صلیب سرخ جهانی اسرائیل را متهم کرد

زن فلسطینی در غزه
Image caption زن فلسطینی در غزه پس از بمباران مدرسه سازمان ملل متحد - شماری از اهالی غزه در این مدرسه پناه گرفته بودند

این نهاد می گوید اسرائیل تعهدات بین المللی در قبال مجروحان را زیر پا گذاشته و اجازه نداده آنها برای مراقبت های پزشکی مستقل از غزه خارج شوند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت که در یک مورد که ارتش اسرائیل بالاخره بعد از چهار روز به اعضای این گروه اجازه داد وارد نوار غزه شود، آنها جسد دوازده نفر و همچنین شماری نجات یافته - از جمله کودکان - را پیدا کردند که در وضعیت بد روحی قرار داشتند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ که به طور سنتی نهادی بی طرف است مشاهدات گروه پزشکی در شهر غزه را تکان دهنده توصیف کرده است.

صلیب سرخ، که مدافع کنوانسیون ژنو است، امروز (8 ژانویه)، با انتشار بیانیه ای گفت گروه پزشکی بعد از چهار روز انتظار سرانجام روز چهارشنبه اجازه یافت وارد شهر غزه شود و در آنجا و در یک خانه بمباران شده چهار کودک را در کنار اجساد مادرانشان پیدا کرد که به خاطر ضعف جسمی قادر نبودند روی پاهای خود بایستند.

به گفته صلیب سرخ سربازان اسرائیلی در نزدیکی محل این ساختمان حضور داشته اند و به طور حتم از این موضوع خبر داشته اند اما به کودکان کمک نکرده بودند.

در ادامه این بیانیه آمده که از آنجایی که نیروهای امنیتی اسرائیل در این منطقه حصار برپا کرده اند آمبولانس های صلیب سرخ قادر نبوده اند مجروحان را جا به جا کنند و ماموران صلیب سرخ مجبور شده اند با قاطر کودکان و مجروحان را از این محل خارج کنند.

ایموجین فوکس، گزارشگر بی بی سی در ژنو می گوید بنا به قوانین بین المللی طرفین متخاصم متعهد هستند مراقبت های پزشکی را در اختیار مجروحین قرار دهند یا دست کم به گروه های پزشکی مستقل اجازه دهند آنها را از صحنه حادثه خارج کنند.

در همین حال، مناطق مرزی اسرائیل و لبنان هدف اصابت چند فروند موشک قرار گرفته و ارتش اسرائیل جنوب لبنان را زیر گلوله باران کرده است.

روز پنجشنبه منابع پلیس اسرائیل اعلام داشتند که دست کم سه فروند موشک از داخل لبنان به سوی شهرک نهاریا، در شمال اسرائیل و دو نقطه دیگر در نزدیک مرز با لبنان، شلیک شد که در نتیجه انفجار آنها، دست کم دو نفر زخم سطحی برداشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد امنیتی لبنان شلیک تعدادی موشک از مناطق جنوبی لبنان به داخل خاک اسرائیل را مورد تایید قرار داده اما در مورد عاملان این حمله اظهار بی اطلاعی کرده است.

گروه حزب الله لبنان نیز، که عمدتا در مناطق جنوبی این کشور فعالیت دارد و به موشک مجهز است، از اظهار نظر در مورد این حادثه خودداری ورزیده است.

مقامات اسرائیلی این احتمال را مطرح کرده اند که یک گروه فلسطینی در واکنش به ادامه عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه به پرتاب موشک به نقاط شمالی این کشور مبادرت کرده باشد.

مطالب مرتبط