه، اسرائیل گفته است هر روز به مدت سه ساعت عملیات نظامی خود را متوقف می کند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که به منظور فراهم آوردن امکان ارسال و توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز یک و نیم میلیون فلسطینی ساکن نوار غزه، از روز چهارشنبه (18 دی)، هر روز عملیات نظامی در نوار غزه را به مدت سه ساعت متوقف می کند اما مشخص نکرد که آیا این آتش بس شامل تمامی نقاط غزه و کلیه عملیات نظامی خواهد شد یا نه و در صورت تیراندازی احتمالی فلسطینیان در این مدت، چه واکنشی به آن نشان خواهد داد.

در این حال نهاد امداد رسانی سازمان ملل به فلسطینی ها، این اقدام را ناکافی خوانده و اعلام کرده سه ساعت آتش بس روزانه نمی تواند جای آتش بس دائم را برای رساندن کمک به صدها هزار فلسطینی بگیرد.

نخستین مورد از آتش بس روزانه، امروز (7 ژانویه) ساعت 11 به وقت گرینویچ به اجرا گذاشته شد اما به گفته خبرنگاران، پس از چند دقیقه، دست کم دو حمله هوایی علیه غزه صورت گرفت.

خبر تصمیم اسرائیل برای رعایت آتش بس کوتاه مدت در غزه ساعاتی قبل از تشکیل جلسه کابینه امنیتی این کشور برای بررسی اوضاع غزه و پاسخ به خواست بین المللی برای برقراری آتش بس در عملیات نظامی کنونی انتشار یافت.

از سوی دیگر حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، در پی ملاقات با رئیس جمهوری فرانسه، از اسرائیل و فلسطینیان دعوت کرد با شرکت در جلسه ای فوری در مورد ترتیبات و تضمین های لازم به منظور جلوگیری از تکرار وضعیت موجود مذاکره کنند.

گفته می شود تضمین های مورد اشاره رئیس جمهوری مصر شامل اطمینان به اسرائیل در مورد حفظ امنیت مرز غزه توسط فلسطینیان در برابر اقدام اسرائیل در بازگشایی گذرگاه مرزی و رفع محاصره اقتصادی این بخش از سرزمین های فلسطینی است.

گفته می شود ایالات متحده نیز از طرح آتش بس مورد نظر فرانسه و مصر، که متضمن تلاش برای توقف پرتاب راکت به سوی اسرائیل نیز باشد، حمایت کرده است.

مطالب مرتبط