نقاط مرزی اسرائیل با لبنان هدف اصابت موشک قرار گرفت

موشکهای حزب الله
Image caption حزب الله مسئولیت موشک پرانی را بر عهده نگرفته است

مناطق مرزی اسرائیل و لبنان هدف اصابت چند فروند موشک قرار گرفته و ارتش اسرائیل جنوب لبنان را زیر گلوله باران کرده است.

روز پنجشنبه، 8 ژانویه (19 دی)، منابع پلیس اسرائیل اعلام داشتند که دست کم سه فروند موشک از داخل لبنان به سوی شهرک نهاریا، در شمال اسرائیل و دو نقطه دیگر در نزدیک مرز با لبنان، شلیک شد که در نتیجه انفجار آنها، دست کم دو نفر زخم سطحی برداشتند.

این منابع افزوده اند که ماموران خنثی کردن مواد منفجره برای بررسی محل اصابت موشک ها و خنثی کردن موشک های دیگری که ممکن است پرتاب شده باشد به محل اعزام شده اند.

مقامات محلی از ساکنان این مناطق خواسته اند به دلایل امنیتی فعلا از خانه های خود خارج نشوند و اقدامات مقابله با حملات موشکی را مراعات کنند.

ارتش اسرائیل اعلام داشته که در واکنش به این موشک پرانی، مناطقی در جنوب لبنان را که محل پرتاب موشک خوانده شده، هدف آتش توپخانه قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد امنیتی لبنان شلیک تعدادی موشک از مناطق جنوبی لبنان به داخل خاک اسرائیل را مورد تایید قرار داده اما در مورد عاملان این حمله اظهار بی اطلاعی کرده است.

گروه حزب الله لبنان نیز، که عمدتا در مناطق جنوبی این کشور فعالیت دارد و به موشک مجهز است، از اظهار نظر در مورد این حادثه خودداری ورزیده است.

مقامات اسرائیلی این احتمال را مطرح کرده اند که یک گروه فلسطینی در واکنش به ادامه عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه به پرتاب موشک به نقاط شمالی این کشور مبادرت کرده باشد.

Image caption جنگ حزب الله و اسرائیل تلفات و خسارات سنگینی به لبنان وارد کرد

گروه های فلسطینی فعال در لبنان گاه به موشک پرانی به داخل اسرائیل مبادرت کرده اند و از جمله در ماه ژوئن سال 2007، شمال اسرائیل هدف موشک های پرتاب شده توسط این گروه ها قرار گرفت که تلفاتی در پی نداشت.

در همانحال، سخنگوی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در لبنان اعلام داشته که گزارش موشک پرانی به سوی شمال اسرائیل را دریافت کرده و به تحقیق در مورد آن پرداخته است.

اصابت موشک به شمال اسرائیل یک روز پس از آن گزارش می شود که سید حسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب الله لبنان، عملیات نظامی اسرائیل در غزه را به شدت محکوم و اسرائیل را به واکنش در برابر این حملات تهدید کرد.

تحول خطرناک؟

دبیرکل حزب الله، که پیام وی به مناسبت مراسم عزاداری عاشورا از طریق شبکه تلویزیونی این گروه پخش می شد، سران کشورهای عرب را به سازشکاری با اسرائیل متهم کرد و هشدار داد که تمامی "گزینه ها" برای مقابله با اسرائیل قابل بررسی است.

در عین حال، وی از تهدید مستقیم به ورود به عملیات نظامی علیه اسرائیل خودداری ورزید.

با آغاز عملیات اسرائیل علیه غزه، ارتش اسرائیل به حزب الله هشدار داد که در صورت اقدام این گروه در گشودن جبهه دوم در عملیات نظامی کنونی، با واکنش شدیدی مواجه خواهد شد.

به گفته ناظران سیاسی، هر نوع تحرک نظامی حزب الله علیه اسرائیل در شرایط کنونی تحولی خطرناک است که می تواند به گسترش دامنه جنگ و در نتیجه، بروز بی ثباتی گسترده در منطقه منجر شود.

Image caption نصرالله: همه گزینه ها علیه اسرائیل قابل بررسی است

حزب الله لبنان، که از حمایت ایران و سوریه برخوردار است و از گروه حماس نیز به شدت طرفداری می کند، برای آخرین بار در تابستان سال 2006 با ارتش اسرائیل درگیر شد.

در ماه ژوئیه آن سال، چریک های حزب الله طی عملیاتی در داخل مرز اسرائیل با لبنان، با حمله به چند خودروی زرهی یک واحد گشتی اسرائیلی، تعدادی از سرنشینان آنها را کشتند و دو نظامی اسرائیلی را با خود بردند.

در واکنش به این واقعه، اسرائیل نقاط جنوب لبنان را هدف حملات سنگین هوایی و توپخانه قرار داد و سپس واحدهای زمینی خود را برای سرکوب حزب الله وارد لبنان کرد.

درگیری دو طرف بیش از سی روز ادامه داشت و سرانجام با قبول قطعنامه آتش بس شورای امنیت و استقرار صلحبانان بین المللی در مرز دو کشور خاتمه یافت.

به گفته مقامات لبنانی، در جریان جنگ تابستان 2006 حدود یکهزار و دویست لبنانی، شامل شماری از چریک های حزب الله و تعداد زیادی شهروندان غیر نظامی، جان خود را از دست دادند و خسارات گسترده ای به زیرساخت های اقتصای این کشور وارد آمد.

در طول جنگ، گروه حزب الله به پرتاب موشک به داخل اسرائیل مبادرت کرد که در اثر آن، به گفته منابع اسرائیلی، بیش از چهل غیرنظامی کشته شدند و صدها هزار تن از ساکنان این مناطق خانه های خود را ترک کردند در حالیکه تلفات نظامی اسرائیل نیز یکصد و بیست نفر گزارش شده است.

با وجود حمله به لبنان، دولت اسرائیل نتوانست به هدف های اعلام شده خود از جمله آزادی دو نظامی اسیر این کشور و نابودی توان موشکی حزب الله دست یابد و به همین دلیل، با انتقادات گسترده ای در داخل اسرائیل مواجه شد.

در مقابل، حزب الله و طرفداران آن، از جمله دولت ایران، مقاومت این گروه در جنگ سال 2006 لبنان را یک پیروزی بزرگ و نشانه قدرت نظامی این گروه و نشانه ضعف و شکست پذیری ارتش اسرائیل معرفی کردند.

مطالب مرتبط