فعالیت سلفیه در تاجیکستان ممنوع شد

دادگاه
Image caption دادگاه عالی تاجیکسان به درخواست دادستانی این کشور، فعالیت سلفیه را در این کشور ممنوع کرده است

دادگاه عالی تاجیکستان با صدور حکمی تازه فرقه سلفیه در این کشور را ممنوع اعلام کرده است.

دادگاه عالی تاجیکستان اعلام کرده در پاسخ به درخواست دادستانی این کشور، با صدور حکمی فعالیت گروه مذهبی سلفیه را در این کشور ممنوع کرده است.

در مصوبه دادگاه از جمله آمده است: "برای تامین امنیت جمهوری تاجیکستان و حقوق و منافع قانونی شهروندان، جلوگیری از کینه و عداوت، نزاع ملی، نژادی، قومی، دینی و پائین آوردن شان و اعتبار ملی، فعالیت گروه دینی "سلفیه" غیرقانونی تشخیص داده شده و فعالیت این گروه در قلمرو تاجیکستان ممنوع است."

طبق مصوبه دادگاه، همچنین واردات و توزیع مواد تبلیغی فرقه "سلفیه" در تاجیکستان نیز ممنوع شده است.

در یک سال اخیر بحثها در باره نحوه نماز گزاری برخی از جوانان تحصیل کرده در کشورهای عربی که خود را سلفی می دانند، در میان روحانیون دینی در تاجیکستان شدت گرفته است.

اخیرا امامعلی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان نیز در دیدار خود با ساکنان ناحیه رودکی از ریش سفیدان دعوت کرده بود، که "افراد دارای عقاید بیگانه را به محافل خود راه ندهند."

به گفته برخی صاحب نظران، در این اواخر پیروان فرقه های سلفی و حنفی در شهرهای بزرگ در مساجد جداگانه نماز می گذارند. همچنین عده ای از روحانیان سرشناس از این دو گروه همدیگر را به فتنه انگیزی متهم کرده اند.

با توجه به این، برخی جامعه شناسان از امکان بروز اختلافات و نزاعهای گسترده تری میان پیروان فرقه سلفیه و مکتب فقه حنفیه که بخش اعظمی از مسلمانان تاجیکستان خود را پیرو آن می دانند، هشدار داده اند.

اسکندر فیضعلی که خود را از رهبران سلفیها در تاجیکستان معرفی می کند، قبلا گفته بود که هم مسلکان وی در برخی زمینه ها با پیروان حنفیه اختلاف عقیده دارند.

وی همچنین اظهار داشت که پیروان سلفیه از سیاست دولت تاجیکستان پشتیبانی می کند و به گفته وی "مخالفت با شاه با عقاید سلفیه مغایر" بوده است.

ولی به اعتقاد اکبر توره جانزاده، روحانی سرشناس و عضو پارلمان تاجیکستان، فعالیت طرفداران فرقه سلفیه از سوی نهادهای ویژه کشورهای غربی حمایت می شود.

به گفته وی، هر هفته سلفی ها تا پنج هزار کتاب مذهبی، سی دی و دی وی دی های رایگان را در میان مسلمانان در تاجیکستان توزیع می کنند. البته این گفته ها از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

در گذشته دادگاه عالی تاجیکستان فعالیت دو گروه سیاسی و مذهبی - حزب التحریر و جنبش اسلامی ازبکستان را در این کشور ممنوع کرده بود. طی سالهای اخیر تعداد زیادی از پیروان این دو گروه در تاجیکستان بازداشت و مجازات شده اند.

مطالب مرتبط