سازمان ملل به صدور قطعنامه ای در مورد غزه نزدیکتر شد

رایزنی وزرای خارجه آمریکا، فرانسه و لبنان در سازمان ملل
Image caption وزرای خارجه قدرت های غربی و کشورهای عرب پنجشنبه رایزنی های فشرده ای انجام دادند

به نظر می رسد اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر اختلافات خود فائق آمده و در آستانه تصویب قطعنامه ای که خواستار آتش بس در غزه می شود قرار داشته باشند.

پیشتر به دلیل بروز اختلافات میان قدرت های غربی و کشورهای عربی در نیویورک، شانس تصویب چنین قطعنامه ای کمرنگ شده بود. اما اکنون به نظر می رسد که قطعنامه ای به اتفاق آرا تصویب شود.

سیزده روز نبردها میان اسرائیل و پیکارجویان حماس در نوار غزه حدود 765 کشته در میان فلسطینی ها و 14 کشته در میان اسرائیلی ها به جا گذاشته است.

پیشتر یک آژانس سازمان ملل با ذکر خطری که حملات اسرائیل متوجه کارمندانش می کند، عملیات کمک رسانی در غزه را متوقف کرد.

این آژانس امدادرسانی سازمان ملل (Unrwa) گفت که این عملیات "تا زمانی که مقام های اسرائیلی بتوانند ایمنی و امنیت ما را تضمین کنند معلق خواهد ماند."

پیشتر در اثر برخورد آتش توپخانه اسرائیل به کامیون بالابر سازمان ملل در گذرگاه "اِرِز" یک نفر کشته و دو نفر مجروح شده بودند.

مارک رگف سخنگوی دولت اسرائیل در واکنش به تعلیق عملیات کمک رسانی گفت که اسرائیل کاملا از فعالیت سازمان ملل و سایر سازمان های امدادرسانی در غزه حمایت می کند.

انتقاد اعراب

مباحثات در شورای امنیت روز پنجشنبه ضمن ادامه خشونت ها در منطقه تشدید شد.

کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا، دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا و برنار کوشنر وزیر خارجه فرانسه این روز را صرف گفتگوهای فشرده با وزرای خارجه کشورهای عرب در نیویورک کردند.

لورا ترولیان خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل می گوید که مشکلات به فاصله کوتاهی پس از آن بروز کرد که آمریکا، بریتانیا و فرانسه در برابر انتقاد اعراب از موضع خود دایر بر اینکه صدور یک بیانیه کافی است کوتاه آمدند و با صدور قطعنامه موافقت کردند.

به گفته خبرنگار بی بی سی به نظر می رسید که بر سر عبارت بندی پیش نویس در مورد درخواست آتش بس فوری و همچنین اقدام در زمینه قاچاق سلاح از طریق تونل ها از مصر به غزه، سازش شده باشد.

اسرائیل می خواهد راکت پرانی ها از غزه به جنوب این کشور و همچنین قاچاق سلاح توسط حماس از طریق تونل ها از مصر متوقف شود، درحالی که حماس می گوید هر گونه توافق آتش بسی باید شامل پایان انسداد نوار غزه توسط اسرائیل باشد.

همزمان تلاش ها برای میانجیگری آتش بس کامل ادامه یافته است و یک مقام ارشد اسرائیلی برای شنیدن جزئیات طرحی که مصر و فرانسه پیشنهاد کرده اند به قاهره رفته است.

دیپلمات های مصری گفتند انتظار دارند یک هیات نمایندگی حماس نیز به منظور انجام گفتگوهای "فنی" به همان موازات، در قاهره حضور یابد اما زمان آن مشخص نشد.

اوایل روز پنجشنبه حداقل سه راکت از لبنان به شمال اسرائیل پرتاب شد که اسرائیل در واکنش با آتش توپخانه به آن پاسخ داد که به نگرانی در مورد گسترش مناقشه دامن زد.

مطالب مرتبط