تلویزیون فارسی بی بی سی از نگاه رسانه ها

روزنامه گاردین
Image caption گاردین: این شبکه تلویزیونی کمبود اطلاعات ناشی از کنترل دولتی رسانه ها را جبران خواهد کرد

راه اندازی تلویزیون فارسی بی بی سی بازتابی گسترده در رسانه های بین المللی داشته است و این رسانه ها از زوایای مختلف این رسانه تازه را بررسی کرده اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی می نویسد: این تلویزیون کار خود را با انتشار خبرهایی قابل اعتماد و عینی، در کنار تحلیل هایی با چشم انداز جهانی آغاز خواهد کرد و موضوع های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مورد علاقه مخاطبان خود را پوشش خواهد داد.

در این گزارش، جمعیت ۱۰۰ میلیون نفری فارسی زبان در منطقه که ۷۰ میلیون نفر از آنها در ایران، ۲۰ میلیون در افغانستان و ۱۰ میلیون بقیه در تاجیکستان و آسیای مرکزی زندگی می کنند، مورد توجه قرار گرفته و به نقل از نایجل چپمن، رئیس سرویس جهانی بی بی سی، تاکید شده است که انتظار می رود تا سال ۲۰۱۱ میلادی، ۷ میلیون نفر در ایران، افغانستان و تاجیکستان، جذب برنامه های این تلویزیون شوند.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به فعالیت رادیوی فارسی بی بی سی از سال ۱۹۴۰ میلادی می نویسد: راه اندازی شبکه تلویزیونی فارسی زبان، بخشی از استراتژی بلندمدت بی بی سی است تا رسانه ای مناسب برای هر بخش و منطقه از جهان داشته باشد.

این خبرگزاری به نقل از بهروز آفاق، رئیس بخش آسیای سرویس جهانی بی بی سی می نویسد: راه اندازی تلویزیون فارسی، فرصتی برای فارسی زبانان در سراسر دنیا است تا بر سر موضوع های مطرح دنیا بحث کنند و با گفت و گو و طرح نظرات مختلف به درک بهتری برسند.

این گزارش، با اشاره به حضور نماینده خبری بی بی سی در تهران، این نکته را یادآوری می کند که مقام های ایران حاضر نشده اند به تلویزیون فارسی بی بی سی اجازه دهند در تهران نماینده ای داشته باشد، هرچند به گفته آقای چپمن، هیچ نشانه ای از خصومت نسبت به این شبکه تلویزیونی در مقام های ایران دیده نشده است.

نگاهی متفاوت

روزنامه تایمز چاپ لندن نیز با انتشار گزارشی، راه اندازی این شبکه تلویزیونی را از نظر رسانه ای، اتفاقی نادر و از دید دیپلماتیک، بسیار بحث انگیز ارزیابی کرده است.

این روزنامه می نویسد: تهران راه اندازی این شبکه را با بدبینی دنبال می کند، ولی هدف بی بی سی که تجربه ای ۶۸ ساله در رادیوی فارسی بی بی سی دارد، راه اندازی شبکه ای به روزتر است که چشم اندازی گسترده تر از جهان را به مردم ایران نشان می دهد.

به نوشته این روزنامه، از دید دولت ایران، بی بی سی شبکه تلویزیونی خود را بدون اجازه دولت راه اندازی می کند. یکی از مقام های سفارت ایران در لندن به روزنامه تایمز گفته است که "ما این شبکه تلویزیونی را غیرقانونی می دانیم".

در گزارش روزنامه تایمز با اشاره به فیلتر شدن وبسایت اینترنتی بی بی سی فارسی در ایران می نویسد که شبکه رادیویی فارسی بی بی سی هنوز بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شنونده در هفته دارد.

