9 نفر در سنگال به جرم همجنسگرایی زندانی می شوند

Image caption همجنسگرایان در سنگال می گویند شرایط زندگی برای آنان بسیار دشوار است

9 مرد همجنسگرا در سنگال به جرم 'رفتار شرم آور و ارتکاب به اعمال غیر طبیعی' به زندان محکوم شدند. همجنسگرایی در سنگال ممنوع است ولی وکلای مدافع این 9 نفر گفتند که تا به حال هیچ همجنسگرایی به این شدت محکوم نشده است.

بیشتر آنها اعضای سازمانی بودند که برای مبارزه با ویروس اچ آی وی و بیماری ایدز تاسیس شده است. قاضی دادگاه ابتدا آنها را به 5 سال زندان محکوم کرد اما 3 سال دیگر نیز برای عضو بودن در این سازمان که به گفته قاضی 'جنایی' است، به محکومیت آنها افزود.

ایسا دیوپ یکی از وکلای آنها گفت: " این نخستین باری است که سیستم حقوقی سنگال محکومیت به این سنگینی را برای همجنسگرایان در نظر گرفته است."

آقای دیوپ گفت که او قصد دارد برای بازبینی این پرونده تلاش کند.

کمیسیون بین المللی دفاع از حقوق همجنسگرایان اعلام کرد که این مورد 'بسیار آزار دهنده ای' است.

کری الن جانسون از مقامات این کمیسیون به بی بی سی گفت:" شدت محکومیت و سرعت روند دادگاه واقعا غیر منتظره بود، آن هم برای کشوری که گام های مثبتی به سوی قانونمندی و رعایت موازین حقوق بشر برداشته بود."

رئیس سازمان دفاع از حقوق همجنسگرایان در سنگال که خواست نامش فاش نشود، گفت که اوضاع هنجنسگرایان در این کشور هر روز خراب تر می شود. او گفت: "بسیاری از همجنسگرایان به دلیل شرایط بد زندگی به کشورهای همسایه مهاجرت می کنند ."

سنگال کشوری مسلمان است و همجسنگرایان زن و مرد همچنان در حاشیه جامعه زندگی می کنند.

در فوریه سال 2008 ، سر دبیر مجله ای که عکس عروسی یک زوج همجنسگرا را چاپ کرده بود به مرگ تهدید شد.