آژانس سازمان ملل فعالیت در غزه را از سر می گیرد

تشییع جنازه 7 عضو یک خانواده فلسطینی در غزه، 9 ژانویه
Image caption تصور می شود حدود 800 فلسطینی در طی دو هفته مناقشه کشته شده باشند

آژانس سازمان ملل در امور امدادرسانی به پناهندگان فلسطینی (Unrwa) می گوید در پی دریافت ضمانت از اسرائیل در مورد ایمنی کارمندانش، در اولین فرصت ممکن عملیات خود در نوار غزه را از سر خواهد گرفت.

این آژانس یک روز پیشتر تحویل کمک ها در غزه را به دلیل هدف قرار گرفتن خدمه اش در حملات اسرائیل معلق کرده بود.

میشل مونتاس سخنگوی این آژانس با اعلام خبر از سر گیری عملیات کمک رسانی گفت که ارتش اسرائیل "ضمانت های معتبری داده است دایر بر اینکه امنیت خدمه، تاسیسات و عملیات انساندوستانه سازمان ملل کاملا محترم شمرده خواهد شد."

پیشتر در اثر برخورد آتش توپخانه اسرائیل به کامیون بالابر سازمان ملل در گذرگاه "اِرِز" یک نفر کشته و دو نفر مجروح شده بودند.

از سوی دیگر اسرائیل و گروه پیکارجوی فلسطینی حماس تاکنون قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که خواستار آتش بس فوری در مناقشه دو هفته اخیر می شود را نادیده گرفته اند.

اسرائیل می گوید هدف تهاجم نظامی اش متوقف کردن راکت هایی است که از غزه به سوی این کشور پرتاب می شود.

روز جمعه تعدادی راکت به شمال اسرائیل شلیک شد اما گزارشی از تلفات و جراحات احتمالی وجود ندارد.

نیروی هوایی اسرائیل نیز به حمله به آنچه مراکز حماس در غزه خواند ادامه داده است. اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل گفت که ادامه حملات راکتی به اسرائیل نشان می دهد که این قطعنامه "غیرعملی" است.

از مقام های دفتر نخست وزیر اسرائیل نقل شده است که "ارتش اسرائیل همچنان به حفاظت از غیرنظامیان اسرائیلی و انجام ماموریت هایش ادامه خواهد داد."

حماس گفت درخواست سازمان ملل برای آتش بس فوری را رد کرده است زیرا در مورد قطعنامه با این گروه مشورت نشده است و قطعنامه به نفع مردم فلسطینی نیست.

جان هولمز رئیس امور کمک رسانی سازمان ملل بی توجهی طرفین به قطعنامه شورای امنیت "شدیدا مایوس کننده" خوانده است.

'جنایات جنگی'

از سوی دیگر ناوی پیلی، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته است که آنچه ادعا می شود ناکامی ارتش اسرائیل در کمک به مجروحان غیرنظامی در نوار غزه باشد جنایت جنگی به حساب می آید.

خانم پیلی در گفتگو با بی بی سی درباره گزارش روز پنجشنبه کمیته بین المللی صلیب سرخ ابراز نگرانی کرد که در آن نوشته شده بود ارتش اسرائیل به مدت چهار روز مانع از ورود آمبولانس به منطقه زیتون شد.

صلیب سرخ در آنجا چند نفر را پیدا کرد که از بمباران ها جان سالم به در برده بودند. در میان آنها چهار کودک را در کنار جسد مادرشان پیدا کرد.

خانم پیلی گفت که اسرائیل موظف است از مجروحین حفاظت کند و آنها را به جایی امن هدایت کند. او خواستار تحقیقاتی مستقل درباره موارد نقض قوانین بین المللی در ارتباط با بحران غزه شده است.

خانم پیلی که در جلسه ای اضطراری در سازمان ملل سخن می گفت از اسرائیل خواست تا به سازمان های امدادرسان اجازه کامل ورود به نوار غزه برای توزیع کمک های بشردوستانه بین ساکنان آن بدهد.

سازمان ملل به خصوص در باره حمله ای که اسرائیل در اوایل هفته انجام داد و در پی آن 30 نفر کشته شدند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش شاهدان بیش از صد نفر فلسطینی توسط سربازان اسرائیلی به داخل ساختمانی هدایت شدند و به آنها گفتند که همانجا بمانند. روز بعد آن ساختمان به کرات زیر آتش توپ و تانک قرار گرفت.

پیشتر کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد که اسرائیل تعهدات بین المللی در قبال مجروحان را زیر پا گذاشته و اجازه نداده آنها برای مراقبت های پزشکی مستقل از غزه خارج شوند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت که در یک مورد که ارتش اسرائیل بالاخره بعد از چهار روز به اعضای این گروه اجازه داد وارد نوار غزه شود، آنها جسد دوازده نفر و همچنین شماری نجات یافته - از جمله کودکان - را پیدا کردند که در وضعیت بد روحی قرار داشتند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ که به طور سنتی نهادی بی طرف است مشاهدات گروه پزشکی در شهر غزه را تکان دهنده توصیف کرده است.

مطالب مرتبط