در گزارش تایمز با اشاره به فعالیت ۱۰۰ خبرنگار در تلویزیون فارسی بی بی سی، آمده است: هیچ خبرنگار فارسی زبانی اجازه نیافته است در تهران به عنوان نماینده این شبکه تلویزیونی حاضر شود و شاید دلیل تاکید بی بی سی برای پوشش خبرهای جهانی به زبان فارسی با در نظر گرفتن این واقعیت انجام شده است که این شبکه نمی تواند خبرهای داخلی ایران را به طور گسترده و عمیق پوشش دهد.

Image caption روزنامه تایمز ، راه اندازی تلویزیون فارسی را از نظر رسانه ای، اتفاقی نادر و از دید دیپلماتیک، بسیار بحث انگیز ارزیابی کرده است.

روزنامه هرالد تریبون هم با چاپ گزارشی در باره آغاز به کار تلویزیون فارسی می نویسد: تلویزیون فارسی زبان بی بی سی در شرایطی فعالیت خود را از چهارشنبه هفته آینده آغاز خواهد کرد که مقام های ایران معتقدند این شبکه از کارکنان خود به عنوان جاسوس استفاده می کند. از جمله، ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، یک ماه پیش بی بی سی را متهم کرد که تلاش می کند ایرانی ها را به منظور جاسوسی و جنگ روانی استخدام کند، در حالی که مایک گاردنر، سخنگوی بی بی سی گفته است که تنها تلاش می شود این شبکه، خبرهایی دقیق از وقایع جهانی را برای مخاطبان خود گزارش کند.

با این حال، یک روز بعد از انتشار خبر راه اندازی تلویزیون فارسی بی بی سی، ایرنا در گزارشی نوشت: شبکه تلویزیونی جدید، کار خود را به زبان فارسی از ۲۵ دی ماه آغاز می کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از رئیس سرویس جهانی بی بی سی نوشته است: "تا سال ۲۰۱۱ میلادی، هفت میلیون بیننده تلویزیونی را پوشش خواهیم داد و تصمیم به راه اندازی تلویزیون فارسی از طرح های بلندمدت بی بی سی برای در اختیار داشتن سرویس های مناسب در رسانه های مناسب در سراسر جهان، اتخاذ شده است."

'جبران یک کمبود'

روزنامه گاردین چاپ لندن نیز با چاپ عکس بزرگی از استودیوی تلویزیون فارسی بی بی سی، در گزارشی نوشت: این شبکه تلویزیونی از یک سو کمبود اطلاعات ناشی از کنترل دولتی رسانه ها را جبران خواهد کرد و از سوی دیگر با تلویزیون صدای آمریکا و دیگر شبکه های فارسی زبان که ترکیبی از برنامه های سرگرم کننده و تبلیغی علیه رژیم ایران را پخش می کنند، رقابت خواهد کرد.

گاردین با اشاره به راه اندازی تلویزیون فارسی بی بی سی در هفته آینده، نوشت: این شبکه تلویزیونی، پخش خبرها و برنامه های مستند و فرهنگی را به طور رسمی از ساعت یک و نیم بعدازظهر به وقت لندن، در روز چهارشنبه، چهاردهم ژانویه آغاز خواهد کرد و با پخش هشت ساعته این برنامه ها، نزدیک به ۱۰۰ میلیون فارسی زبان در ایران، افغانستان و دیگر کشورهای منطقه را پوشش خواهد داد.

در گزارش گاردین آمده است: مقام های ایران در تهران در باره این پروژه که سالانه ۱۵ میلیون پوند هزینه دارد، به شدت نگرانند و این شبکه تلویزیونی را مشکوک و غیرقانونی اعلام کرده اند.

این روزنامه به نقل از رئیس سرویس جهانی بی بی سی در جمع خبرنگاران می نویسد که در آخرین سفرش به ایران، شاهد هیچ خصومتی علیه راه اندازی این شبکه تلوزیونی نبوده است و زمینه حضور مقام های دولت ایران در برنامه های این شبکه نیز فراهم است.

مطالب مرتبط