14:18 گرينويچ - شنبه 10 ژانويه 2009 - 21 دی 1387

هشدار اسرائیل به فلسطینیان برای دوری از ساختمان های حماس

حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه

حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه در طول شب گذشته با شدت تمام ادامه داشت

اسرائیل از طریق پیام های تلفنی و نیز اعلامیه هایی که بر فراز نوار غزه فرو ریخته به فلسطینیان هشدار داده که به ساختمان هایی که در اختیار پیکارجویان حماس است نزدیک نشوند.

خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید احتمال قوی وجود دارد که فرو ریختن این اعلامیه ها نشان دهنده فصل تازه ای از حملات دو هفته ای اسرائیل به پیکارجویان حماس باشد.

در طول شب گذشته بیش از چهل حمله به نوار غزه صورت گرفت. به گفته اسرائیل هدف حملات، محل های پرتاب موشک، انبار تسلیحات و تونل هایی بوده که فلسطینیان برای قاچاق اسلحه به داخل نوار غزه، از آن استفاده می کنند.

مقامات پزشکی فلسطینی می گویند گلوله باران یک خیابان در جبلیه در شمال نوار غزه توسط تانک های اسرائیلی، موجب کشته شدن 8 فلسطینی غیر نظامی شد.

گزارش رادیویی، برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

به گفته این مقامات، شمار فلسطینیانی که در اثر حملات دو هفته ای اسرائیل به نوار غزه کشته شده اند بیش از 800 نفر است.

تلفات اسرائیلی ها در این درگیری ها 13 نفر بوده که بیشتر آنان سرباز بوده اند.

در همین حال گزارش شده که نیروهای زمینی اسرائیل به شهر غزه نزدیک تر شده اند اگر چه هنوز به مناطقی که تراکم جمعیت زیاد است نرسیده اند.

پیکارجویان فلسطینی چندین راکت به خاک اسرائیل پرتاب کردند که موجب زخمی شدن دو نفر در اشکلون شد.

تلاش های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس

در حالی که حملات اسرائیل به نوار غزه همچنان ادامه دارد، محمود عباس رئیس حکومت فلسطینیان که به مصر رفته خواستار حضور نیروهای بین المللی در نوار غزه برای حفاظت از جان فلسطینیان شده است.

یک خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید محمود عباس کلمات خود را به دقت انتخاب کرده بود ولی عملا طرحی را تایید می کرد که مصر و فرانسه برای جلوگیری از قاچاق اسلحه به داخل نوار غزه ارائه داده اند.

حماس نمایندگانی برای گفتگوهای جداگانه با مقامات مصر درباره طرح آتش بس این کشور به قاهره اعزام داشته است. ولی هرگونه حضور خارجی در نوار غزه را رد کرده و می گوید تا هنگامی که اسرائیل به محاصره غزه پایان نداده با هرگونه آتش بسی مخالفت خواهد کرد.

در تحولی دیگر، امدادگران سازمان ملل متحد می گویند توزیع مواد کمکی در داخل غزه را از سر گرفته اند اگر چه هنوز قادر نیستند مواد جدید کمکی وارد نوار غزه کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.