اسرائیل قطعنامه آتش بس را بررسی می کند

جلسه شورای امنیت
Image caption شورای امنیت به برقراری فوری آتش بس رای داده است

کابینه امنیتی اسرائیل برای بررسی قطعنامه آتش بس سازمان ملل تشکیل جلسه می دهد.

روز جمعه، 9 ژانویه (20 دی)، کابینه امنیتی اسرائیل، متشکل از شماری از وزیران مرتبط با مسایل دفاعی و سیاست خارجی، قطعنامه مصوب شورای امنیت حاوی درخواست برقراری فوری آتش بس در عملیات غزه و خروج نیروهای اسرائیلی از این بخش از سرزمین های فلسطینی را مورد بررسی قرار می دهد و انتظار می رود در مورد واکنش به این قطعنامه تصمیم گیری کند.

همزمان، به نقل از زیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل، گزارش شده است که دولت این کشور "تنها بر اساس مصالح ملی و امنیت شهروندان اسرائیل و حق دفاع از خود عمل کرده و خواهد کرد."

شورای امنیت سازمان ملل در جلسه پنجشنبه قطعنامه ای را به تصویب رساند که خواستار برقراری فوری آتش بس در عملیات غزه و در پی آن، لغو محاصره اقتصادی و خروج نیروهای اسرائیلی از این منطقه شده است.

این قطعنامه از اسرائیل می خواهد تا مانع از دسترسی سازمان های امدادرسانی برای توزیع کمک های بشردوستانه بین ساکنان غزه نشود و به کشورهای عضو سازمان ملل توصیه می کند به اقدامات بیشتری برای فراهم آوردن زمینه برقراری آتش بس دایم بین اسرائیل و فلسطینیان در غزه دست بزنند.

از روز 27 دسامبر و آغاز حملات اسرائیل به غزه، این نخستین بار است که اعضای شورای امنیت بر سر صدور قطعنامه ای برای توقف این درگیری به توافق رسیده اند.

چهارده عضو شورای امنیت به این قطعنامه، که پیش نویس آن را بریتانیا پیشنهاد کرده بود، رای مثبت دادند اما ایالات متحده به آن رای متنع داد.

Image caption رایس: آمریکا در انتظار نتیجه تلاشهای مصر برای میانجیگری است

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، صدور این قطعنامه را "گامی به پیش" توصیف کرد اما افزود که دولت وی در انتظار نتیجه تلاش های مصر برای میانجیگری به منظور خاتمه دادن به درگیری در غزه است.

این متن پس از مذاکرات مفصل و فشرده بین وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا و فرانسه با وزیران خارجه کشورهای عرب نهایی شده بود.

در پی این مذاکرات، قرار شد به جای صدور بیانیه ای حاوی توصیه به توقف مخاصمات، شورای امنیت قطعنامه ای شامل درخواست برقراری آتش بس را تصویب کند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که پیشتر در مورد تلفات غیرنظامی و شرایط دشوار ساکنان غزه ابراز نگرانی شدید کرده بود، از تصویب این قطعنامه استقبال کرد و خواستار اجرای فوری آن شد.

دشواری اجرای قطعنامه و ادامه عملیات

قطعنامه شورای امنیت بر توقف عملیات نظامی اسرائیل تاکید دارد اما مشخص نمی کند که این اقدام با چه سرعتی باید صورت گیرد.

برخی از ناظران این احتمال را مطرح کرده اند که در صورتی که اسرائیل این قطعنامه را بپذیرد، ممکن است قبل از خروج نیروهای خود از غزه به یک رشته عملیات سنگین زمینی به منظور تضعیف توانایی نظامی حماس دست بزند.

Image caption ورود اقلام اساسی به غزه در قطعنامه شورای امنیت گنجانده شده است

این قطعنامه ضمن تکلیف به رفع محاصره اقتصادی غزه توسط اسرائیل، جلوگیری از قاچاق پول و اسلحه برای استفاده حماس و گروه های تندرو در غزه را، که گفته می شود از طریق تونل های زیر زمینی در مرز غزه و مصر و همچنین از راه دریا انجام می شود، مورد توجه قرار داده است.

انتظار می رود ناظرانی از کشورهای مختلف برای جلوگیری از ایجاد و استفاده از این نوع تونل ها و جلوگیری از رفت و آمد مخفیانه مرزی در غزه مستقر شوند.

در حال حاضر، نیروی دریایی اسرائیل حفاظت از مرز دریایی نوار غزه را بر عهده دارد و فرودگاه این منطقه نیز فعال نیست و به این ترتیب، تنها راه ارتباطی این بخش از سرزمین های فلسطینی با خارج از طریق خاک اسرائیل و یا گذرگاه رفح، در مرز غزه و مصر، امکانپذیر است.

در سال 2005، دولت مصر توافق کرد که گذرگاه رفح زیر نظارت نمایندگان اتحادیه اروپا و تشکیلات خودگردان فلسطینی فعالیت داشته باشد اما پس از تسلط حماس بر غزه در ژوئن سال 2006، این گذرگاه غالبا بسته بوده و اسرائیل نیز محدودیت هایی را در زمینه ارتباط زمینی و ارسال اقلام اساسی به غزه از طریق خاک این کشور را به اجرا گذاشته است.

با توجه به پیچیدگی شرایط موجود در غزه، برقراری آتش بس دایم بین اسرائیل و حماس مستلزم بررسی جزئیات و دستیابی به توافقنامه ای مفصل بین دو طرف است در حالیکه حماس موجودیت کشور اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و در نتیجه، اسرائیل از گفتگو با این گروه، که بر غزه مسلط است، خودداری می ورزد.

با وجود صدور قطعنامه شورای امنیت، عملیات نظامی اسرائیل در غزه ادامه داشته است.

Image caption اسرائیل خواستار جلوگیری از حفر و استفاده از تونلهای مرزی است

به گفته منابع نظامی اسرائیلی، نیروی هوایی این کشور در خلال ساعات شب بیش از پنجاه ماموریت هوایی را علیه هدف هایی در غزه، از جمله "پایگاه های موشکی، کارگاه های اسلحه سازی، انبارهای اسلحه و مهمات و مراکز نظامی و نفرات مسلح حماس" به اجرا گذاشت.

منابع فلسطینی گفته اند که حملات هوایی اسرائیل در شب گذشته به کشته شدن دوازده نفر منجر شد و در نتیجه، شمار تلفات فلسطینیان از آغاز حملات اسرائیل به بیش از هفتصد و شصت نفر رسیده در حالیکه صدها تن دیگر نیز زخمی شده اند.

همزمان، اسرائیل گفته است که از نیمه شب دیشب، چهار موشک از غزه به سوی هدف هایی در داخل خاک اسرائیل پرتاب شد اما خسارت و تلفاتی در پی نداشت.

اسرائیل اعلام کرده است که از آغاز عملیات جاری در غزه، سه غیر نظامی این کشور در اثر اصابت موشک های فلسطینی کشته شده اند و شمار تلفات نظامی این عملیات نیز به یازده تن رسیده است.

همزمان، چند صد مامور پلیس اسرائیل به منظور مقابله با خشونت احتمالی در پی برگزاری مراسم نماز جمعه در بخش شرقی بیت المقدس مستقر شده اند.

مطالب مرتبط