سازمان ملل طی قطعنامه ای خواستار آتش بس در غزه شد

رایزنی وزرای خارجه آمریکا، فرانسه و لبنان در سازمان ملل
Image caption وزرای خارجه قدرت های غربی و کشورهای عرب پنجشنبه رایزنی های فشرده ای انجام دادند

اعضای شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ای رای داده اند که خواستار آتش بس فوری در نوار غزه می شود و در این میان تنها آمریکا از دادن رای امتناع کرده است.

برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه گفت که اعضا نگران وضعیت ناگوار قربانیان و خانواده های آنها در هر دو سوی مناقشه هستند.

سیزده روز نبردها میان اسرائیل و پیکارجویان حماس در نوار غزه حدود 765 کشته در میان فلسطینی ها و 14 کشته در میان اسرائیلی ها به جا گذاشته است.

پیشتر یک آژانس سازمان ملل با ذکر خطری که حملات اسرائیل متوجه کارمندانش می کند، عملیات کمک رسانی در غزه را متوقف کرد.

این آژانس امدادرسانی سازمان ملل (Unrwa) گفت که این عملیات "تا زمانی که مقام های اسرائیلی بتوانند ایمنی و امنیت ما را تضمین کنند معلق خواهد ماند."

پیشتر در اثر برخورد آتش توپخانه اسرائیل به کامیون بالابر سازمان ملل در گذرگاه "اِرِز" یک نفر کشته و دو نفر مجروح شده بودند.

مارک رگف سخنگوی دولت اسرائیل در واکنش به تعلیق عملیات کمک رسانی گفت که اسرائیل کاملا از فعالیت سازمان ملل و سایر سازمان های امدادرسانی در غزه حمایت می کند.

انتقاد اعراب

مباحثات در شورای امنیت روز پنجشنبه ضمن ادامه خشونت ها در منطقه تشدید شد.

کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا، دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا و برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه این روز را صرف گفتگوهای فشرده با وزرای خارجه کشورهای عرب در نیویورک کردند.

آقای میلیبند گفت: "دولت بریتانیا از روز اول خواستار توقف فوری خشونت ها بود. اما امشب - بالاخره - سازمان ملل به وضوح با یک صدا سخن می گوید. به وضوح از آتش بس سخن می گوید، از اقدام علیه قاچاق سلاح، و گشایش گذرگاه ها."

لورا ترولیان خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل می گوید اعضای شورای امنیت پیشتر در مورد عبارت بندی درخواست ها برای آتش بس فوری و اقدام برای متوقف کردن قاچاق سلاح از طریق تونل هایی از مصر به نوار غزه، دچار اختلافاتی شده بودند.

این موانع بعدا برطرف شد.

اسرائیل می خواهد راکت پرانی ها از غزه به جنوب این کشور و همچنین قاچاق سلاح توسط حماس از طریق تونل ها از مصر متوقف شود، درحالی که حماس می گوید هر گونه توافق آتش بسی باید شامل پایان انسداد نوار غزه توسط اسرائیل باشد.

همزمان تلاش ها برای میانجیگری آتش بس کامل ادامه یافته است و یک مقام ارشد اسرائیلی برای شنیدن جزئیات طرحی که مصر و فرانسه پیشنهاد کرده اند به قاهره رفته است.

دیپلمات های مصری گفتند انتظار دارند یک هیات نمایندگی حماس نیز به منظور انجام گفتگوهای "فنی" به همان موازات، در قاهره حضور یابد اما زمان آن مشخص نشد.

اوایل روز پنجشنبه حداقل سه راکت از لبنان به شمال اسرائیل پرتاب شد که اسرائیل در واکنش با آتش توپخانه به آن پاسخ داد که به نگرانی در مورد گسترش مناقشه دامن زد.

مطالب مرتبط