پرنس هری از اظهاراتش عذرخواهی کرد

پرنس هری
Image caption پرنس هری قبلا به خاطر رفتارش وادار شده بود عذرخواهی کند

پرنس هری به خاطر استفاده از زبان توهین آمیز برای توصیف یکی از اعضای پاکستانی دسته خود در ارتش عذرخواهی کرده است.

روزنامه بریتانیایی نیوز آو د ورلد (News of the World)، یادداشت ویدیویی را منتشر کرده است که در آن پرنس هری برای توصیف یکی از همکارانش در دانشکده نظامی "سندهرست" از کلمه ای توهین آمیز "پکی" (paki)، که توصیفی توهین آمیز در زبان انگلیسی برای توصیف پاکستانی ها به حساب می آید، استفاده می کند.

مسئولان کاخ سنت جیمز (St James's Palace)، محل دفاتر و همچنین اقامتگاه اعضای خانواده سلطنتی بریتانیا، با صدور بیانیه ای گفته اند که پرنس هری این توصیف را سه سال پیش و به عنوان "اسم خودمانی" برای یکی از دوستانش استفاده کرده و هیچ منظور بدی نداشته است.

پرنس هری خود بخش هایی از این ویدئو را ضبط کرده و در یکی از کلیپ های ویدئویی صدای او شنیده می شود که یکی دیگر از دانشجویان دانشکده افسری را "کله عمامه ای" توصیف می کند. مسئولان کاخ سنت جیمز در این باره گفتند که پرنس هری از این اصطلاح برای توصیف گروه طالبان و شورشیان در عراق استفاده کرده است.

پرنس هری در سال 2005 به خاطر پوشیدن بازوبندی که نقش صلیب شکسته -نماد نازی های آلمان- بر روی آن بوده است، عذرخواهی کرد. او این بازو بند را در یک مهمانی بالماسکه پوشیده بود و باعث رنجش خاطر یهودیان شده بود.

ویدیوئی که در اختیار روزنامه "نیوز او د ورلد" قرار گرفته است پرنس هری را در دوره زمانی نشان می دهد که او هنوز دانشجوی دانشکده نظامی سند هرست بوده است.

این فیلم ویدیوئی در انظار سایر دانشجویان این دانشکده که برای شرکت در یک مانور نظامی در قبرس در سالن انتظار فرودگاهی در بریتانیا منتظر نشسته اند، ضبط شده است.

این روزنامه، که از جمله روزنامه های "زرد" بریتانیا قلمداد می شود، گفته است که پرنس هری، که در سلسله مراتب رسیدن به تاج و تخت بعد از کنار رفتن ملکه الیزابت دوم در رده سوم قرار دارد، یکی از سربازان را "دوست پکی کوچولوی ما" توصیف کرده است.

مردی که در تماس با رادیو پنج بی بی سی ادعا کرده از اقوام نزدیک دانشجوی پاکستانی است که مورد خطاب پرنس هری بوده گفته برادرزاده اش هرگز این اتفاق را برای کسی تعریف نکرده و ظاهرا به آن اهمیتی نداده بوده است. او همچین گفت که گرچه برادرزاده اش همراه با پرنس هری دانشجوی سند هرست بوده اند اما از رابطه دوستانه میان آنها خبر ندارد.

کاپیتان احمد رضا خان اکنون در ارتش پاکستان سرگرم فعالیت است و پس از فارغ التحصیل شدن از سند هرست در سال 2006 از ملکه بریتانیا به خاطر کسب مقام بهترین دانشجوی خارجی این دانشکده نشان افتخار دریافت کرده است.

مطالب مرتبط