اسرائیل به حملات خود ادامه می دهد

حملات به نوار غزه ادامه دارد
Image caption حملات به نوار غزه ادامه دارد

دولت اسرائیل می گوید قصد دارد با وجود قطعنامه شورای امنیت حاوی درخواست برقراری آتش بس فوری، به حملات خود در نوار غزه ادامه دهد.

اهود اولمرت، نخست وزیر اسرائیل گفته است که قطعنامه شورای امنیت عملی نیست چون سازمان های فلسطینی که او " جنایتکار " توصیف کرد به آن عمل نخواند کرد.

روز جمعه، 9 ژانویه (20 دی)، کابینه امنیتی اسرائیل، متشکل از شماری از وزیران مرتبط با مسایل دفاعی و سیاست خارجی، قطعنامه مصوب شورای امنیت حاوی درخواست برقراری فوری آتش بس در عملیات غزه و خروج نیروهای اسرائیلی از این بخش از سرزمین های فلسطینی را مورد بررسی قرار داد.

همزمان، به نقل از زیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل، گزارش شد که دولت این کشور "تنها بر اساس مصالح ملی و امنیت شهروندان اسرائیل و حق دفاع از خود عمل کرده و خواهد کرد."

شورای امنیت سازمان ملل در جلسه پنجشنبه قطعنامه ای را به تصویب رساند که خواستار برقراری فوری آتش بس در عملیات غزه و در پی آن، لغو محاصره اقتصادی و خروج نیروهای اسرائیلی از این منطقه شده است.

این قطعنامه از اسرائیل می خواهد تا مانع از دسترسی سازمان های امدادرسانی برای توزیع کمک های بشردوستانه بین ساکنان غزه نشود و به کشورهای عضو سازمان ملل توصیه می کند به اقدامات بیشتری برای فراهم آوردن زمینه برقراری آتش بس دایم بین اسرائیل و فلسطینیان در غزه دست بزنند.

از روز 27 دسامبر و آغاز حملات اسرائیل به غزه، این نخستین بار است که اعضای شورای امنیت بر سر صدور قطعنامه ای برای توقف این درگیری به توافق رسیده اند.

چهارده عضو شورای امنیت به این قطعنامه، که پیش نویس آن را بریتانیا پیشنهاد کرده بود، رای مثبت دادند اما آمریکا به آن رای ممتنع داد.

مطالب مرتبط